Egy szupervulkán tetején

Újabb magmakamrát fedeztek fel a Yellowstone alatt

A Yellowstone Nemzeti Park, amely a Sziklás-hegységben, Wyoming, Montana és Idaho szövetségi állam határán helyezkedik el, gejzíreiről, hőforrásairól és egyéb geotermikus jelenségeiről híres. Egész területe egy hatalmas szupervulkán tetején "csücsül".

2015.04.27 23:30MTI

Az újabb magmakamra tartalma elegendő lenne ahhoz, hogy 11-szer megtöltse a Grand Canyont.

A Utahi Egyetem geológusai és geofizikusai kutatásaik eredményeit a Science online kiadásában ismertetik.

A Yellowstone Nemzeti Park, amely a Sziklás-hegységben, Wyoming, Montana és Idaho szövetségi állam határán helyezkedik el, gejzíreiről, hőforrásairól és egyéb geotermikus jelenségeiről híres. Egész területe egy hatalmas szupervulkán tetején "csücsül", amely a távoli múltban háromszor - 2 millió, 1,2 millió, valamint 640 ezer évvel ezelőtt - tört ki hatalmas erővel.

A kutatók rég feltérképezték azt a magmakamrát, amely e három vulkánkitörést táplálta, a geofizikusok azt is feltételezték, hogy létezik még egy ilyen képződmény, ám létét mindeddig nem tudták bizonyítani.

A Utahi Egyetem tudósai a Yellowstone Nemzeti Park alatt húzódó vulkanikus "vezetékrendszer" megismeréséhez a szeizmikus tomográfia módszerét alkalmazták, amely rétegről rétegre, a rugalmas rezgések (szeizmikus hullámok) terjedési sebessége alapján térképezi fel a földtani környezetet.

Emellett a tudósok a Yellowstone teljes magmarendszerének megismeréséhez összevetették a helyi, Utah és Idaho területén észlelt földrengésekkel kapcsolatos méréseket az EarthScope-program keretében más államokban végzett szeizmológiai vizsgálatok eredményeivel.

Míg a helyi szeizmológiai hálózat a földkéreg felületi rétegeiben játszódó folyamatokat térképezte fel, az EarthScope-program műszerei a mélyebben fekvő struktúrákról adtak képet.

Így derült fény arra, hogy az ismert magmakamra alatt egy második rejtőzködik, amely 4,5-szer nagyobb a korábban feltérképezett képződménynél.

Fan Csi-lin, a Utahi Egyetem docense szerint a képződmény a felszín alatt, a földkéreg alsó rétegében, 20-45 kilométeres mélységben helyezkedik el. Térfogata 46 ezer köbkilométer, tartalma 11,2-szer tölthetné meg a Grand Canyont.

A magmakamrát forró, többségükben megszilárdult, szivacsos állagú kőzetek töltik ki, tartalmának csupán 2 százaléka teljesen olvadt. "A második magmakamra léte nem növeli egy nagy erejű vulkánkitörés valószínűségét Yellowstone-ban.

A vizsgálatok azért szükségesek, hogy jobban megértsük, miként áramlik a magma a földköpenytől a felszín felé" - magyarázta Jamie Farrel, a Utahi Egyetem szeizmológusa, a tanulmány társszerzője.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.