Támogassuk őket!
Mesterséges odúkkal és fészekanyaggal segíthetnénk a madarak költését
Áprilisban kezdődik Magyarországon a madárvilág többségének költési időszaka, a kisebb méretű, zömével énekesmadarak ilyenkor két-három fészekaljat is felnevelnek.
2015.03.26 19:38MTI
freedigitalphotos.net/panuruangjan
A költési időszak beköszöntével mesterséges odúk és fészekanyag kihelyezésével segíthetjük a lakott területek madarait - hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) MTI-hez eljutatott csütörtöki közleménye.
Áprilisban kezdődik Magyarországon a madárvilág többségének költési időszaka, a kisebb méretű, zömével énekesmadarak ilyenkor két-három fészekaljat is felnevelnek.
Az odúköltő madarak - például a cinegefélék, verebek és seregélyek - költését a lakosság elsősorban mesterséges odúk kiakasztásával segítheti. A fák és bokrok ágai közt fészkelő madarak - köztük az örvös galambok, a balkáni gerlék, és fekete rigók - számára pedig fontos segítséget jelent, ha a fészeképítéshez felhasználható anyagokat helyezünk ki, például száraz füvet, kutya- vagy macskaszőrt, illetve vékonyabb gallyakat. Az utcai villanyoszlopokon és a házak kéményein fészkelő fehér gólyáknak ujjnyi vastag, 60-80 centiméter vastag gallyakat érdemes kihelyezni.
A költés ily módon történő segítésével nem csupán a madarak járnak jól, de mi is értékes megfigyelési lehetőségekhez juthatunk - hangsúlyozza közleményében az MME.
A közlemény felidézi, hogy Magyarországon már a múlt század első éveiben elkezdték széles körben alkalmazni a mesterséges odúkat, a több mint száz éve elhunyt Hermann Ottó, a Magyar Ornitológiai Központ vezetőjének kezdeményezésére. Ekkoriban még úgy gondolták, hogy a mesterséges odúknak teljes egészében utánoznia kell a harkályok készítette természetes odúkat, ezért ezek az eszközök farönkökbe készültek speciális fúróval.
Az utóbbi száztíz év tapasztalatai viszont azt mutatják, hogy nincs szükség a pontos utánzásra, a madaraknak éppúgy megfelelnek a sokkal egyszerűbben, gyorsabban és olcsóbban elkészíthető deszkaodúk is.
További információ a kihelyezhető odúk típusairól, és a különböző madarak költési szokásairól az MME honlapján (www.mme.hu) olvasható.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


