Őslények
A világ legnagyobb rágcsálója
Akkora volt, mint egy tigris, és nagyjából úgy is harapott, igaz, a vadászó nagymacskával ellentétben nem más állatok ellen vetette be a gyilkos technikát.
2015.02.08 11:00ma.hu
Nagyjából egy bölény méretével vetekedett a Föld egykor élt legnagyobb rágcsálója, melynek 3 millió éves koponyájára Dél-Amerikában akadtak rá. Az ember hüvelykujjánál is vastagabb elülső fogaival úgy haraphatott, mint a tigris, de a ragadozóval ellentétben inkább napjaink elefántjához hasonlóan használta.
Alig egy évtizede bukkantak rá az 53 centiméteres koponyára, és sajnos az állat más testrésze azóta sem került elő. A Josephoartigasia monesi latin névre keresztelt rágcsáló testtömege akár az egy tonnát is elérhette, ezzel jelentősen felülmúlva olyan rokonait, mint a patkányok vagy egerek.
Nemrég összetett algoritmusok révén a megmaradt fosszíliából a kutatók újraalkották harapásának erejét. Ehhez először CT-szkennerrel részletes digitális modellt készítettek koponyájáról, majd az alsó állkapocs működését a csincsillától kölcsönözve vizsgálták a hatóerőket. Azért választották ezt a modernkori rágcsálót, mert jelenlegi tudásunk szerint ez az állat az egyik legközelebbi rokona a Josephoartigasia monesinek.
A szimulációk kimutatták, hogy valami elképesztő erővel volt képes összezárni fogait az állat, a hátsókon közel 4200 newtont mértek a kutatók. Ez körülbelül háromszor nagyobb, mint amire a tigris vagy a közepes méretű krokodilok képesek, tehát igencsak félelmetes élményben lehetett része annak, ami a szájába került. Mivel azonban a rágcsáló növényevő volt, más állatoknak nem kellett tőle tartania.
Az elülső, folyton növő fogakon "csupán" 1400 newton körüli erőket mértek. Valamilyen ismeretlen okból kifolyólag ezek a fogak azonban elég erősek voltak ahhoz, hogy ennek a terhelésnek akár a háromszorosát is elviseljék. Ez azt jelzi, hogy a megarágcsáló valószínűleg másra is használta frontfogait a rágáson kívül. A válasszal egyelőre adós maradt a tudomány, feltételezések vannak csupán. Lehetséges, hogy gyökerek kiásásához használta szupererős fogait, vagy a ragadozókkal szembeni védelem eszközéül szolgáltak, de az sem kizárt, hogy a saját fajtásaival adott területért vívott csatában voltak segítségére.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06