Mire figyelünk párválasztáskor?
A feleség az anyósára, a férj az apósára hasonlít
Mindenki hajlamos arra, hogy olyan társat, illetve társnőt válasszon, aki saját apjára-anyjára hasonlít, mivel ez evolúciós szempontból hasznos - állítja Bereczkei Tamás és kutatócsoportja a brit tudományos akadémia Proceedings of Royal Society című folyóiratában megjelent tanulmányában.
2008.09.04 13:06MTIA pécsi egyetem szakemberei az arc 14 jellegzetes zónáját - állkapocs-hosszúság, a szemek közötti távolság, arcmagasság, stb. - vizsgálták 52 család 312 felnőtt tagjánál: a házaspároknál és azok szüleinél. Megállapították, hogy szignifikáns hasonlóság mutatkozik a házaspár férfi tagja és annak apósa között, illetve a feleségek és anyósaik között. A családok tagjairól készült fotókat összekeverték más portrékkal, és egy elfogulatlan ítészekből álló csoportnak adták, amelynek tagjai ugyanazokat a hasonlóságokat találták.
A kutatók az arcok különböző részeinek hasonlóságát is megállapították a férjek/apósok és feleségek/anyósok között. A két nő ajkának teltsége, a száj hosszúsága és az állkapocs hossza hasonló. A két férfi szája és szemöldöke közötti távolság, az arc hossza, a szemek távolsága és az orrhossz mutat egymáshoz közeli értéket. A kutatócsoport szerint a párválasztást nem annyira a pszichológia, mint inkább az evolúciós törekvés határozza meg.
Azért keresünk hasonló genetikai vonásokkal rendelkező párt, "mert az előnyös az egyén alkalmazkodása szempontjából" - mondta Bereczkei. Ugyanis így nagyobb számban van esély az egyén génjeinek továbbörökítésére, és a "genetikai jelenlét" biztosítására a későbbi nemzedékekben.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06