"Mintha egy barátomat veszítettem volna el"
Tragikus veszteség az óceánkutató robot eltűnése
A robot Új-Zéland közelében, tíz kilométeres mélységben roppanhatott össze a hatalmas nyomás következtében.
2014.05.13 16:15MTI
James Cameron filmrendező tragikus veszteségként értékelte az óceánok mélyét kutató, egyedülálló felszereltségű robot tengeralattjáró, a Nereus eltűnését. A tengeralattjáró az Új-Zélandtól északkeletre fekvő Kermadec-árokba merült le. Az óceán feszínén megtalálták a maradványait, ami arra utal, hogy a kutatójármű megsemmisült - írta a BBC News.
James Cameron hollywoodi filmrendező kedden "tragikus veszteségként" írt a Facebookon a Nereus eltűnéséről. "Mintha egy barátomat veszítettem volna el" - fogalmazott.
A Titanic és az Avatar rendezője, aki egyben híres tengerkutató, 2012-ben egyszemélyes, saját fejlesztésű tengeralattjáróján merült le a híres Mariana-árok korábban ember által érintetlen mélységébe. A Deepsea Challenger nevű tengeralattjáróját ezt követően a Woods Hole Oceanográfiai Intézetnek (WHOI) adományozta, ahol korábban az ő járművének kifejlesztésével egyidejűleg az intézet egy másik csapata dolgozott a Nereus megépítésén.
Cameron a Mariana-árokból visszatérve arról is beszélt, hogy odalent feltehetőleg az előtte ott járt Nereus nyomait is látta.
A Nereus, az amerikai tudományos közösség óceánkutató zászlóshajója "olyan páratlan jármű volt, amely még rövid élete során is bámulatos betekintést engedett az óceán felfedezetlen mélyének világába, és a legfontosabb tudományos kérdések közül is segített megválaszolni néhányat a földi élet kialakulásával kapcsolatban" - fogalmazott Timothy Shank, a tengeralattjárót működtető WHOI munkatársa.
A nyolcmillió dollár értékű tengeralattjáró 2008-ban készült azzal a céllal, hogy felfedező utakat tegyen a Föld legmélyebb tengeri árkaiba. A járművet a legkorszerűbb technikai eszközökkel szerelték fel, olyanokkal is, amelyekkel más kutató tengeralattjárók nem rendelkeztek.
Jonathan Copley, a Southampton Egyetem tudósa szerint a Nereus minden útja kockázatos vállalkozás volt, ugyanakkor ilyen mélységekből csak egy robot tengeralattjáró segítségével lehetett mintákat és információkat nyerni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:01 A katolikusok imádták - Trump szerint nincs miért bocsánatot kérnie a pápás AI-képből
- 8:00 Az USA Legfelsőbb Bírósága jóváhagyta Trump transznemű katonákra vonatkozó tilalmát
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06