Nélkülözhetetlen az épített múlt pontos ismerete
Feltárják az ígéretes tételhegyi régészeti lelőhelyet
Öt éven át évi egymillió forinttal támogatja az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) állami tulajdonú társaság a jövő nyáron újrainduló régészeti ásatásokat a Solt melletti Tételhegyen, ahol hosszabb távon nemzeti emlékhely kialakítását tervezik.
2012.12.19 22:30MTIAz együttműködési megállapodást szerdán írták alá az EMI és a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának (MTA BTK) vezetői Budapesten, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban (NFM).
A Bács-Kiskun megyei Solt város határában fekvő mintegy százhektáros terület régészetileg eddig feltárt fél százaléka alapján bizonyítható, hogy a Tételhegy az őskortól a török kor kezdetéig folyamatosan lakott hely volt. A légi felvételek elemzésétől az üledékföldtani vizsgálatokig minden elvégzett kutatás azt erősíti, hogy a Kalocsai Sárköz egykor mocsarakkal védett lelőhelye a hazai régészeti feltárások egyik legígéretesebb helyszíne lehet - hangsúlyozza az NFM közleménye.
A megállapodás szerint az első egymillió forintot még az idén átutalja az ÉMI. Az MTA BTK munkatársai először a jövő év decemberében, majd minden év végén írásos összegzést készítenek a közcélú adomány felhasználásáról, a régészeti munkálatok előrehaladásáról. A felek távlati célja egy nemzeti emlékhely létrehozása a kiemelkedő jelentőségű történeti helyszínen.
A szaktárca a közérdeket szolgáló társadalmi szerepvállalásra is ösztönzi a felügyeletére bízott társaságokat. A minisztérium a hazai vállalkozásokat arra bátorítja, hogy saját eszközeikkel segítsék elő a nemzeti közösséget gazdagító tudományos eredmények, művészeti alkotások és sportteljesítmények megszületését - idézte a közlemény Hegmanné Nemes Sárát, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkárát.
Sárközi Károly, az ÉMI vezérigazgatója kifejtette, hogy a társaság a társadalmi felelősségvállalás jegyében támogatja a tételhegyi ásatásokat, hiszen a jövő fejlesztéseihez nélkülözhetetlen az épített múlt pontos ismerete.
Fodor Pál, az MTA BTK főigazgatója rámutatott, hogy a kutatóközpont munkatársai egy széles nemzeti összefogást igénylő vállalkozás élére állhatnak. A bölcsészeti és természettudományok számos ágát művelő szakemberek összehangolt munkájával arra törekszenek, hogy a múltja iránt érdeklődő nagyközönség számára is láthatóvá tegyék azokat az új felfedezéseket, amelyek egy nagy reményekre jogosító lelőhely feltárásához kapcsolódnak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06