Az Antarktisz a megfigyelések legkiválóbb terepe
A Föld ikertestvérét keresik kínai csillagászok
Kínai csillagászok lankadatlan figyelemmel kutatják egy, a Földhöz hasonló bolygó esetleges felbukkanását a világűrben antarktiszi műszereikkel, teleszkópjaikkal.
2012.08.28 23:30MTIBíznak benne, hogy egy Naprendszeren kívüli bolygó felfedezése, amelyen ott vannak az élet jelei és feltételei, egy napon majd igazolja erőfeszítéseiket.
Megvan a valószínűsége, hogy az emberek a következő években találnak egy ilyen bolygót - idézi Vang Li-fant (Wang Lifan) az antarktiszi csillagászati központ igazgatóját a Hszinhua hírügynökség összeállításában.
A szakember szerint ilyen bolygók minden valószínséggel léteznek több ezer fényévnyire tőlünk. Mint mondta a következő tavasszal nem kevesebb, mint tíz kutatót kívánnak arra az állomásra küldeni, ahová még az idei év elején a speciális AST3-1 teleszkópot telepítették. A megfigyelő helyet a Dome Arguson, a kontinens legmagasabb pontján alakították ki.
A második AST3-at 2013-2014 fordulóján tervezik felállítani, míg a harmadikat a rákövetkező év ugyanazon időszakában. A szakemberek arra számítanak, hogy segítségükkel legkevesebb száz, a Naphoz hasonló csillagra bukkannak. A kínai kutatók ausztrál kollégáikkal kívánnak együttműködni a csillagok mozgásának és méretük megállapításának terén.
A kínai csillagászok jelenleg egy műholdas telefonon keresztül kommunikálnak antarktiszi műszereikkel, ami igen korlátozott adatforgalmazást tesz lehetővé. Vang beszámolt arról, hogy a Déli-sarkvidéken egy szuperszámítógépes rendszer kiépítését is tervezik, amely a szakemberek segítségére lesz a hatalmas mennyiségű adat feldolgozásában és az eredmény műholdas továbbításában.
A nem oly távoli tervek között szerepel egy obszervatórium felállítása is az Antarktiszon. Amennyiben az elképzelésre a döntéshozók igent mondanak és beépítik a 12. ötéves terv célkitűzései közé, 2020-ra már meg is kezdheti a működését. "Az Antarktisz a csillagászati megfigyelések legkiválóbb terepe" - hangoztatta Vang, kiemelve, hogy a talaj sík, a légkör átlátható és kicsi a légmozgás.
"A Föld ikertestvérét az embereknek még nem sikerült meglelniük" - szögezte le a kínai kutató. Hozzátette, a világ csillagászai évek óta keresik a Földhöz hasonló bolygókat, ám a feladat továbbra sem tűnik könnyűnek lévén, hogy egy adott méretű, hőmérsékletű és légkörrel rendelkező bolygót kellene azonosítaniuk.
Mint mondta a csillagok széles skáláját, különösen is a Naphoz hasonló, de annál kisebb, sötétebb csillagokat - köztük a törpecsillagokat - keresik, amelyeknek azután megvizsgálják a környezetét. A tudósok azonban még mindig "sötétben tapogatóznak". Lehetséges - vélik -, hogy van az életnek egy másik formája, amelyhez nem is szükségesek ugyanazok a környezeti feltételek, amelyekkel itt a Földön élünk.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06