Ha kell öngyilkosok lesznek
A termeszek feláldozzák magukat a kolóniáért
Kolóniájuk védelme érdekében öngyilkos merényleteket követnek el egyes termeszek. Támadás esetén a törzsükön cipelt, méreggel teli zsákokat kirepesztik és ragadós folyadékot szabadítanak fel, amely más fajok számára mérgező.
2012.07.26 21:29MTIMivel idővel az állatok rágó szájszervének élessége csökken, és így kevésbé aktívan vehetik ki részüket a táplálékkeresésből, elsősorban a kolónia "öregjei" szolgálják ilyen módon a társadalmat - vélik a kutatók. Jan Sobotnik, a Cseh Tudományos Akadémia szakértője és munkatársai a Neocapritermes taracua nevű fajnál fedezték fel a robbanékony kis "hátizsákokat", amelyek a termeszek tora és potroha között találhatók.
A tasakok egyes állatoknál jól felismerhető, kék színűek, másoknál fehérek. A kutatók szerint támadáskor a kék zsákokkal rendelkező termeszek különösen agresszívan viselkednek: harapnak, ugyanakkor szabadon engedik mérgező rakományukat. Az akcióba viszont bele is halnak. A kék zsákocskákban lévő folyadék hatásosabbnak bizonyult, mint a fehérekben lévő. A tudósok feltételezése szerint az idősebb állatok fejlesztik ki ezt a fegyvert és készek is bevetni. További vizsgálatok fényt derítettek arra, hogy a folyadék speciális mirigyekben képződik a bőr alatt, és akkor fejti ki teljes hatását, ha a termeszek nyálával keveredik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:35 Karácsony Gergely: két és fél paksi atomerőműnyi energia rejlik a budapesti temetőkben
- 16:10 Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
- 10:49 Kapitány István: kizárják az OPUS TITÁSZ-t az RRF-pályázatokból
- 22:45 Járosi Péter: A Mi Hazánk képviselői nem álltak fel a roma holokauszt áldozatainak emlékére - videó
- 18:42 Feljelentést tett Bicskei László a Gondosóra program miatt - azt ígéri, maga a szolgáltatás megmarad
- 16:41 Kapitány István keményen nekiment a Fidesznek: Érdekes, amikor hazugságról és kamuról ön nyilatkozik
- 16:41 Pusztító, 7,4-es földrengés rázta meg Kolumbiát - már több mint kétszáz halottról érkezett jelentés
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


