Egerekben éled újra a kihalt tigris génje

DNS egy százéves tasmán tigris tartósított teteméből

Ausztrál és amerikai tudósok először bírták működésre egy kihalt faj - az erszényes (tasmán) tigris (Thylacinus cynocephalus) - génjét, hogy ma élő szervezetben, nevezetesen egy egérembrióban működjön.

2008.05.20 11:49MTI

A csoport a DNS-t egy százéves tasmán tigris tartósított teteméből nyerte - amelyet egy múzeumban őriznek -, majd a genetikai anyagot egy egér embriójába fecskendezte, amelyben aztán a gén porcszövetet képzett. A Texasi és Melbourne-i Egyetem kutatói eredményeiket a PLoS ONE című nemzetközi tudományos folyóiratban tették közzé, bemutatva, hogy a kihalt erszényes Col2A1 jelű génjének ugyanolyan - azaz porc- és csontképző - funkciója van, mint az egerek saját Col2A1-ének.
 
"Ez volt az első alkalom, hogy kihalt állat örökítőanyagát funkcionális válaszra sikerült bírni egy élő szervezetben. Egy már nem élő faj génjeinek működővé tétele nagy jelentőséggel bírhat a géntechnológiai kutatások számára, ez esetben például egy porcmegújító gyógyszer kifejlesztésében" - számolt be Andrew Pask, a Melbourne-i Egyetem munkatársa a kísérlet jelentőségéről. A rejtélyes, erszényes tasmán tigrist az 1900-as évek elején pusztították ki vadászok. 

Az utolsó példány 1936-ban pusztult el a hobarti állatkertben. "Ma, amikor minden korábbinál magasabb arányban tűnnek el fajok, főként emlősök, ez az eljárás nagyon fontos. Reményt ad, hogy a már eltűnt élőlények genetikai biodiverzitása legalább nem veszett még el teljesen" - foglalja össze az eredményeket Marilyn Renfree, a Melbourne-i Egyetem kutatója.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.