Szépen udvaroltak a jura kori tücskök
Állati: ősi szerelmes dalt rekonstruáltak
Jura kori tücskök 165 millió évvel ezelőtti szerelmes dalát rekonstruálták amerikai, brit és kínai tudósok, akik kutatásaikról az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) legújabb számában tették közzé tanulmányukat.
2012.02.07 22:30MTIAz őskori tücsök, az Archaboilus musicus páradús jura kori erdőben élt a mai Kína észak-nyugati részén, közel a folyóparthoz. Az erdőben tűlevelűek és páfrányok domináltak.
A fosszilizálódott rovarnak oly jó állapotban maradt fenn az első pár pergamenszerű szárnya, hogy a tudósok rekonstruálni tudták a hangadószerveit. A tücsök a módosult erekből alakult kiemelkedő részek összedörzsölésével adott ciripelő hangot, és azt egy rezgésbe jövő "tükörfelület" fokozta.
A Bristoli Egyetem biomechanikusai - rekonstruálva az Archaboilus musicus hangadószerveit - arra a következtetésre jutottak, hogy a tücsök 6,4 kHz frekvencián "muzsikált", és egy-egy "dal" 16 ezredmásodpercig tartott.
"Egyetlen hangnemben való +dalolás+ lehetővé tette, hogy a hímtücsök hangja messzire eljusson. Ez létfontosságú volt az Archaboilus musicus számára, hiszen ettől függött a párválasztás sikeressége" - magyarázta Daniel Robert, a Bristoli Egyetem biomechanikusa.
Mint hozzátette, a jura kori erdőben meglehetősen nagy hangzavar volt, a tücsöknek így túl kellett "harsognia" a kétéltűek "kórusát", a vízesés csobogását.
Ugyanakkor a rég kihalt tücsök dalával a kiszemelt mennyasszony helyett a ragadozók figyelmét is felhívhatta. Százmillió évvel később a rovarok kezdtek áttérni olyan hangfrekvenciára, amely hallhatatlan volt ellenségeik számára.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
- 8:55 Mozgó autóba ugrott egy félmeztelen férfi Csepelen, majd fojtogatni kezdte a női utast
- 6:53 Nyávogás a motortérből: tűzoltók mentettek ki egy bajba jutott kiscicát Budapesten
- 16:14 Robot rúgott meg egy gyereket egy kínai vidámparkban - videóra vették az esetet
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


