Szöveti sérüléseket foltoznának
"Csomagolóanyag" élő sejtek megóvására
Kínai tudósok olyan "csomagolóanyagot" fejlesztettek ki, amellyel be lehet burkolni az élő sejteket, s így megőrizni őket - a módszer a kutatók reményei szerint sejtátültetés révén szöveti sérülések "befoltozására" lehet alkalmas, valamint a daganatos betegségek elleni küzdelemben nyerhet polgárjogot.
2008.04.10 13:59MTIA kutatók az Angewandte Chemie című szaklapban számoltak be a módszerről, amellyel az élesztőgombák sejtjei köré növesztettek mesterséges héjat. Az ásványi burkolatnak köszönhetően a sejtek több mint 80 százaléka szobahőmérsékleten egy hónapon túl is életben volt. A "csomagolatlan" élesztőgombasejtek egy hónapon belül elpusztultak. "A burkolóanyagot kalciumfoszfátból állítottuk elő, abból a vegyületből, amely az emlősök csont- és foganyagát alkotja. Ez biológiailag kompatibilis és a sejtek életben maradnak, miután becsomagoltuk őket" - hangsúlyozta Tang Zsuj-kang (Tang Ruikang), a Csöcsiangi (Zhejiang) Egyetem kutatója.
Ismertetése szerint a burkolat funkciója nagyjából olyan, mint a ruházaté. Az öltözék nem változtatja meg az emberi természetet, viszont megóv az időjárás viszontagságaitól. A kutatókat egyébként a tojáshéj egyszerűsége inspirálta: egyetlen sejt megóvására egy vékony ásványi védőréteg alakul ki. Szintetikus molekulákat felhasználva, amelyek "állványzatként" működtek, sikerült kalciumfoszfát burkot növeszteni az élesztőgombasejtek köré.
Tang Zsuj-kang terveiben szerepel humánsejtek "beburkolása" is, mielőtt beültetnék ezeket törött csontok, vagy szövetsérülések "befoltozására". "Amikor a csontokban ültetünk be sejteket, ezeket nagyon alacsony hőmérsékleten kell tartani. Ezzel a technikával viszont becsomagolhatjuk a sejteket és hosszú időn át szobahőmérsékleten tarthatjuk életben, majd egy élő szervezetbe beültethetjük őket" - mondta Tang Zsuj-kang.
A kutató reményei szerint a módszer valaha daganatos sejtek megsemmisítésére is alkalmas lesz. "Becsomagolhatunk vírusokat, majd kézbesíthetjük ezeked a daganatos sejteknek. A tumorsejtek szívesen fogyasztják a kalciumfoszfátot, ám miután feltörték a védőburkot, a kiszabaduló vírusok megehetik a daganatot" - ismertette elképzeléseit kutató.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:29 Jeffrey Sachs professzor - A Covid-19 szinte biztosan amerikai laborban készült és Kínába küldték tesztelni
- 6:23 Vadászgép fogott el egy gyanús repülőt Trump bedminsteri golfklubja felett
- 22:20 Újabb földrengés volt Csongrád térségében
- 20:14 Dél-Korea készpénzosztással élénkíti a gazdaságot - Indul a több milliárd dolláros fogyasztásösztönző program
- 18:26 Villámáradás Texasban - újabb halálos áldozatokat találtak és több tucat eltűntet keresnek
- 16:25 Megőrizte első helyét a BMW a prémium márkák mezőnyében
- 14:07 Hőség - zivatarokra és magas középhőmérsékletre kell készülni vasárnap
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06