Dupla meteorvihar közelít
Ritkán látható meteorzápor a hétvégén
Szokás szerint hamarosan eléri a Földet a Perseidák meteorraj - idén azonban különösen megkapó látvány nyújtanak majd az éjszakai égen átszáguldó tüzes sziklák.
2011.07.26 14:19Szilágyi Szabolcs - ma.huAhogy decemberben beköszönt az északi féltekén a hideg, tavasszal megjelennek a költözőmadarak, ugyanolyan menetrendszerűséggel közelíti meg anyabolygónkat augusztus elején a Perseidák meteorraj. A 109P/Swift-Tuttle üstökösből származó törmelékek radiánsa a Perszeusz csillagkép területén van, innen kapta nevét. Legnagyobb intenzitása augusztus 11-12-ére esik, de előtte és utána is látható egy darabig a Föld légkörébe hatoló, és ott elégő részecskék tűzijátéka.
A Perseidák maximuma idén pont teliholdkor jelentkezik, azaz a Hold fénye növeli az éjszakai ég fényszennyezését, vagyis emberi szem számára kevésbé kivehetővé teszi Földünk "bombázását". Ebben az évben mégis jóval látványosabb lesz a meteorraj, mint az elmúlt években, köszönhetően annak, hogy a meteorok eljövetele egybe esik egy másik égi jelenséggel. A kevésbé ismert Delta Aquarid meteorvihar is mostanában éri el Földünket, ráadásul ez nem is a Perseidák csúcspontjában pörög fel igazán, hanem annál jóval hamarabb, amikor a Hold fénye még nem annyira zavaró.
Ennek maximuma ezen a héten pénteken várható, így a hét végét – tiszta idő esetén - érdemes az ég kémlelésével kezdeni, egy-két hideg sör és néhány jóbarát társasága mellett. Csillagászok szerint zavartalan megfigyelési körülmények esetén óránként akár 15-30, a népi elnevezésében hullócsillagnak hívott meteort is felfedezhetünk.
Meteor és meteorit
Érdemes tisztázni a fogalombeli különbségeket - a meteor és a meteorit ugyanis nem egymás szinonimái. Minden olyan űrből érkező kisebb követ, porszemet (meteoroid) meteornak nevezünk, amely bolygónk légkörébe érve a levegővel való súrlódás miatt annyira felhevül, hogy a hőhatás következtében gyakorlatilag elég. Meteoritnak pedig azt a kőzetet nevezzük, ami túléli a földi légkörbe való behatolást és becsapódva kézzelfogható bizonyíték marad létezéséről. Ehhez igen stabil összetétellel kell rendelkeznie, hiszen a fent említett két meteorraj tagjai 150 ezer kilométer per órás sebességgel lépnek be az atmoszférába, vagyis elképesztően nagy súrlódási erő hat rájuk.
Ha szerencsénk van, akkor egy-egy nagyobb kőzet is behatolhat Földünk légkörébe. Megfelelő anyagstruktúra esetén ezek elégése tovább tart, hosszan tartó "füstölgő farkat" húzva maguk után. Ezek a leglátványosabb hullócsillagok, melyeket még teliholdkor is meg lehet figyelni szabad szemmel.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:35 Tíz magyar étterem nyert el idén Michelin-csillagot
- 8:34 Orvostechnikai beszállítók: a kórházak eladósodottsága már nem kizárólag ágazati probléma
- 6:09 Az ügyfélszolgálatok megtartását sürgeti a Jobbik
- 20:43 A munkáshitel feltételeinek módosítását sürgeti a Mi Hazánk
- 18:48 Így változik a SZÉP-kártya felhasználhatósága
- 16:25 Mégis elfogták Till Tamás gyilkosát, nem évült el a bűntette
- 14:09 NMHH: válogassunk megfontoltan a mobilszolgáltatók ajánlatai között!
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06