
Hajápolás felsőfokon
Megjelenésünket, a rólunk alkotott első benyomást nagyban befolyásolja hajunk milyensége.
2003.09.15 18:45, Forrás: www.hajhullas.hu
Ha mindig ápolt külsőt szeretnénk, akkor nagy hangsúlyt kell fektetnünk a hajápolásra. Mivel mindenkinek más típusú a haja, ezért körültekintően kell sampont, balzsamot és egyéb hajápolószert választanunk.
A hajmosást nem szabad elkapkodni, időt kell hagynunk fejbőrünk karbantartására is. Legalkalmasabb módszere ennek a masszírozás. A masszírozás élénkíti a fejbőr vérkeringését, ami elősegíti a haj növekedését, illetőleg mozgásba lendíti a hajhagymákat. Különösen jót tesz a masszírozás a hulló hajnak. Minden típusú sampont hígítva ajánlatos használni. Inkább mossunk kétszer hajat, de töményen ne használjuk a szereket! Miután mindezzel megvagyunk, bő vízzel távolítsuk el a sampont a hajból.
A mosás utáni hajápolás is elengedhetetlen része a hajhigiéniának. Ugyan úgy, mint a samponok kiválasztásánál, balzsamot, zselét, hajlakkot és egyéb "hajcihőt" mindig hajtípusunknak megfelelően válasszunk! A balzsamokon - és a többieken is - általában feltüntetik a használati utasítást, de hajlamosak vagyunk ezeket figyelmen kívül hagyni. Hát ne tegyük! Balzsamot ne masszírozzunk a fejbőrbe, mert zsírosodáshoz vezethet, ellenben hajszeszt igen, vele épp a zsírosodást, korpásodást szeretnénk meggátolni. Hajvégeinkre mindig ügyeljünk.
Ezután jöhet a hajszárítás. A legkímélőbb szárítási módszer a levegőn száradás. Sajnos nincs mindenkinek ideje, hogy megvárja, míg megszárad a haja, ilyenkor alacsony hőfokra állított hajszárítót használjunk. A forró levegő roncsolja a haj szerkezetét, töredezetté válhat a hajszál.
Hajtípusok
Normál haj
Szerencsés, aki ezzel a hajtípussal rendelkezik, hiszen hajának speciális ápolásra nincsen szüksége. Az ő esetükben a cél a haj természetes szépségének megőrzése, a tisztántartás.
Dauerolt haj
Általában épp azzal a típusú hajjal nem vagyunk megelégedve, amivel rendelkezünk. Ezért gyakori kérés a fodrásszalonokban a tartós hullám. Mivel a hullámokhoz a haj szerkezetének megváltoztatására van szükség, ezért erős vegyszert alkalmaznak a fodrászok. A belső szerkezet mellett a haj külső rétege is megváltozhat a durva beavatkozás során, ezért a dauerolt haj különös ápolást kíván.
Ajánlatos balzsamos pakolás alkalmazása, mely akár hosszabb ideig is a hajon maradhat, és a fésülés csak a hatóanyagok felszívódása után javasolt. Szükség esetén olyan szert alkalmazzunk, amelyet nem kell kiöblíteni. A megfelelő ápolás mellett rugalmas marad a hajkoronánk.
Festett, szőkített haj
Ma már nem kell különösebben tartanunk a hajfestéstől, mert a gyártók addig-addig kísérleteztek, míg létrehozták a legkíméletesebb alapanyagú hajfestékeket. Jelen esetben szintén kémiai beavatkozásról van szó és ráadásul a szerzett szín megtartására is törekednünk kell. Ezt speciálisan festett hajra való samponnal és ápolótermékekkel érhetjük el.
Igénybevett haj
Ha hajunkat többször szőkítés, festés, esetleg dauerolás procedúrájának vetjük alá, akkor használhatjuk az "igénybevett" jelzőt hajszálainkra. Olyan termékeket válasszunk ebben az esetben, amelyben a hatóanyagok megnövelt koncentrációban vannak jelen. A szereket - mint minden más hajtípusnál - hígítva vigyük fel a hajra, hagyjuk hatni pár percig, majd alaposan öblítsük ki. A mosás utáni ápolásra fektessünk nagyobb hangsúlyt. Hagyjunk sörényünknek 20-30 percet a regenerálódásra!
A pakolás hatékonyságát fóliás takarással és a hőmérséklet növelésével fokozhatjuk. A pakolást is alaposan öblítsük ki a hajból, vagy alkalmazzunk olyat, amelyet nem kell lemosni.
Korpás fejbőr
Előfordul, hogy nem megfelelő hajápolás, vagy egészségügyi problémák hatására apró, elhalt hámsejtek hullanak a fejbőrről. Ezek a halott hámsejtek a korpák. Testünk biológiai egyensúlya diktálja, hogy bőrünk - így a fejbőr is - 28 naponta megújul.
A korpa eltávolítását és újraképződésének meggátolását korpásodás elleni samponokkal, tonikokkal érhetjük el. Az ilyen szerek első egy-két használata után, épp a megtisztítás miatt fokozott korpásodásra számíthatunk, de az elhalt sejtek távozása után ismét helyre áll a biológiai egyensúly.
Száraz haj
Ha a haj elveszti a nedvességtartalmát, akkor kiszárad, fénytelenné és töredezetté válik. Ebben az esetben törekednünk kell a nedvesség pótlására, oly módon, hogy folyamatosan ápoljuk száraz sörényünket. Ez a típus kíméletességet igényel, erőszakos dörzsölésről szó sem lehet! Kerülni kell az erős tisztító hatással rendelkező szereket. Mosás után száraz hajtípusra való balzsamos pakolással kényeztessük hajunkat, ügyelve a hajvégekre és arra, hogy a fejbőrrel minél kevesebb kemikália érintkezzen.
Vékonyszálú haj
A vékonyszálú haj kezelésénél a fő szempont a hajszálak ellenállóbbá tétele, ill. a lehetőségekhez mérten a hajszálak megerősítése, tartásának javítása, volumenének növelése. Olyan terméket válasszunk, amely belülről erősíti a hajszálakat. Az ilyen típusú haj mosás utáni ápolása a haj sérülékenysége miatt igen fontos. Célszerű a gyakori hajmosás, illetve egy enyhe tartóshullám a dúsítás végett.
Zsíros fejbőr
Fokozott faggyúmirigy működés esetén hajunk zsíros tapintásúvá válhat, ami ápolatlan külsőt kölcsönöz viselőjének. Ebben az esetben a faggyúmirigyek szabályozása a fő szempont. Zsírosodást gátló samponokat és tonikokat használjunk. Az összetevők közül az aloé vera nyugtatja a fejbőrt, az agavé táplálja, regenerálja, a mentol pedig hüsitőleg hat.
![]() | ![]() |
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06