
Védekezés a parlagfű ellen gyomirtó szerekkel
A gyomirtó szeres kezelések tervezésénél környezettanulmányt kell folytatni.
2003.08.04 21:13, Forrás: parlagfű.hu
Alapvető fontosságú, hogy vegyszeres kezeléseket csak olyan helyen szabad alkalmazni, ahol emberekkel és főként gyerekeket semmi módon nem veszélyeztetünk (pl. játszóterek, homokozók, stb. kezelés tilos!). Lehetséges veszélyeknek kitett területet a permetezést követően a permetlé beszáradásáig őrizni kell.
A vegyszerrel gyomirtani kívánt területek között problémát jelentenek azok, ahol bokrok is vannak. Ezeken részben a gyomirtó szerek kiválasztásával, részben a permetezéskor gyökérzónáiknak figyelmes kikerülésével tudjuk megvédeni őket. A kezeléseket a parlagfű minél fiatalabb állapotában kívánatos elvégezni, amikor a gyomnövények zöme már kikelt, és már elegendő levélfelületük van a szerek felvételéhez.
A védekezéseket legkésőbb a parlagfű 10 cm-es állapotáig el kell végezni. Azokon a helyeken, ahol vegyszerre érzékeny haszon- illetve dísznövények körül kell a parlagfűtől megszabadulni, ott ajánlatos megfelelő képzettségű szakembereket megbízni a feladat megoldásával, akik garanciával vállalhatják a jó és biztonságos munkát.
Azokra a feladatokra, amelyekre nincsenek engedélyezett technológiák és kiemelten fontos a megoldásuk (parkok, füvesített területek, stb.) a megyei Növény-egészségügyi és Talajvédelmi Állomások szakvéleményét kell kérni a vegyszerekhez, és ezekhez az eseti engedélyt is beszerezni.
A talajon keresztül ható készítmények közül elsősorban a Casoron G javasolható 100-150 kg/ha-os dózisban. Könnyen kezelhető granulátum, III. forgalmazási kategóriába (szabadforgalmú) tartozik, így felhasználása növényvédelmi szakképesítéshez nem kötött, és a parlagfű mellett a legtöbb magról kelő egy- és kétszikű gyomnövény ellen is hatékony. A hatóanyag a talaj felső rétegéből nem mozdul el csapadék hatására sem, a mélyen gyökerező kultúrnövényekre nincs káros hatással.
A már kikelt gyomnövények ellen elsősorban a glifozát valamint glufozinát-ammónium hatóanyagú herbicidek alkalmazása célszerű. Ezek a készítmények szintén III. forgalmi kategóriába tartoznak. A glifozát hatóanyagú készítmények felszívódó tulajdonságúak, dózistól függően mind a magról kelő, mind az évelő egy- és kétszikű gyomnövények ellen hatékonyak. A glufozinát-ammónium hatóanyag perzselő hatással rendelkezik, csak magról kelő gyomnövények ellen használható eredményesen.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
A parlagfűszezon előbb okoz gondokat idén
Autóbusszal járják körbe a főváros parlagfüves területeit
Parlagfű: kinek, mikor, hogyan kell irtani?
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06