Portré Dr. Juhász Csaba professzorról

A Budai Kisállat Klinika Kft. alapítója és vezetője karcsú, határozott modorú, szabatos mondatokban fogalmazó férfi.
2002.04.23 13:47

- Kezdjük az állatvédelemmel. Felvállaltam egy alapítvány kuratóriumi teendőit. (Az alapítvány adatait a cikk végén közöljük. A szerk.) Az állatvédelem Magyarországon enyhén szólva: elmarad az európai országokétól. Rengeteg a gazdátlan, kóbor kutya, macska, még ló is előfordult, bár az nem jellemző. Ezeket az állatokat valamilyen módon el kell látni, és a katasztrofális kóbor kutya és macskaállományt a nem kívánt szaporulat visszafogásával kellene csökkenteni. Vagyis ivartalanítani kell ezeket az állatokat és valahogyan gazdához juttatni. Alapítványunk célja: a talált, befogott gazdátlan állatok megfelelő ellátása, gyógykezelése. Ez nem csupán a - gyakran sérült, beteg - állat gyógyítását jelenti, hanem a féregtelenítést, védőoltást és az ivartalanítást. Természetesen várjuk az örökbefogadókat, és azt, hogy alapítványunkat, mely közhasznú, a cégek, vállalkozók adójuk egy részével, illetve magánszemélyek azzal a bizonyos 1%-al támogatják.
- Ami a publikációkat illeti, azok többfélék. Az egyik a felvilágosító munka, ez azért fontos, mert akik hobbyszinten tartanak állatot, azoknak nem mindig megfelelő a tájékozottságuk egy-egy betegségről. Számukra úgy kell az eseteket prezentálni a lapokban vagy tévében, megfelelő képekkel ellátva, hogy laikusok számára is érthető legyen, elősegítse a kulturált állattartást. A szakcikkekkel és előadásokkal ennek a kisállat-praxisnak a tapasztalatait adom át a kollégáknak és az egyetemi hallgatóknak Videóra veszem a különböző problematikus eseteket, alámondom a szöveget, aki megnézi, meghallgatja, az másnap a műtőasztalnál ebből profitálni tud, nem kell kísérleteznie. A gyakorló állatorvosok jó része nem kisállatokkal foglalkozik vagy foglalkozott, és minthogy nagyon sokan kiszorultak a haszonállatok kezelésének területéről, mert azok száma csökken, kollégáim közül egyre többen kénytelenek orientálódni a kisállat praxis felé. Nekik segítenek ezek az előadások, amelyeknek egy részét vidéken tartom az ottani kamarák szervezésében.

- Visszatérve az állatvédelemre: a hobbyállatok - , amelyeknek a gazdája esetleg tapasztalatlan - és az alapítványuk által felkarolt kóbor állatok között van egy jelentős számú réteg: a kegyetlen körülmények között, pl. rövid pórázon, étlen-szomjan tartott szerencsétlen állatoké.

- Az állattartási kultúra sajnos kívánni valókat hagy maga után Magyarországon. Ez nemcsak a kutyákra vonatkozik, hanem az összes gazdasági haszonállatra. Ezt állatvédelmi törvénnyel lehet szankcionálni, de igen kevés még az a precedensteremtő gyakorlat, hogy az önkormányzatok kiszabnak valami bírságot vagy elkobozzák az állatot, és ha el is kobozzák, - volt egy ilyen eset lóval kapcsolatban, segítettem megoldani, - de akkor is nyitva marad a kérdés: hová kerül az állat? Tehát még sok tennivaló van ebben az ügyben. Ha a kutyákat nézzük, akkor a legnagyobb probléma az, hogy a kóborló kutyák száma óriási.

prev[2/3]next
  1. 1. oldal
  2. 2. oldal
  3. 3. oldal

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.