
Chlamydia - a csendes járvány
Mi is a chlamydia? - A chlamydia egy szexuális úton terjedő betegség, amelyet egy parányi baktérium, a chlamydia trachomatis közvetít.
2007.04.18 17:05, Forrás: mcd

Mit kell tudni róla?
A chlamydia a legelterjedtebb, gyógyítható, nemi úton terjedő betegség. Sokszor semmilyen tünet nem utal a jelenlétére - hacsak valamilyen szövődmény kapcsán fel nem merül a gyanú. Ilyenkor azonban már túl késő lehet a szövetkárosodás folyamatának megállítására.
Néhány nőnél a fertőzés érintheti a petevezetékeket, amelyeken át a pete a méhbe jut. Emiatt a vezeték beszűkülhet, akár teljes mértékű elzáródás is lehetséges. Chlamydia fertőzés a női meddőség egyik lehetséges előidézője. Amennyiben a petevezeték-elzáródás már kialakult, nem valósulhat meg teherbeesés természetes módon. Ilyenkor szóba jöhet a művi megtermékenyítés, amely csupán a jelentkezők 20 százalékánál vezet eredményre.
A fertőzés következtében sérült petevezetővel élő nők teherbe eshetnek ugyan, azonban fokozott a kockázat áll fenn a méhen kívüli terhesség vonatkozásában. Az embrió a vezetékben tapad meg, és ott fejlődik addig, amíg a vezető szét nem reped. Ez erős vérzéssel, nagy fájdalommal jár. Ennek bekövetkeztével életveszélyes állapot áll elő. A fertőzés néha alhasi fájdalmat okoz, amit számos alkalommal más betegség tünetének vélnek.
A férfiak sem kivételezettek a fertőződés kérdésében. A 35 évnél fiatalabb férfiak körében ez volt a heregyulladás leggyakoribb kiváltó tényezője. Fájdalmas, vöröses duzzanat jelentkezik az érintett területen, akár mindkét oldalon. Szövődményként némelyeknél ízületi gyulladás jelentkezik.
Miért nem tudok róla?
A nők legnagyobb része nem is sejti, hogy chlamydia-fertőzés áldozata lehet. Sajnos az orvosok túlnyomó többsége nem rendelkezik kellő mennyiségű ismerettel ezt a területet illetően, ezért a tünetek értékelésekor nem írják elő a chlamydia-teszt elvégzését. A kórokozó azonosítását még nehezebbé teszi, hogy sok esetben nem jelentkeznek tünetek. Rendkívül hasznos lenne az egészségügyi szakemberek részére e tárgykörben tartandó oktatás.
Hogyan diagnosztizálják a chlamydiát?
Öt évvel ezelőtt a chlamydia-szűrés úgy zajlott, hogy az orvos kenetet vett a méhnyak-környékről. A legújabb tesztek már a vizeletmintából kimutatják a kórokozót, de olyan teszt is létezik, amelyet a hüvelybe helyezés után kell egy megfelelő tartóeszközbe helyezve a laboratóriumba küldeni, hogy ott az így levett kenetből tenyésztést végezhessenek. A nők tehát elkerülhetik az esetleg kényelmetlen vizsgálatot.
A férfiaknál a pénisz nyílásán keresztül történik a kenetvétel. Itt is használható a vizeletminta-teszt, de ez nem annyira megbízható, mint a kenet. Egyik eljárás sem fájdalmas!
Honnan tudjam, hogy végezzek-e tesztet?
A chlamydia legtöbbször nemi úton terjed, tehát szexuális szokásaid erősen befolyásolják annak kockázatát, hogy elkapod-e te is. Minél több partnered van, annál nagyobb a valószínűséggel leszel te is ennek kitéve. Ugyanakkor, állandó partnered is megfertőzhet, ha történetesen ő kapta el.
Fiatal nők
A fertőzés a leggyakoribb közöttük, és náluk alakulnak ki leginkább szövődmények:
A 25 évnél fiatalabb, szexuálisan aktív nők körében tízből egy személy fertőződik chlamydiával, tehát érdemes ellenőrizni. 20 éves kor alatt magasabb a kockázat - főleg, ha a szexuális aktus közben nem védekezel. 25 év felett, amennyiben kettő vagy több partnered volt egy éven belül, vagy éppen partnerváltáson vagy túl, szintén nagy a fertőződés esélye. Férfiak
Nem sokan tudják, hogy a 20 és 30 év közötti férfiak a legveszélyeztetettebbek. A kórokozó - éppúgy, mint a nőknél - jelen lehet, de legtöbbször férfiaknál semmilyen tünetet nem okoz.
Milyen tünetekkel jár a chlamydia-fertőzés?
Jó tanács: feltétlenül végeztesd el a tesztet, ha úgy gondolod, megfertőződhettél.
Nőknél
Nőknél ciszták, alhasi fájdalmak jelentkezhetnek. Ezek nem specifikus tünetek, más jellegű fertőzések, betegségek vagy elváltozások is állhatnak a háttérben. Ha felkeresed háziorvosodat, kérd a chlamydia-teszt elvégzését.
Férfiaknál
Férfiaknál vizeletürítési gondok jelezhetik a chlamydia jelenlétét. A chlamydia enyhe irritációt okozhat a pénisz végén, amely két-három napig tarthat. Bár az irritáció elmúlik, a fertőzés nem tűnik el. Így történhet meg, hogy átkerül a partnerre a szexuális aktus során. Duzzanattal járó heregyulladás léphet fel, amely akár meddőséghez is vezethet. A chlamydiát általában, mint kizárólag a nőket fenyegető fertőzést emlegetik, de ez távol áll az igazságtól.
Hogyan előzhető meg?
Mind te, mind pedig partnered végeztessetek tesztet annak érdekében, hogy kiderüljön: egyikőtök sem szenved ilyen jellegű megbetegedésben. Ne felejtsd el a kondom használatát! Beszéld rá barátaidat, hogy ők is végezzék vagy végeztessék el a tesztet. Világosítsd fel őket a fertőződés okait és a következményeket illetően!
Mit tegyek, ha a teszt kimutatta nálam a fertőzést? Ha már megkaptad a fertőzést, nemcsak te, de partnered is kezelésre szorul. Ellenkező esetben nem kerülhető el az újrafertőződés. Az ismételt fertőződés nőknél súlyos szövődményekkel jár és meddőséget okozhat. Ha lehetséges, vedd rá ex-partneredet is a teszten történő részvételre, mert a chlamydia hónapokig, sőt évekig is észrevétlen maradhat. Milyen gyakori a chlamydia?
Az elmúlt évek során a chlamydia és szövődményei nagyobb publicitást kaptak az előző időszakhoz viszonyítva. Ettől függetlenül szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma megduplázódott 1996 és 2002 között, például az Egyesült Királyságban. Skandináviában, valamint Dániában, Hollandiában ezzel szemben az elmúlt 15 év során jelentősen csökkent a chlamydiás esetek száma.
Miért olyan magas a fertőzés gyakorisága?
Több tényező játszik szerepet ebben. A chlamydia ellen sikeresen küzdő országokban az alábbiak szerint jártak el:
Iskolai oktatások keretén belül ismertették a nemi úton terjedő betegségek és fertőzések sajátosságait valamint a velük szembeni védekezés módozatait. A chlamydia-tesztek széles körben elérhetőek. Az egészségügyi ellátó szakszemélyzet is alapos oktatásban részesült a chlamydia felismerésére, kezelésére vonatkozóan.
Svédországban már 20 éve része az egészségügyi ellátásnak a chlamydia-teszt elvégzése. Nyugat-Európában nemrég vezették be a legújabb teszteket, és kezdeményezéseket tettek az ehhez kapcsolódó ismeretek minél szélesebb körben való terjesztésére is.
Mit tehetünk mi?
Mindenekelőtt fektessünk nagy hangsúlyt a teszt elvégzésére. Ügyeljünk a saját magunk és gyermekeink egészségére. Nem könnyű a szexről beszélgetni velük, de felmérések igazolják, hogy a gyermekek ezeket az információkat jobban elfogadják a szülőtől, mint idegentől.
Teenagerek és a szex
Itt az ideje, hogy elfogadjuk a tényt: a 16 évnél fiatalabbak fele már túl van az első szexuális élményen. Sajnos, nem jellemző rájuk a terhesség elleni védekezés módozatainak használata, így hát nekünk kell őket erre figyelmeztetni. Különösen a kondomhasználat szükségességét kell velük felismertetni. A teenager-terhességek magas aránya magas chlamydia-arányt is jelezhet.
A szex iránti vágy érthető, mert a szex élvezetes része az életnek. Nem várható el, hogy mindig racionális döntéseket hozzanak a kamaszok, de egyre gyakrabban fogják megtenni, ha megfelelő módon tájékoztatjuk őket. A tettek lehetséges következményeinek ismertetése az első lépés a rizikó visszaszorításának útján. Helyes döntést csupán a kellő információ birtokában hozhatunk.
![]() | ![]() |
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06