Rés a pajzson - Amit a pajzsmirigy-túlműködésről tudni kell...

A magyar nyelv csodálatos, ugyanis a pajzsmirigy olyan szervünk, melynek központi szerepe van az anyagcsere, így szervezetünk szabályozásában, s ha jól működik, akkor pajzsként szolgálva véd és segíti alkalmazkodásunkat. Ám ha probléma adódik vele, azt mindenünk megsínyli...
2006.12.08 19:45, Forrás: ideal.hu

A pajzsmirigybetegségek igen elterjedtek hazánkban: ennek oka, hogy országunk távol fekszik a tengerektől, kevés halat, tengeri sót fogyasztunk, s gyakran jódhiányos a táplálkozásunk, emellett pedig sok stressz ér bennünket és gyakran idegeskedünk is.

Veszélyeztetett nők

Pajzsunk megvéd bennünket. Egy darabig... de aztán az éveken át tartó megoldatlan problémák hatására felmondja a szolgálatot, s utat enged egyes betegségeknek, például immunproblémáknak, ínygyulladásoknak. Különösen veszélyeztetettek a nők, akiknél ezek a megbetegedések négyszer olyan gyakran fordulnak elő, mint a férfiaknál, utóbbiaknál viszont a súlyosabb megbetegedések kerülnek előtérbe.

Tudnunk kell! Különbség van a pajzsmirigy szerkezetében bekövetkezett elváltozások - pajzsmirigy-megnagyobbodás, vagyis struma, jó- vagy rosszindulatú csomók megléte -, illetve a működésbeli hibák között. A szerkezetbeli eltérések nem mindig járnak együtt funkcionális eltérésekkel.

A pajzsmirigy-túlműködés létrejöhet gyulladás, daganat, autoimmun betegség vagy speciális esetben jódtúladagolás vagy gyógyszerszedés hatására. Lehet primer, mely a pajzsmirigy anomáliáját jelenti, és szekunder, vagy tercier elváltozás, mely esetén az ok a központi idegrendszer szabályozóapparátusában keresendő.

Látványos tünetek

A pajzsmirigy-túlműködésnek igen jellemző tünetei vannak, oka az alapanyagcsere felgyorsulása: súlycsökkenés, hasmenés, fokozott verítékezés, finom kézremegés, melegtűrő képesség csökkenése (sosem fázik, a meleget nem bírja), élénken csillogó szem, ritka pillacsapás és a szemrés méretének változása. Igen feltűnő tünet lehet még az izgágaság, a gyors beszédtempó, az idegesítő nyughatatlanság és a türelmetlenség, mely addig nem volt jellemző az érintettre.

Figyelmeztető jel az alvászavar, a hajhullás, a körömtöredezés és a tartós hőemelkedés. A vérnyomás is megemelkedhet, a pulzus szaporává, esetleg szabálytalanná válhat, szívdobogás és szorongásérzés jöhet létre, új szívzörej jelenhet meg, EKG-eltérések alakulhatnak ki a kóros laboreredmények mellett. Ezek közül kiemelendő a pajzsmirigy-hormonszintek - fT3, fT4 - emelkedése. Ezek bizonyítják a túlműködést. Egyéb eltérések: a vércukorszint megemelkedése, alacsony koleszterinszint és fehérvérsejtszám, esetleg magasabb epefesték- és májenzimszint, ill. vérszegénység jelenléte.

Késedelem nélkül!

Miután igen gyakori megbetegedésről van szó, bármely tünet jelentkezésekor, ha annak egyéb okát nem találjuk, forduljunk orvoshoz, aki egyszerű vérvizsgálattal diagnosztizálni tudja a betegséget!

• A legfontosabb! Mielőbb szabályozzuk pajzsmirigyünk rakoncátlanná vált működését, találjuk meg a kiváltó okot! Ez sokszor sajnos nem könnyű feladat. A kezelés egyrészt a tünetek mérsékléséből, másrészt a pajzsmirigy gyógyszeres kezeléséből áll.

Ennek beállításával normalizálható a funkció, és helyreállnak a hormonszintek is. Így a tüneti szerek fokozatosan elhagyhatóak. Az akupunktúra, neurálterápia, homeopátia is hasznos kiegészítő gyógymód lehet szakavatottak esetében. Sose felejtkezzünk el a kontrollokról, melyek idejét mindig az orvos állapítja meg!

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Házinyúl pajzsmirigyét ültették át embernek

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.