Hitek és tévhitek a "nehéz napokról"

A havivérzéssel,a menstruációval kapcsolatban még napjainkban is meglehetősen gyakori a tájékozatlanság, ami sok esetben alaptalan félelmeket, aggodalmakat ébreszt, és számos tévhitre ad okot.
2004.11.16 18:59, Forrás: she.hu

"Mikor jelentkezik előszőr a havivérzés?"

Az első vérzés általában 11-16 éves kor között "jön meg". Magyarországon többnyire 12-14 éves korban jelentkezik előszőr. Mivel a testi fejlődés eltérő ütemű, ezért a menstruáció az azonos koruaknál is más-más időben jelentkezik. Ha 17 éves korig nem indult be a havi ciklus, akkor célszerű a problémával nőgyógyászhoz fordulni.

"Milyen rendszerességel kell '"megjönnie" a menstruációnak?"

A havi ciklus, a két menstruáció közötti időszak, általában 23-25 nap. Ezen belül azonban egyénileg változó, hogy kinek, hány naponta érkezik. A ciklus hosszát és rendszerességét befolyásolja az étkezés, az idegállapot és a fizikai terhelés is. Erős fizikai munkát végzőknél, sportolóknál vagy mániákusan fogyókúrázóknál előfordul, hogy kimarad egy-egy ciklus.

"Szabad-e a menstruáció ideje alatt sportolni?"

Szabad, hiszen a havivérzés nem betegség, nem "havibaj", hanem a női test működésének természetes folyamata, éppen ezért ugyanúgy mozoghatunk, mint máskor. A sportolás lazító hatású, ami csillapíthatja az ilyenkor fellépő görcsöket, fájdalmakat

"Szabad-e a menstruáció ideje alatt szexuális életet élni?"

Lehet, bár okosabb ezeken a napokon megtartóztatni magunkat. S ezt nem csupán esztétikai vagy "gusztus" okokból javasoljuk. A menses idején a nők sokkal fogékonyabbak a kórokozók, gombák okozta fertőzésekre. Célszerű tehát ezeken a napokon rendszeresen tisztálkodni. Ugyanakkor a férfiak figyelmébe ajánljuk, hogy ezeken a napokon a nők sokkal érzékenyebbek, és éhesebbek a szeretetre, gyengédségre, ölelésre, babusgatásra, mint egyébként.

"Mennyi vért veszítenek a nők a menstruáció alatt?"

A tévhittel ellentétben nem olyan sokat. Egyeseknél ugyan előfordulhat nagyobb mennyiségű vérzés, de a nők többsége 1-1,5 dl vér veszít egy-egy alkalommal.

"Lehet-e úszni, fürdeni a menstruáció ideje alatt?"

A meleg zuhanyozás lazító hatású,de a fürdőkádban nem ajánlatos ücsörögni, mert a meleg fokozza a vérzést. Ma már tamponok segítségével akár úszkálhatunk is, de úszás után azonnal célszerű kicserélni a tampont.

"Mennyire veszélyes a tampon használata?"
A tamponnal kapcsolatos előítéletek teljesen alaptalanok. A csomagolásuk higiénikus, s ha tiszta kézzel helyezik fel, akkor nem kell a fertőzéstől félni.

"A tampon nem sérti-e meg a szűzhártyát?"

A szakszerű tamponhasználat nem sérti a szűzhártyát, mert a szűzhártya a tampon méretére rugalmasan kitágul, majd visszahúzódik. Behelyezéskor elég, ha tartjuk magunkat a kezelési útmutatóhoz. Amennyiben a szűzhártya túlságosan feszes, forduljunk nőgyógyászhoz, aki rutinművelettel segít a problémán.

"Védekezhetünk-e tampon segítségével?"

Semmi esetre sem! Előszőr is, mert a tampon nem tartja fel a spermiumokat. Másodszor pedig a tampont a férfi nemiszerv túlságosan mélyen nyomja be a hüvelybe. S ez fájdalmat, olykor sérüléseket is okozhat.

"A tampon használatától nem gyülemlik-e fel túl sok vér a hüvelyben?

Nem, mert a tampon nem "dugó", hanem éppúgy magába szívja a vért, mint a szivacs. Azért kell rendszeres időszakonként - a vérzés mennyiségétől függően - cserélni, mert egy idő után telítődik,s nem higiénikus.

"Milyen gyakran kell tampont cserélni?"

Körülbelül 4-5 óránként, de a vérzés mennyiségétől függően 8-10 óráig is bent maradhat. Éjszakára használhatunk nagyobb méretű tampont is. Ha a menstruáció a vége felé közeledik, akkor már elég a kisméretű tampon is.

"Mit tegyünk, ha a vérzést görcsös hasfájás kiséri?

Többféle módszer kínálkozik: feküdjünk a hátunkra, s hol az egyik, hol a másik, esetleg mindkét lábunkat húzzuk fel, és lélegezzünk ütemesen és mélyen, ki és be! A hasra helyezett melegítő is csökkentheti a kellemetlen érzést. De ha erősebb a fájdalom, akkor ajánlatos görcsoldót /No-spa,Meristin/ bevenni.

"Miért idegesebbek, ingerlékenyebbek a nők ilyenkor, mint egyébként?

Ennek egyik oka, hogy a menstruáció ideje alatt sok nő nem érzi jól magát. Nemcsak fizikai fájdalmai vannak, de kellemetlen közérzete is kialakul. Fáj a hasa, felfúvódottnak érzi magát, problémái vannak a testével, stb. A hangulatot a fokozott hormontermelés is befolyásolja, ezért nyűgösek sokszor a nők olyankor is, amikor ennek nincs nyilvánvaló oka a környezetükben.

"Kell-e változtatni az étrenden a menstruáció ideje alatt?"

Általában nem. De akinél erőteljesebben jelentkezik a felfúvódás, az kerülje a puffasztó, nehéz ételeket /káposztafélék,retek,bab, karfiol,stb/ . Fogyasszon inkább ásványi anyagokban, mindenekelőtt vasban /vérveszteség!/ gazdag zöldségeket, gyümölcsöket, salátaféléket, multivitaminokat.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Mágnessel a menstruációs görcsök ellen

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.