
Egy lépéssel közelebb a Tejút múltjának megismeréséhez
Dán, svéd és svájci csillagászok nagy előrelépést tettek galaxisunk, a Tejútrendszer kialakulásának megértése terén.
2004.04.07 11:24, Forrás: National Geographic
A csillagászok 15 éven keresztül több mint 14 ezer, a Naphoz hasonló csillag pályáját határozták meg.
A Tejútrendszer az Ősrobbanás után alakult ki, kezdetben egy tiszta hidrogénből és héliumból álló gázfelhő volt, amely idővel lapos spirálgalaxissá változott. A por- és gázfelhőből megkezdődött a csillagok születése, beleértve Napunkat is 4,7 milliárd éve.
De hogyan is történt mindez? Látványos, gyors folyamat volt, vagy lassan, komótosan ment végbe? Hogyan változtatta meg alakját és felépítését a Tejút? A csillagközi anyag mikor és hogyan dúsult fel nehezebb elemekkel? - a galaxisok születésével valamint fejlődésével foglalkozó csillagászok számára ezek a legfőbb kérdések.
Csillagszámlálás
Ahhoz, hogy a Tejútrendszer fejlődésére és néhány százmilliárd csillaga kialakulására a csillagászok választ találjanak, először is nagyobb mintát kellett gyűjteniük galaxisunk csillagaiból.
Egy dán-svájci-svéd kutatócsoport 15 éven keresztül gyűjtött adatokat a legközelebbi 14 ezer csillagról. A kutatócsoport megfigyeléseihez három teleszkópot használt: az Európai Déli Obszervatórium (European Southern Observatory) Chillében, La Sillan található teleszkópját, a dél-franciaországi Haute-Provence Obszervatórium, valamint az amerikai Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ távcsövét - áll az Európai Déli Obszervatórium sajtóközleményében.
A vizsgált csillagok mind ún. F és G típusú csillagok voltak, átlagosan mindegyikőjüket négyszer figyelték meg.
(A csillagokat fényességük és felszíni hőmérsékletük alapján az O, B, A, F, G, K és M színképosztályok valamelyikébe sorolják - kezdve a forróktól, eljutva a "hideg" csillagokig. A mi Napunk közepes méretű és hőmérsékletű, úgynevezett G típusú csillag.)
A szomszédos 14 ezer csillagról így rendelkezésre állnak távolsági adatok, kor- és kémiai elemzések, valamint vannak információk keringési pályájukra és sebességükre vonatkozóan is. Nagy előrelépés volt a csillagok radialis sebességének, azaz a Földhöz viszonyított távolodási illetve közeledési sebességük mérése. A csillagok egyharmada kettős- vagy többescsillag volt.
Turbulens folyamatok
A begyűjtött adatok alapján becslések készíthetők arra, hogy a csillagok hogyan vándoroltak galaxisunkban a múltban, és merre tartanak. A minta már elég nagy ahhoz, hogy a Tejútrendszer kialakulásának dinamikájára is következtetni tudjanak a csillagászok.
Az első elemzések szerint az olyan objektumok, mint a molekuláris ködök, spirálkarok, fekete lyukak a Tejút egész történelme során jelentős hatást fejtettek ki a csillagok pályájára, és a Tejútrendszer kialakulása sokkal turbulensebb folyamat volt, mint ahogy azt a korábbi, leegyszerűsített modellek sugallták. Szupernova-robbanások, galaxis-ütközések és hatalmas ködök alakították a Tejútrendszert élhető hellyé!
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06