
Miért mélyül a korral a hang?
Az emberi beszédhang életünk során bekövetkező változásai a pubertás során a legszembetűnőbbek. Ilyenkor hangmélyülés észlelhető, ami a fiúknál jelentősebb.
2007.08.14 14:23, Forrás: National Geographic

Míg a lányok hangja "csupán" néhány hangjeggyel ereszkedik le, a fiúk hangja akár egy oktávot is mélyülhet férfivá érésük során. A jelenségre a kamaszkori hormonális változások adnak magyarázatot.
A hangképzés (fonáció) alapfeltétele a tüdőből induló levegőáram. A kilégzés során képződő levegőoszlop a fonációban elsődleges szerepet játszó gégében elhelyezkedő hangrésen áthaladva hozza rezgésbe a hangszálakat. (A hangszálakat a gége vázát alkotó porcrendszer tagjai között kifeszülő kötőszöveti rostok alkotják. A hangrés a hangszálak közötti nyílás, amelyen keresztül a ki- és belélegzett levegő közlekedik a légcső és a szájüreg között.)
Az általunk észlelt hangmagasságot a hangszalagok rezgési frekvenciája szabja meg. Az itt képződő hangot primer hangnak nevezzük, amely az úgynevezett toldalékcsőben (a garat, száj- és az orrüreg) áthaladva nyeri el egyéni színezetét.
A hangszalagok által képezhető hangfrekvencia-tartomány a gégeporcok nagyságától valamint a hangszalagok hosszától és vastagságától függ. Ez a rendszer, akárcsak a toldalékcsövet alkotó arckoponya igen érzékenyen reagál a tesztoszteronra, ami érthetővé teszi, hogy a felnőtté érés során megemelkedő férfi nemi hormonszint miért okoz jelentős hangmélyülést a férfiaknál. Ilyenkor ugyanis az említett porcok szemmel láthatóan megnövekednek, ami az ádámcsutkát kirajzoló pajzsporc esetében válik a legszembetűnőbbé.
A porcok növekedését a hangszálak 60 százalékkal történő meghosszabbodása és megvastagodása kíséri. A kamaszodással együttjáró hangmélyüléshez az arckoponya üregeinek kitágulása is hozzájárul nagyobb rezonanciát idézve elő.
A hangmagasságot külső tényezők is jelentősen befolyásolhatják. Sajnálatos módon a dohányzás az, ami leggyakrabban hangmélyüléshez vezet. A hangszalagok és a nyálkahártya tartós irritációja ugyanis kötőszövet-felszaporodásához és a hangszálak megvastagodásához vezet.
A pubertást követő hangmagasság-változás a két nem tagjainál eltérő módon zajlik le. Míg a nők hangja mélyül, a férfiaké magasabb lesz az időskor felé közeledve. Mind a dohányzás, mind az életkor szerepet játszhat a rekedtség kialakulásához, ami azonban nem tévesztendő össze a hang mélyülésével.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Az éneklés egészséges - nem baj ha hamis
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06