
Érzik-e a szagokat a madarak?
"Különbséget tudnak-e tenni a madarak a szagok között? Egyáltalán éreznek-e szagokat?" Az ornitológusok már régóta sokat vitatkoznak ezen a kérdésen...
2007.08.02 10:52, Forrás: National Geographic

"Tyúkokat tartok, vegyes takarmánnyal, konyhai maradékkal etetem őket. A tyúkok a különböző színű ennivalókat jobban vagy kevésbé eszik (általában a színeseket szeretik), de nem tapasztalom, hogy a számunkra vonzó vagy kellemetlenebb szagú ételek közt különbséget tennének. Lehet, hogy nem éreznek szagokat?"
Az ornitológusok már régóta sokat vitatkoznak azon, hogy vajon van-e szaglóérzékük a madaraknak vagy nincs. A szaglási kísérletekre és az orrüreg, valamint az agy szaglólebenyének anatómiájára alapozott korszerű adatok arra utalnak, hogy a madarak többsége jószerivel egyáltalán nem érez szagokat- így például a tyúkok sem.
Természetesen e szabály alól is vannak kivételek. Az egyik ritka kivétel a különleges új-zélandi madár, a kivi. E röpképtelen madaraknak rossz a látásuk, de kiváló a szaglásuk. Orrlyukaik a csőrük hegyén nyílnak, és hosszú csőrüket szondaként a talajba dugdosva kifinomult szaglóérzékük segítségével találják meg táplálékukat, a férgeket.
A viharmadár-alakúak rendjébe tartozó madarak (albatroszok, viharmadarak és viharfecskék) sok faja is képes érzékelni a vízfelszínen úszó halolaj szagát. Így tudnak rátalálni a halrajokra, mivel nem túl kulturált, sok mocsokkal járó táplálkozásuk folyamán olajos hab képződik a tenger felszínén.
A madarak harmadik csoportja, amelyről egyértelműen kiderült, hogy használják szaglóérzéküket az élelem megtalálásához, a keselyűfélék. Mind ó-, mind újvilági fajokról kimutatták, hogy különböző mértékben a szaglásukra támaszkodva találják meg a dögöket. A pulykakeselyűnek például annyira jó a szaglása, hogy régen a gáztársaságok használták őket gázszivárgások észlelésére. A gázcsövekbe etil-merkaptánt pumpáltak, amely a bomló tetemekből is fölszabadul. Ahol repedés volt a csöveken, ott köröztek a keselyűk.
A madarak még néhány csoportja rendelkezik jól fejlett szaglólebennyel, de egyelőre nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy használnák a szaglásukat a zsákmány megtalálására. Közéjük tartoznak a különféle gázlómadarak, sok vízimadár, a lappantyúk és a sarlósfecskék.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Fotó a "mosolygó" hangyászmadárról
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06