Vigyázat, támadnak a világító medúzák! - Ellepték a Földközi-tengert

Szokatlan mértékben elszaporodtak a világító medúzák a Spanyolországhoz tartozó Baleári-szigeteknél, de másutt is a Földközi-tengerben - Ezek a fájdalmas csípéseket okozó, rettegett élőlények augusztusra bukkanhatnak föl a turisták által látogatott tengerpartokon.
2007.07.12 12:11, Forrás: National Geographic

A megfigyelések szerint szokatlan mértékben elszaporodtak a világító medúzák a Spanyolországhoz tartozó Baleári-szigeteknél, de másutt is a Földközi-tengerben. Ezek a fájdalmas csípéseket okozó, rettegett élőlények augusztusra bukkanhatnak föl a turisták által látogatott tengerpartokon.

A világító medúza (Pelagia noctiluca) harangja 10 centiméter szélesre nőhet, de igen kellemetlen csaláncsípéseket okozó tapogatói ennél jóval hosszabbak lehetnek. Mérge nem halálos, de kisgyerekekre veszélyes lehet. Nevét onnan kapta, hogy kékeszöld lumineszcens nyálkát termel, amelynek fénye leggyakrabban a hajók nyomában látható világító ösvényként. A világító medúzák normális esetben a nyílt óceánon élnek, így gyakran feltűnnek a parttól távolabbi szigetek környékén, többek közt a Baleári-szigeteknél is. A nyár vége felé azonban közelednek a kontinentális tengerpartokhoz. Ennek oka, hogy csökken a csapadék és kevesebb édesvíz ömlik a tengerekbe, így a tengerparti vizek sósabbá válnak, ami jobban megfelel a medúzáknak. A mostani szárazságok egyértelműen sósabb parti vizek kialakulásához vezetnek, így az utóbbi néhány évben a medúzák növekvő számban bukkantak fel a földközi-tengeri partokon.



Egyre növekedik a létszám

A Baleári-szigetek környékén felbukkant hatalmas világítómedúza-rajokat az Oceana nevű spanyol természetvédő szervezet távirányítású kutató tengeralattjárója filmezte le 130 méteres mélységben. A kutatócsoport a Földközi-tenger nyugati részén másutt is látott rajokat, például a Szicíliától északra fekvő Aeolian-szigeteknél.

Ricardo Aguilar, az Oceana tengerbiológusa elmondta a New Scientist folyóiratnak, hogy nem szokatlan a medúzarajok összeverődése az óceáni áramlatok hatására, de szerinte a számuk is növekedett, ami elgondolkodtató. Normális esetben a medúzák télen elpusztulnak, de 2006-ban még októberben és novemberben is megfigyelték őket. Ez azt jelenti, hogy szinte egész évben szaporodhattak.

Megbomlott egyensúly

Aguilar úgy véli, hogy a Földközi-tenger vizének melegedése előnyös a medúzák számára. Elszaporodásukhoz hozzájárul a ragadozóik - például a naphalak, az íjhalak és az álcserepesteknősök - megritkítása a halászat által. Ahol a gerincesek száma csökken, elszaporodnak a gerinctelenek, mondja a kutató. A kis halak táplálkozási vetélytársai a medúzáknak, tehát kevesebb hal kisebb versengést jelent. A medúzák hallárvákat is fogyasztanak, így a rajzásuk rossz hír a Földközi-tenger amúgy is szorongatott halállománya számára éppúgy, mint a tengerparti nyaralások szervezőinek.

Az Oceana ígéri, hogy megosztja észleléseit a tengeri őrjáratokkal, amelyek veszély esetén medúzariadót rendelhetnek el a turisták által látogatott partszakaszokon.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Óriásmedúza invázió Japánban Medúza miatt hanyatló kaviárbiznisz Medúzatámadások a spanyol partokon Medúzainvázió a spanyol partokon Maradandó lesz a medúza "csókja" Olaszország: medúzatetemek százait vetette partra a víz

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.