Hogy működik a helyi érzéstelenítő?

"Hogyan hatnak a helyi érzéstelenítők, amelyeket például fogkezelések előtt adnak injekcióban?"
2006.11.27 11:16, Forrás: National Geographic - Bíró Zsuzsa

A helyi érzéstelenítők hatásmechanizmusának megértéséhez először is tekintsük át, hogyan keletkezik a fájdalom érzete az idegsejtben. Nyugalmi állapotban, amikor semmiféle fájdalominger nincs jelen, az idegsejt belsejében a nátrium alacsony, a kálium viszont magas koncentrációban van jelen, míg a sejten kívüli térben ez pont fordított: nagy nátrium- és kis káliumkoncentráció jellemző.

Az ioneloszlás egyenlőtlensége miatt a sejtmembrán külső oldala pozitív, a belső oldala negatív töltésűvé válik, a két oldal között feszültségkülönbség áll fenn, ezt nevezik nyugalmi potenciálnak.

Fájdalmas inger hatására a fájdalomérző idegsejtek nyugalmi potenciálja enyhén emelkedik. Amikor egy bizonyos küszöbértéket elér, megnyílnak a sejthártyában lévő nátriumcsatornák, nátrium áramlik a sejt belsejébe, megszűnik a potenciálkülönbség a membrán két oldalán - ez a depolarizáció. A depolarizáció hatására idővel záródnak a nátriumcsatornák, megszűnik a nátrium beáramlása a sejtbe, és megnyílnak a káliumcsatornák, melyeken keresztül kálium áramlik ki a sejtből, így végül helyreáll az eredeti állapot.

A fenti jelenséget nevezik akciós potenciálnak, amely az idegen végighaladva több ponton is kialakul, míg végül eljut a központi idegrendszerbe, ahol fájdalomérzetként tudatosul.

A helyi érzéstelenítők - például lidocain, kokain, bupivacain, procain - a nátriumcsatornához kötődve megakadályozzák a depolarizációt, vagyis nem engedik, hogy a csatorna kinyíljon, és nátrium áramoljon a sejt belsejébe. Így nem jön létre akciós potenciál, és fájdalomérzet sem alakul ki.

A helyi érzéstelenítők gyenge bázisok, azaz vegyhatásuk a szövetek pH-ja fölött van. Vízoldékony só formájában használják őket, és a szervezetben, normál, semleges pH-n ezekből az oldatokból felszabadul a zsíroldékony, azaz a sejtmembránon áthatolni képes bázis. Ha azonban a szövetek pH-ja savassá válik, csökken, például gyulladás miatt, ez nem következik be, és az érzéstelenítő nem képes behatolni a sejthártyába, hogy elérje a nátriumcsatornát. Ezért van az, hogy gyulladt szöveteknél a helyi érzéstelenítő hatástalan.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Az altatóorvostól halálos érzéstelenítést kapott a beteg

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.