
Ki ölte meg Nagy Sándort?
Hamarosan a mozikban is hódító útjára indul a legendás ókori hadvezér. Halálának körülményeit évszázadok óta homály fedi, amely egy új elmélet által most tovább sűrűsödik.
2004.10.11 09:50, Forrás: The Independent alapján ma.hu
Nagy Sándor (Alexandrosz) az ókori történelem legnagyobb birodalmát építette ki, az ismert világ nagy részét meghódította. 32 éves korában bekövetkezett hirtelen halála azóta is rejtély. Malária? Romlott ételtől szerzett tífusz? Krónikus májmérgezés a tivornyázó életmód miatt?
Egy újabb elmélet szerint az uralkodó a felesége, Roxane titkos tervének áldozata lett, aki egy akkoriban kevésbé ismert növényből, a Strychnos nux vomica-ból származó sztrichninnel megmérgezte.
A teória nyilvánosságra hozatala komoly fejtörést fog okozni a történelmi talányokat kutató tudósoknak, mint ahogy Nagy Sándor felé két új hollywoodi film formájában is megnő majd az érdeklődés. Colin Farrell és Anthony Hopkins a főszereplője Oliver Stone novemberben bemutatásra kerülő mozijának, majd várhatóan 2006-ban lesz a premierje Leonardo DiCaprio-val - szintén Alexander The Great címmel - a másik valószínű bombasikernek.
A féltékeny feleségről szóló elméletet egy történész, Graham Phillips ismerteti a közelmúltban megjelent Alexander the Great: Murder in Babylon (Nagy Sándor: Gyilkosság Babilonban) című könyvében. A szerző szerint Roxane bosszút állt azért, amiért férje más feleség után "hajtott", vagy esetleg amiért annyira hencegett homoszexuális barátjával, Hephaestion-nal.
A tünetek alapján mérgezés

Alexandrosz váratlan halálának körülményeiről a történészek előtt annyi ismert, hogy Babilonban Kr. e. 323 májusában, a Hephaestion halálának emlékére rendezett lakoma jelentette számára a vég kezdetét.
Római kori történetírók eredeti beszámolója szerint Nagy Sándort erős fájdalmak kínozták. "Izgatottság, reszketés, nyaki merevség voltak a kezdeti tünetek, majd hirtelen éles fájdalom a gyomor környékén" - írja Phillips a könyvében. "Ezután összeesett és görcsökbe rándult, bárhol is értek hozzá. Heves szomjúság és láz gyötörte napokig, az éjszakái hallucinációkkal és rángógörcsökkel teltek."
"A végső fázisban beszélni már nem tudott, csak a fejét és karját mozgatta. Később a légzése is nehézkessé vált, majd kómába esett és meghalt."
A Kaliforniai Egyetem toxikológusai szerint az ismertetett kórtünetek valóban megegyeznek azokkal, amelyeket sztrichnin-mérgezés okoz a szervezetben, vagyis a vegyszer beavatkozik az izomműködés idegeinek vegyi folyamataiba.
Honnan származott a sztrichnin?
Ez az anyag ismeretlen volt az akkori nyugati világban, mivel a növény, amelyből kivonható, csak egyedül az Indus folyó völgyében nőtt. Nagy Sándor viszont két évvel korábban ezen a területen járt. Roxane, aki elkísérte férjét az útra, érdeklődéssel figyelte a helyi szokásokat és állítólag meglátogatott egy szent ligetet, ahol a papok szellemi hallucinációk előidézése céljából kis adagban sztrichnint használtak.
Phillips arra a következtetésre jutott, hogy csakis Roxane ölhette meg Nagy Sándort, mivel ő volt az egyetlen személy, aki tudott a sztrichninről.
Robin Lane-Fox, az Oxford University professzora - aki Oliver Stone filmjénél történész szakértőként működött közre - szkeptikusan nyilatkozik Roxane bűnösségével kapcsolatban. "Ha valaki meg akarta volna ölni az uralkodót, biztosra akart volna menni, gyorsan elérni a célját. Nem kockáztatott volna a lassú, méreg általi gyilkossággal, amely gyanút kelthetett volna az áldozatban."
"Valójában nem tudjuk, mi okozta Nagy Sándor halálát. Rengeteg sebet összeszedett hódításai során, maláriával elfertőzött mocsarakon gázolt át, egész éjjel ivott. Lehet, hogy egyszerűen gutaütés végzett vele."
Adatlap: Nagy Sándor

Kr. e. 356-ban született a makedón Pella-ban. 336 és 323 között Makedónia uralkodója volt, akit Arisztotelész is tanított. Az ókori világ legnagyobb hadvezérének birodalma Trákiától Egyiptomig, Görögországtól az Indus völgyéig húzódott.
Egyesítette a hadban álló görög városállamokat. Hódításaival India határáig eljutott. Ő vágta el a "gordiuszi csomót": a legenda úgy tartotta, hogy az válik Ázsia urává, aki a csomót eloldja.
Annak ellenére, hogy életében több perzsa hercegnővel kötött házasságot és több gyermeke is született, Nagy Sándor legnagyobb szerelme gyermekkori fiúbarátja, Hephaestion volt. Amikor Kr. e. 324-ben Hephaestion tífuszban meghalt, Alexandrosz egy napon és egy éjszakán át zokogott a holttest felett.
Nagy Sándor Kr. e. 323. június 13-án, 32 évesen halt meg Babilonban. Az egyiptomi Alexandriában temették el, testét a legenda szerint egy mézzel teli agyagedényben konzerválták. Európában, Nyugat- és Közép-Ázsiában népi hősként tisztelik, Iránban viszont úgy tekintenek rá, mint a nagy birodalom szétrombolójára.
![]() | ![]() |
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06