Örömkoncert 2004 a Duna-parton

Második alkalommal hangzik fel államalapító királyunk, Szent István ünnepének előestéjén az Örömkoncert, amely tavaly a zenei tehetség ünnepévé vált.
2004.08.17 14:43, Forrás: ma.hu

2003-ban sok ezer ifjú énekesből és hangszeres muzsikusból álló kórus és zenekar adott hangversenyt a Hősök terén tízezrek érdeklődése mellett. Már a tavalyi induláskor is az volt a célunk, hogy hagyomány teremtődjék és az augusztus 20-i ünnepségeket egy nagyszabású zenei rendezvény vezesse be, amely a magyar komolyzene ünnepi megnyilvánulása is egyúttal.

Mint tavaly, idén is érdekes és izgalmas helyszínt kerestünk. Augusztus 19-én, csütörtökön este 9 órakor a Duna partján, a budai alsó rakpart Margit-híd és Lánchíd közötti szakaszán kerül sor. A tavalyi sokszereplős Örömkoncerttel szemben most egy művész zongora koncertjére kerül sor a világ legnagyobb koncertzongorájával a Duna fölött.

A koncert Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész estje. A koncert színpada a Duna felszíne felett helyezkedik el, a nézők a rakparton papírszékeken kapnak helyet, s kivetítőről is élvezhetik az előadást, amelynek háttere az Országház.

Bogányi Gergely négy éves korától zongorázik muzsikuscsalád gyermekeként. Három testvére, Bernadett, Tibor és Bence ugyancsak muzsikus. Bogányi Gergely a Dunánál töltötte gyerekkorát - Vácott, amelynek 2000-ben legfiatalabb díszpolgára lett, és jelenleg a Dunakanyarban él.

Hosszú időt töltött Finnországban is - Liszt Ferenc és Jean Sibelius zeneakadémiájának egyaránt növendéke volt Budapesten, és Helsinkiben. Többen járultak hozzá zenei fejlődéséhez: Esztó Zsuzsa, Baranyay László, Rados Ferenc, Matti Raekallo, valamint a néhány éve elhunyt Sebők György, aki Gergelyt a bloomingtoni Indiana Egyetemen tanította.

Kitüntetései, elismerései: Liszt-díj 2000-ben, Az év legjobb koncertsorozata cím 2001-ben. Chopin összes zongoraművének előadásáért a Fehér Rózsa Érdemkereszt a Finn Köztársaságtól 2002-ben, s a Kossuth-díj 2004-ben. Állandó vendége Európa, Amerika, Ázsia legjelentősebb koncerttermeinek, a leghíresebb zenekarok hívják programjaikra szólistának, 2004 tavaszán Kelemen Barnabás hegedűművésszel New Yorkban, a Carnegie Hallban mutatkozott be.

A koncert másik "főszereplője" a Fazioli-zongora: a világ legnagyobb zongorája, amely 690 kg súlyú. A különleges Fazioli-zongorának - amelyet a koncertre Hollandiából szállítottak Budapestre - nem a szokásos kettő (esetleg három), hanem négy pedálja van.

Az egyik pedál zengeti a hangot, a másik kissé tompítja, a harmadik, az un. "una corda" ("egy húr"), azaz a billentyű leütésekor megzendülő három, egyforma hangmagasságra hangolt húr közül csak egy megszólaltatását teszi lehetővé, s végül a negyedik pedál arra való, hogy bizonyos regiszterben egy dallamot kiemeljen. A Fazioli-gyár Velencétől 60 kilométerre található. Közelében fekszik az a lucfenyő erdő, amelyben állítólag egykor maga Antonio Stradivari választotta ki hegedűihez az alapanyagot.

A Fazioli-zongorák rezonánslapjának fája ebből az erdőből származik. Ma sokan esküsznek a Fazioli-zongorákra, s olyan nagyságok játszottak rajtuk, mint Lazar Berman, Alfred Brendel, Vladimir Askhenazy, Elizabeth Leonskaja, Nikita Magaloff, Aldo Ciccolini, illetve a magyarok közül: Fischer Annie, Ránki Dezső, Vásáry Tamás.

A koncert ingyenes, élő adásban közvetíti a Magyar Televízió 2-es csatornája, továbbá élőben vagy felvételről számos eurovíziós tv-társaság. A koncert szervezője a Multisoundd 2000 Kft. Az Örömkoncert műsorvezetője Pápai Erika színművésznő.

Az Örömkoncert 2004 műsora:

- Liszt Ferenc: XV. Magyar rapszódia ("Rákóczi-induló")
- Liszt Ferenc: Szerelmi álmok - III. Noktürn
- Liszt Ferenc: A Villa d'Este szökőkútjai
- Chopin: Polonéz - A-dúr, Op. 40, Nr. 1
- Chopin: Mazurka - cisz-moll, Op. 63, Nr. 2
- Chopin: Grande Valse brillante, Op. 18
- Chopin: Grande Valse brillante, Op. 34, Nr. 1
- Bartók: Allegro barbaro
- Bartók: Este a székelyeknél
- Liszt Ferenc: Rigoletto - koncertparafrázis
- Liszt Ferenc: II. Magyar rapszódia

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Kenyérfesztivál Szent István ünnepén

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.