Ötvenezer karcsapás - Balaton átúszás hosszában

A Balaton keleti és nyugati csücske között mintegy 75 km a távolság. Ennek az útnak a megtételére vállalkozik Mányoki Attila - úszva.
2007.08.09 19:52, Forrás: ma.hu

A zalaegerszegi sportoló, a világ számos, rangos hosszútávúszó megmérettetésén aratott sikere után elhatározta, hogy idén hazai pályán száll vízre. Az embert próbáló vállalkozás célja, hogy a balatoni sport népszerűsítésén keresztül felhívja a figyelmet a Balaton térségének egységére.

A Balaton hosszában történő átúszása elsőként Szénási Imrének sikerült, aki - bár az egyik lábára béna volt - 1961. augusztus 28-29-én 36 óra 39 perc alatt jutott el Balatonkeneséről Keszthelyre. 2002-ben egy 31 éves fiatalember is megpróbálta hosszában átúszni a Balatont, ő azonban Révfülöp után feladta (Keszthelyről indult, és Balatonaliga lett volna a cél). A korábbi sportoló gyorsúszásban, az utóbbi úszó mellben próbálkozott.
2005 májusában Carlos Pena spanyol környezetvédelmi aktivista négy nap alatt úszta át hosszában a Balatont. A Balaton Fejlesztési Tanács, a Balatoni Integrációs Kht., valamint a Nők a Balatonért Egyesület és a Balatoni Vízirendészet akkor is közösen támogatták az eseményt.

Mányoki Attila 2007. augusztus 3-12. közötti időszakban, egyhuzamban szeretné hosszában átúszni Európa legnagyobb tavát, a Balatont. Az összességében mintegy 75-76 km-es próbatételre az úszó - megfelelő időjárási viszonyok esetén - augusztus 10-én 15 órakor indul Balatonkeneséről (Hotel Marina Port strandjáról) és tervei szerint megközelítőleg 20-22 óra múlva ér partot Keszthelyen. A tó adottságai és a víz kiváló minősége ideális környezetet biztosítanak a próbatétel számára. (Kedvezőtlen időjárási viszonyok esetén az indulás augusztus 11-re módosulhat!)

Az embert próbáló vállalkozás célja, hogy a balatoni sport népszerűsítésén keresztül hívja fel a figyelmet a Balaton térségének egységére. A sportember nem áll meg a megyehatároknál, mint ahogy a jó ötleteknek, a helyi, regionális és országos szintű összefogásoknak is természetes egységekhez, közösségekhez kell alkalmazkodniuk.

A Balaton térségének nagy tartalékai vannak, de kiaknázásuk csak úgy lehetséges, ha az érintettek össze tudnak fogni a tó érdekében, és tovább erősítik az ország talán egyetlen természetes (azaz nem statisztikai) régiójának egységét, a Balaton környékének identitását.
E kiemelkedő esemény is azt bizonyítja, hogy a sport, a tájak vonzereje, a színvonalas rendezvények és a tenni akarás képes összekötni az embereket és a településeket, segíteni őket közös érdekeik felismerésében és céljaik megvalósításában.

Mindennek szép példájaként e nem hétköznapi cél megvalósításában a tó körül tevékenykedő különféle szervezetek, mint a Balaton Fejlesztési Tanács, a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség Kht., és a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság egymással összefogva segítik az úszót a szervezésben és a lebonyolításban.

Az úszó a szükséges engedélyek beszerzésében, szervezési munkákban, illetve a sajtóval folytatott kommunikációban kapott segítséget a Balaton Fejlesztési Tanácstól és a sporteseményt hivatalosan megrendező Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség Kht.-tól. A Balatoni Vízirendészettől és a Hajózási Felügyelettől kellő időben megérkeztek a szükséges engedélyek, a várható időjárásról pedig az Országos Meteorológiai Szolgálat Siófoki Obszervatóriuma ad rendszeres tájékoztatást. A segítő személyzet egy vitorlással, illetve a Velence 25 típusú első magyar elektromos yachttal kíséri az úszót.

Mányoki Attila 34 éves zalaegerszegi úszó, aki 1989 óta vesz részt nyíltvízi úszóversenyeken. Az első nemzetközi versenyén, Görögországban mindjárt a 2. helyen végzett 35 km-es távon. 1993-tól már rendszeresen szerepel Világkupákon, de jobbára a 25 km-es, illetve ennél nagyobb távokon indul. Számos nagy nemzetközi meghívásos versenyen vett részt, így európai helyszínek mellett úszott Argentínában, Brazíliában, Egyiptomban, Kanadában és az USA-ban, természetesen minden esetben különböző nyíltvízi környezetben, tóban, folyóban, tengerben, vagy óceánban. 1997-ben szerepelt a jelenlegi leghosszabb távú versenyen Argentínában, ahol 88 km-es távot kell leküzdeni a Paraná folyóban. 2003-ban részt vett a világ legnehezebb versenyének tartott Atlantic City erőpróbán, ahol 39 km a táv az óceánban. Mindezeken túl a legbüszkébb arra, hogy eredményei elismeréseként Görögországban Koroni városa díszpolgári címet adományozott neki.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.