
Lehel kürtje ismét szól - CD-n
A legenda szerint a hangszert, Jászberény szimbólumát, Lehel vezér fújta meg, és senki más nem tudott hangot előcsalni belőle.
2002.08.16 08:41
Egy rádióriportban, 1954-ben, Gyalog Rozi mikrofonja előtt Kádár Ferenc, a népművészet mestere megfújta Lehel kürtjét, s a hangot azóta sem hallhatta senki. Most, Kádár tiszteletére Dévaványán kiállítást nyitottak, s azt a hangot CD-n is megjelentetik.
Az 1983-ban, 93 évesen elhunyt Kádár Ferencnek, a népművészet mesterének szülővárosa, Dévaványa a Berecki Imre Helytörténeti Múzeumban ünnepélyes keretek között mutatja be a népművész alkotásait CD lemezen és kazettán, valamint népi ihletésű faragott tárgyait. A megnyitót Papp Tibor polgármester köszönti.
Kádár Ferencet énekesként és hangszerjátékosként országszerte ismerték, szerették. Kodály Zoltán is járt nála, Isten áldotta tehetségnek nevezte. A nevét viselő dédunokája a nehézségtől sem visszariadva, Sárosi Bálint néprajzkutató segítségével összegyűjtötte a dédapával készült népi ének- és zenei hangfelvételeket. Békés megye valamennyi alapítványa anyagi segítségével így jöhetett létre az a kazetta, melynek címadó dala: Elszaladt az aranygulya. Ez a CD lemez és kazetta nemcsak emlékeztető a szűkebb szülőföldnek, hanem érdekes, tanulságos portré mindazoknak, akik szeretnek betekinteni a magyar népi zenei hagyományokba.
A kazetta gyönyörű dokumentuma annak a dallamvilágnak, amit az Alföld jellegzetes táján, a Nagysárréten egy zenei tehetséggel megáldott pásztorember magáénak érzett. Kádár Ferenc egyedülálló hibátlansággal játszott nádsípon, hagyományos eredetiséggel furulyázott, tárogatózott, citerázott, énekelt. Gyönyörű népi tárgyakat faragott, melyek szintén bemutatásra kerülnek most. A CD lemezen és kazettán megszólal a jászok híres kürtje, a legendás Lehel-kürt, mely évszázadokig őrizte titkát. Az a mendemonda járta, hogy Lehel vezér volt az, aki utoljára megfújta, s nincs emberfia, aki hangot tudna kicsalni belőle.
1953 decemberében Gyalog Rozi, a Falurádió akkori riportere kérte meg Kádár Ferencet, menjen el vele Jászberénybe, fújja meg Lehel kürtjét. Először nem akart sikerülni, ám a mester észrevette, hogy a kürt palástján, a repedéseken át elszökik a hang. Betömte őket méhviasszal, majd a Jász Múzeum udvarán szájához vette és megszólaltatta a kürtöt. S végre oly sok század után a néma kürt megszólalt, mélyen zengő, öblös hangon, úgy mint a havasi kürt szokott a messzi hegytetőkön. A hangfelvételen a riportban Kádár Ferenc népművész elmondta a kürt megszólaltatásának technikáját, a riporter ismertette Lehel vezér és kürtjének legendáját.
A Magyar Rádióban 1953. december 17-én hangzott el a Lehel kürtje riportja az Épülő szép hazánk című műsorban. A kürt hangja nagy hazafias visszhangot keltett a hallgatókban, a kor is kedvezőbb volt, a Nagy Imre-kormány volt hatalmon. Ám az 1957-es megtorlásnak nemcsak a forradalomban részt vett riporternő, de a Lehel kürtje című riportja is áldozatul esett: az ő hangjával együtt a kürtöt megszólaltató művészét is letörölték. De most már Kádár Ferenc népművész CD lemezén és kazettáján ismét hallható lesz bárki számára a Lehel kürtje.
![]() | ![]() |
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06