null

Búcsú a filmarchívumtól?

Prokopp Dóra igaztalannak érzi azokat a támadásokat, amelyek a vállalkozásában működtetett Filmmúzeumot érik.
2002.08.05 10:06, Forrás: MTI

Az árak most hirtelen az egekig szöktek, amelynek az a következménye, hogy a Filmmúzeum jövőre nemcsak magyar, hanem ismert külföldi filmek sugárzását is tervezi. Prokopp Dóra szerint a kábelhálózatokon 1,2 millió háztartásba eljuttatott Filmmúzeumot másfél éve szinte állandósult politikai támadások érik, miközben a csatornát a nézők örömmel fogadták. A vádak között szerepel, hogy a Filmmúzeum - illetve a Prokopp és férje, Krasznai János tulajdonában lévő Napocska Kft. - indokolatlanul olcsón jutott hozzá az MTV archív felvételeihez. Prokopp szerint maguk a csatornát rendszeresen bíráló politikusok - köztük Pető Iván, a parlament kulturális bizottságának SZDSZ-es elnöke - úgy állítják be vállalkozásukat, mintha az megvettem volna a tévé archívumát, miközben ők csak sugárzási jogot vásároltak. A Filmmúzeum a 2000-ben megkötött szerződése szerint két év alatt összesen 600 órányi filmet, színházi közvetítést és régi műsort "vásárolt", s ezért tisztességes árat (116 millió forintot) fizetett.- Arról nem tehetek - mondta Prokopp Dóra -, hogy másnak nem jutott eszébe a Zsebtévé vagy az Esti torna vetítése. Más kérdés, hogy ezt a műsorfajtát nem lehetne beilleszteni egy kereskedelmi tévé programjába. A köztévéébe meg pláne nem. A sugárzási jogot bárki megvásárolhatja, akár velünk párhuzamosan is, a Zsebtévé esetében sincs kizárólagossági jogunk. A műsorokat nem játszhatjuk korlátlan ideig, azokat nem egyenként vesszük, hanem csomagokban, s törlési kötelezettségünk van.

A cél eddig az volt, hogy magyar tartalommal töltsük meg a Filmmúzeumot, szerződésünk 2002 végén lejár a Magyar Televízióval. A Filmmúzeum vezetője úgy véli: a csatorna üzletpolitikáját támadók nincsenek tisztában a kábelhálózatok működésével, nem óhajtják például megérteni, hogy tematikus csatornát bárki indíthat Magyarországon, ahhoz nincs szükség frekvenciaengedélyre, csak a kábelhálózatok működtetőivel kell megegyezniük a program továbbításáról. Prokopp Dóra beszámolt arról, hogyaz eddigi szerződések alapján egyórányi filmért, tévéjátékért vagy régi sportműsorért a Filmmúzeum 650 dollárt fizet az MTV-nek, s 350 dollár az ára a régi tévétornának. Az árat növeli az óránkénti 37 500 forintos átírási díj. - Ilyen áron külföldi forgalmazóktól francia újhullámos filmeket is tudunk venni - mondta Prokopp Dóra, és hozzátette: csatornájuk műsora kétharmad részben régi tévés programok vetítéséből, egyharmad részben pedig aMoképtől vásárolt - mintegy kétszáz - magyar nagyjátékfilm sugárzásából állt.

Legalábbis eddig. - Mindenért fizettünk, hol van ebben a csalás? - tette föl a kérdést a csatorna vezetője, aki magát afféle mindenesnek titulálja. Férjével együtt készítenek interjúkat "külső" tévéknek is, de mint mondja, ez sem tiltott dolog. - Nekünk egy országot kell ahhoz leültetnünk a tévé elé, hogy megéljünk - teszi hozzá indulatosan a négygyermekes családanya, akicivilben orvosként indult, és országos hírnevet a Vágó-féle Szerencsekerék betűinek kiforgatásával szerzett magának.

-A támadások ellenére szeretnénk az MTV-vel a szerződéses viszonyt fenntartani, de 2003-ra még nincs szerződésünk - felelte kérdéseinkre a tévés üzletaszszony. - Hangulatkeltés folyik ellenünk, tavasszal egy ismeretlen tettes ellen folytatott nyomozás során ki is hallgattak,
amelynek során a tévé szerződéseit vizsgálták. Semmiféle vizsgálattól nem félek, mert tiszta lapokkal játszunk. Az ellenünk indított rágalomhadjárat vége az, hogy kaptunk a tévétől egy listaárat tartalmazó ajánlatot, amely 1300 Ft/másodpercben szabja meg a felkínált évi maximum 400 órányi "anyag" árát, ehhez jönne még az 500 forintos percenkénti átírási költség.

A tévé tehát annyiért szeretné eladni nekünk archívumának anyagát, mint amikor egy teljesen friss sportközvetítésből elad 10-15 másodpercet valamelykonkurens tévétársaságnak. Egyórányi MTV-s tartalom immáron 5 850 000 forintért szerezhető meg, ami 23 ezer dolláros csillagászati árat jelent. - Mi lesz ezután? Fogják-e mindezt vállalni? S ha nem, eltűnnek-e a magyar filmek a programból? - tettük föl a kérdést Prokopp Dórának.

- Dögöljön meg a szomszéd tehene is, ez jut eszembe a bennünket ért támadásokról - fakadt ki Prokopp Dóra. - Az MTV-nek ezek szerint nem érdeke, hogy éves szinten százmilliós összeghez hozzájusson.

Egy friss külföldi ajánlatunkban szerepel hatvan film, benne 6 óra klasszikus rajzfilm, 3 óra némafilm, 10 óra dokumentumfilm és 11 órányi tévéshow. Mindezért az ügynökség 11 450 dollárt kér. Na most ezért itthon a mi tévénktől fél óra régi tévétornát vehetnénk. Hogy mi lesz a folytatás? A Filmmúzeumon megjelennek a jól ismert külföldi arcok, köztük Maigret felügyelő, s műsorra tűzünk olyan legendás filmsorozatokat, mint A tavasz 17 pillanata.

Az MTV pedig majd eladja másodpercenként 1300 dollárért az archívum sugárzási
jogát annak, aki megveszi. A vallási tematikára épülő Pax TV szintén a Krasznai-Prokopp házaspár üzleti vállalkozása, ám ebben a Napocska Kft. kisebbségi tulajdonos, a többségi tulajdon Ferenczy Károly erdélyi médiavállalkozóé.

A napi 14 órában ökumenikus céllal kulturális, vallási ismeretterjesztő műsorokat sugárzó tévé vezetője, Kuczogi Szilvia programigazgató elmondta: a béke és a nyugalom csatornájaként jelentkeztek a hazai tévés palettán, s a fogadtatás jónak mondható. A Paxnak a budapesti vételkörzetben az Antenna-Mikróval és az UPC Magyarországgal van szerződése, a tévé július közepe óta Miskolcon és Debrecenben is szerepel a kábeles kínálatban. A Pax TV fél év alatt 400 ezer háztartásba juttatta el televíziós programját.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.