
Újra hitelképes a termőföld
A termőföld újra visszakerült a bankszférába. Utoljára a második világháború előtt lehetett kölcsönt felvenni a termőföldre.
2003.07.16 09:37, Forrás: MR
- Üzletszerűen a második világháború előtt Magyarországon több föld-jelzálog hitelintézet működött és üzletszerűen foglalkozott termőföld fedezete melletti hitelezéssel, mondja Hegedűs Éva, az OTP Bank lakossági ügyosztályának ügyvezető igazgatója,aki így folytatja: ez a kérdés a 90-es évek második felében került ismét terítékre, amikor a parlament elfogadta a jelzálog-hitelintézetekről szóló törvényt és ez lehetővé tette, hogy a jelzálog-hitelintézetek termőföldet birtokoljanak az ügyfél nem fizetése esetén. De azt gondolom, hogy ez a mostani lépés valóban egy új korszakot nyithat meg.
- Pontosan mire vonatkozik ez a kedden érvénybe lépett rendelkezés?
- Ez egy üzleti döntése az OTP Banknak, amely üzleti döntést természetesen több körülmény befolyásolt. Az OTP Banknak sikerült megállapodnia a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezettel. Abban az esetben, hogyha az OTP Bank termőföld fedezete mellett nyújt hitelt, akkor abban az esetben, hogyha az ügyfél a hitelszerződésben vállalt kötelezettségeit nem tudja teljesíteni, a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezet bizonyos feltételek megléte esetén visszavásárolja ezeket a termőföldeket.
Az aktuális áron, de legalább olyan áron, mint amilyen árat az értékbecslők a hitel kihelyezése során megállapítottak. A másik fontos feltétel, amely az OTP Bankot arra az üzleti döntésre késztette, hogy ebben az üzletágban is jelenjen meg, az az, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium néhány hónappal ezelőtt hozott egy olyan rendeletet, amely állami kamattámogatást biztosít, bizonyos esetekben a jegybanki alapkamathoz kötött támogatást, 40 és 50 százalékos kamattámogatást biztosít az egyéni vállalkozóknak, mezőgazdasági őstermelőknek és családi gazdálkodóknak abban az esetben, hogyha termőföldet szeretnének vásárolni.
Végül, de nem utolsósorban nem mondhatjuk el, hogy a földhivatali nyilvántartás már mindenhol rendben van, de azért ha visszapillantunk mondjuk az elmúlt tízéves időszakra, azt láthatjuk, hogy itt jelentős változás történt, elsősorban vidéken, Budapesten még jelentős lemaradások vannak, és úgy gondoljuk, hogy a magyarországi termőföldek termőképessége jó hitelfedezet.
- A háttérben nincs benne az, hogy az uniós csatlakozás kapcsán felértékelődik a termőföld?
- Ez természetesen a döntéseinkben szerepelt, ezt úgy próbáltam megfogalmazni, hogy a termőföld termőképessége javulni fog - azt gondoljuk.
- Lássuk a részleteket. Ki kaphat kölcsönt és milyen feltételekkel termőföld vásárlására?
- Egyszerűen azt tudnám mondani, hogy mindenki, kicsit részletesebben arról van szó, hogy vannak olyanok, akik a jövedelmük jelentős részét mezőgazdasági vállalkozásból keletkeztetik, őket úgy hívjuk, hogy egyéni vállalkozók, őstermelők, családi gazdálkodók. Akik ebbe a csoportba tartoznak, és termőföldet szeretnének vásárolni, számukra is lehetőség keddtől, hogy az OTP-fiókoknál termőföld-vásárlási hitelt igényeljenek. Ebben az esetben a hitel kamata állami támogatással együtt jár, a rendelet vonatkozásában a hitel maximális értéke a mindenkor érvényes jegybanki alapkamat, plusz négy százalék forintban, ez 13,5 százalék, amit ki kell fizetni az ügyfélnek és az APEH-en keresztül 40-50 százalékos állami kamat-támogatás jár. Ez a termékek egyik csoportja.
- Nincs felső összeghatár?
- De van. Abban az esetben, ha termőföldet szeretne ez a kör vásárolni, akkor a minimális hitelösszeg egymillió forint és a maximális hitelösszeg 150 millió. Abban az esetben, ha telephelyet szeretne az egyéni vállalkozó, őstermelő vagy családi gazdálkodó vásárolni, akkor a minimális hitelösszeg egymillió forint és a maximális hitelfelvételi lehetőség 100 millió forint. A másik csoportja a termékeknek elsősorban azokat a lakossági ügyfeleket szeretné megcélozni, akik nem kimondottan mezőgazdasági tevékenységből élnek, de valamilyen szempontból, befektetési célból termőföldet szeretnének vásárolni.
Azok, akik termőföldet szeretnének vásárolni, de nem egyéni vállalkozók /és az a kör, amit az előbb elmondtam/, azok számára is hozzáférhetőek ezek a termékek, ez esetben a hitel összege 500 ezer forinttól 30 millió forintig terjedhet és a hitel kamata 15 százalék. Az OTP Bank korábban is nyújtott úgynevezett jelzálog típusú hiteleket és fogjuk nyújtani ezeket a jövőben is. Itt a változás annyi, hogy a jelzálog típusú hitel fedezeti körébe beletartozhat a termőföld.
Tehát a magánszemély, akinek a tulajdonában ma termőföld van, e termőföld fedezete mellett úgynevezett szabad felhasználású hitelt vehet igénybe bármilyen célra, akár lakás céljára, akár akkor, ha nagyobb berendezést szeretne a lakásába vásárolni, de utazási célt is finanszírozhat.
- Bejegyzik a tulajdoni lapra?
- Igen, az OTP Bank jelzálog jogának bejegyzése esetén az igénylő hitelhez juthat. Attól függően választhat a kétféle hitel lehetőségből, hogy nagyobb összegű hitelt szeretne-e igénybe venni vagy kisebbet és attól függően, hogy a hitel felvételét egyszerre szeretné-e igénybe venni, vagy pedig kártyát kér, amiből folyamatosan teljesítheti a fizetési kötelezettségeit.
- Fölmerülhet a kérdés, hogy ez a kedvezmény, főleg a kamattámogatásos kedvezmény csak magyar állampolgárokra vonatkozik-e, tehát külföldiek nem vásárolhatnak Magyarországon termőföldet.
- Természetesen.
- Jogi személyek egyáltalán ügyfélnek számítanak-e még?
- Természetesen igen. A mostani termékeink, amiről beszéltem, két körnek szólnak, és ezt szeretném ismét elmondani. Tehát egyéni vállalkozóknak, őstermelőknek és családi gazdálkodóknak - ez az egyik kör. A másik kör pedig magánszemélyeknek, tehát olyan lakossági ügyfeleknek, magánszemélyeknek, akik termőföldet szeretnének vásárolni vagy már vásároltak termőföldet és ez a termőföld a tulajdonukban van.
- Ha bejegyzik az OTP Bank jelzálog jogát egy termőföldre, ki dönti el, ki határozza azt meg, hogy mennyit ér az a termőföld, mert ez nem mindegy.
- Ez egy nagyon fontos kérdés, és a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezettel kötött megállapodásunk e tekintetben kötelezettségeket is tartalmaz az OTP Bank számára és természetesen a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezet számára is. E szerződés szerint termőföldet azok értékelhetnek, akik a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezet év eleji pályázatán indultak és a pályázaton nyertek. Ebben a nyertes pályázók között nagyon sok termőföld értékeléssel foglalkozó szakember található.
Szeretném ezt az alkalmat megragadni arra, hogy elmondjam: az OTP csoporthoz tartozó OTP Ingatlan Rt. is a nyertesek között van, és mi elsősorban velük szeretnénk a termőföldet értékeltetni. Annak érdekében, hogy mind az ügyfelek, mind az OTP, mind a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezet biztos legyen abban, hogy a termőföld-értékelés valóban helyes, ezért a mi esetünkben az OTP Ingatlan Rt. által készített termőföld-értékelést a szerződés megkötését megelőzően a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezet szakértői még egyszer kontrollálják, és a szerződéskötés e kontroll után történik.
- Végül egy gyakorlati kérdés: bármelyik vidéki OTP fiókba be lehet-e menni, érdeklődni, ha valakinek komolyak a szándékai, és milyen igazolásokat, milyen papírokat kell magával vinnie?
- Itt attól függően beszélhetünk két csoportról, hogy mezőgazdasági tevékenységből származik-e a jövedelmük döntő többsége, és ezek egyéni vállalkozók, őstermelők, családi gazdálkodók vagy magánszemélyek. Mind a kettő halmazra igaz az, hogy a fedezetként fölajánlandó termőfölddel kapcsolatos tulajdoni lapot, ami 30 napnál nem régebbi, be kell szerezni, és ha vásárlásról van szó, akkor meg kell győződni arról, hogy akitől meg akarják vásárolni az ügyfeleink a termőföldet, az legyen bejegyezve eladóként. Amennyiben jelzálog típusú hitel fedezetről van szó, a potenciális ügyfelünknek kell tulajdonosként bejegyezve lennie a tulajdoni lapra.
Itt különbség van, ha egyéni vállalkozókról, őstermelőkről beszélünk - ebben az esetben a mezőgazdasági tevékenység végzésével kapcsolatos pénzügyi adatokat be kell hozni, ez döntően a személyi jövedelemadó bevallást jelenti, nem kell üzleti tervet készíteni, egyszerűsített hitelbírálat van. Ha lakossági ügyfélről van szó, akkor egy olyan igazolást kell minimálisan behozni, ami arról tanúskodik, hogy az ügyfeleink legalább három hónapja rendszeres munkaviszonnyal rendelkeznek, és legalább a minimálbérnek megfelelő jövedelemmel rendelkeznek.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Indul a termőföld alapú jelzáloghitelezés
"Termőföldet Életjáradékért" adómentesen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06