
Tíz évet kapott az Abu Ghraib ügy fő vádlottja
Irakban két és fél hónappal a tervezett választások előtt sem hallgattak a fegyverek - ismeretlenek tüzet nyitottak egy munkásokat szállító buszra.
2004.10.21 18:47
Eközben Bagdadban 10 évi börtönbüntetésre ítélték az Abu Ghraib börtön adminisztrációs tiszthelyettesét, a rabok bántalmazásának első rendű vádlottját.
Túszügyben viszont nem történt előrelépés: Még mindig nem jelentkeztek követeléseikkel a brit Margaret Hassan fogvatartói.
Ezalatt Westminsterben az Egyesült Királyság kormánya egyhangú beleegyezett abba az amerikai kérésbe, hogy brit csapatokat csoportosítsanak át amerikai fennhatóság alá.
Felmentett katonák
Egy amerikai katonát felmentettek a szolgálat alól Irakban - egy századparancsnok nőt -, miután egysége visszautasította a feladatot, hogy üzemanyagot szállítson egy veszélyes zónába. Az amerikai haderő közlése szerint a katonát saját kérésére léptették le, és nem gyanúsítják rosszhiszemű magatartással.
18 katona ügyében vizsgálódnak, hogy miért utasították vissza az üzemanyag szállító konvoj vezetését a dél-nasiriyai bázistól Tajiba, Észak-Bagdadba. A jelentésben arról panaszkodnak, hogy járműveik nagyon rossz állapotban vannak. A Bagdad környéki utolsó támadásokban fegyveres banditák lőttek egy buszt, amely munkásokat szállított a repülőtérre. Legalább 3 embert megöltek.
Átcsoportosítás
A brit kormány egyhangú beleegyezését adta az Amerikai Egyesült Államok kérésére, hogy csoportosítsanak át a britek iraki csapataik közül néhányat. A változtatás időzítéséről nem közöltek részleteket, ahogy azt sem tudni, pontosan melyik csapatokat érinti a terv.
A brit kormány áttekinti, milyen választ adjon az amerikai kérésre, hogy több mint 600 brit csapatot irányítson át az amerikai szektorba, Dél-Irakban. A brit csapatok átcsoportosítása képessé tenné az amerikai alakulatokat egy eredményes támadásra a falludzsai militánsok bázisa ellen.
Az államtitkárok egy jelentésről tárgyalnak, amelyet a brit hadsereg felderítőosztaga készített a szóban forgó területről, Dél-Bagdadnál. Jelezték, hogy hozzájárulnak az amerikai kéréshez.
A BBC tudósítója szerint a brit védelmi miniszter, Geoff Hoon közleménye csütörtökön várható. A brit kormány visszautasítja a feltételezéseket, hogy az amerikai kérés politikai indíttatású lenne, összefüggésben a két hét múlva zajló amerikai elnökválasztással.
Kegyetlenkedések
Elítélték a legmagasabb rangú amerikai katonát, akit az iraki Abu Graib börtönben való kegyetlenkedésekkel vádoltak. Ivan Frederick adminisztrációs tiszthelyettes, aki 39 éves, több vádpontban is bűnösnek találtatott tegnap: kínzás, bántalmazás és illetlen cselekedetek elkövetése. Több mint 10 évi börtönbüntetéssel kell szembenéznie.
A bántalmazási botrány központja Iván Frederik volt. Beismerte, hogy ő késztette maszturbálásra az őrizeteseket, megpecsételte kezeiket és lábaikat, és olyan keményen pofon ütött egy őrizetest, hogy a férfit újra kellett éleszteni.
A katonai rendőr azt vallotta, hogy tisztában volt vele, hogy amit csinál rossz, ugyanakkor hibáztatta a parancsnokok egész sorát. Ivan Frederick azt mondta, hogy az első naptól, amióta az Abu Graib börtönben dolgozott, meztelen, megbilincselt kezű rabokat látott, néhányan közülük női alsóneműt viseltek a fejükön.
Tanúsította, hogy a kihallgatók így akarták megtörni a rabokat, hogy többet valljanak. A katonai bíróságon egy e-mailt is felolvastak, amely egy katonai hírszerzőhöz érkezett augusztusban minden kétséget kizáróan az USA bagdadi parancsnokságáról.
"Itt az ideje kesztyűs kézzel bánni, uraim" - szól az e-mail - "a rabokat meg kell törni". Ivan Frederick a harmadik amerikai katona, akit hadbíróság elé állítottak az Abu Ghraib börtönben történt kegyetlenségek miatt. Ő kapja messze a legkeményebb ítéletet.
Néhány héttel azelőtt, hogy megjelentek volna a hírhedt fényképek az Abu Ghraib börtön embertelenségeiről, Shereef Akeel egyiptomi születésű amerikai ügyvédhez különös ügyfél érkezett Detroitban.
Vádlottak
Egy svéd állampolgárságú iraki horror történetet adott elő: ő is azok közé tartozott, akiket megkínoztak az amerikaiak a Bagdad melletti börtönben. Szavaiból kiderült, hogy nemcsak a katonák vettek részt a kegyetlenségekben, hanem az őket ellátó vállalkozók, és a vallatók tolmácsai is.
"Ahogy a történetet egyre alaposabban megismertem, egyértelművé vált előttem, hogy civilek, vállalkozók is részt vettek a bántalmazásokban. Összevontan képviseljük az összes rab ügyét, így lehetőségem volt Irakba menni, hogy beszéljek 4-5 rabbal, akiket az Abu Ghraibben bántalmaztak.
Egybehangzóan állították, hogy a tolmácsok nemcsak fordítóként vettek részt a kihallgatásokban, de közreműködtek a kegyetlenségekben is. Néhány tolmács rúgott, mások gumilövedékes puskát használtak, és ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a megaláztatásokban a tolmácsok szerepe kulcsfontosságú volt, hiszen a rabok nem beszéltek angolul. Akadtak olyan civil vállalkozók is, akik valójában kihallgatóként viselkedtek."
A cégek, amelyek vállalkozóikkal részt vettek a vallatótisztek és a tolmácsok ellátásában, visszautasítják a rabok állításait.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Abu Graib: nyolc hónap börtön a kínzásért
Kezdődik a fogolykínzás-per
Fogolykínzó amerikai katonák kihallgatása
Brutális képek az iraki kínzásokról - Retteg a börtöntől a fogolykínzó katonanő
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06