Érettségi 2004 - idén még nem lesznek változások

A mostani tanévben nappali tagozaton 77.068, míg esti-levelező tagozaton 19.255 tanuló jelentkezett érettségi vizsgára.
2004.03.28 12:28, Forrás: MTI

Az idén 96.323 diák jelentkezett a májusi érettségi vizsgákra, ők utoljára maturálnak a régi követelmények szerint, jövő évben már az új, kétszintű vizsgán adhatnak számot tudásukról a tanulók - közölte az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont vezetője az MTI-vel. Az idén az érettségi vizsgák szervezésében, valamint a követelményekben és a vizsgaformákban az előző évi vizsgákhoz képest nincs változás - tájékoztatott Pósfai Péter.

A mostani tanévben nappali tagozaton 77.068, míg esti-levelező tagozaton 19.255 tanuló jelentkezett érettségi vizsgára. Nappali tagozaton gimnáziumban a tételigénylések szerint 37.194-an, szakközépiskolában 39.874-en, esti-levelező tagozaton gimnáziumban 12.680-en, szakközépiskolában 6.575-en végeznek. Az érettségi vizsgát megkezdők száma az előző évek tapasztalata alapján várhatóan 4-5 ezer tanulóval kevesebb lesz a jelentkezők számánál.

A maturák május 7-én a két tanítási nyelvű és nemzetiségi iskolák vizsgáival indulnak. A gimnáziumok és szakközépiskolák nappali tagozatain a magyar nyelv és irodalom vizsgákat május 10-én reggel 8 órától tartják, a tételeket a Magyar Rádióban és a Magyar Televízióban ismertetik. Az érettségik május 11-én a matematika vizsgákkal folytatódnak, a feladatokról hasonló módon értesülhetnek a diákok.

A gimnáziumok és szakközépiskolák nappali tagozatainak tanulói magyar nyelv és irodalomból, valamint matematikából - a két iskolatípus közös törzsanyagából - azonos írásbeli tételeket kapnak.

Magyar nyelv és irodalom tantárgyból a végső osztályzatot két írásbeli és két szóbeli érdemjegy alapján kell megállapítani. Jeles osztályzatot három jeles és egy jó osztályzat alapján lehet adni. A magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi vizsgán bármely, az Oktatási Minisztérium által engedélyezett szöveggyűjtemény használható, kivételt képeznek azok a kiadványok, amelyek tartalmazzák a bennük található irodalmi művek elemzését, vagy ahhoz bármely kiegészítést fűznek (pl. irodalmi-, életrajzi adatok; költői életút vázlata; egyéb magyarázatok).

Ha az iskolában használt szöveggyűjtemény nem tartalmazza az érettségi tételt kitűző bizottság által kijelölt verset (szöveget), akkor azt az iskola a pecsétjével ellátott fénymásolatban bocsátja a vizsgázók rendelkezésére. A tételeket négy óra alatt kell kidolgozniuk a diákoknak.

Matematikából összefoglaló feladatgyűjteményből jelölik ki a feladatokat a gimnáziumok és a szakközépiskolák azon tanulói számára, akik ebből a tantárgyból nem közös érettségi-felvételit, hanem iskolai dolgozatot írnak érettségi dolgozatként. A feladatok megoldására három óra áll rendelkezésre. Ha a tanuló matematikából felvételizik, s így közös írásbeli érettségi-felvételi vizsgát tesz, az érettségi vizsgára történő jelentkezéskor kérheti, hogy iskolai matematika érettségi vizsgát is tehessen. Az érettségi jelentkezési lapon jeleznie kell, hogy az érettségi bizonyítványában melyik vizsga osztályzatának feltüntetését kéri.

Ha a vizsgázónak a fizika, a kémia és a biológia tantárgyak közül kettőből kell közös érettségi-felvételi vizsgát tenni, akkor idegen nyelvből nem köteles vizsgázni. Amennyiben valaki negyedik tantárgyként érettségizik idegen nyelvből, vagy érettségit helyettesítő nyelvvizsga-bizonyítványa van, az ötödik vizsgatantárgyat a felsorolt három tantárgy közül kell választani az érettségire történő jelentkezéskor.

Az idegen nyelvi vizsgákra a középiskolák nappali tagozatán a május 14-én angolból 37 091-en, május 20-án németből 26 639-en jelentkeztek. A május 21-i francia érettségire 1837-en, a május 20-i olasz vizsgára 933-an, a május 11-i orosz matúrára 178-an, míg spanyolból a május 21-i vizsgára 394-en jelentkeztek. Az a tanuló mentesül idegen nyelvből az érettségi vizsga letétele alól, aki egy vagy kétnyelvű, legalább középfokú, C típusú, államilag elismert, a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ által kiállított nyelvvizsga-bizonyítvánnyal, vagy ezzel egyenértékű okirattal rendelkezik.

A szakközépiskolai érettségi vizsgatantárgyak száma, a gimnáziumi érettségivel megegyezően, öt érettségi vizsgatantárgy, amelyek közül az ötödik tantárgy szakmai előkészítő tantárgy is lehet. A közös érettségi-felvételi vizsgákat május 17-19 között tartják, míg a szóbeli érettségi vizsgákat június 9-22.között szervezik az iskolák.

Az idén a kétszintű érettségire való felkészülés jegyében próba-érettségit is tartanak május 18-án a középiskolák harmadik évfolyamán. A diákok közép- vagy emelt szinten, írásban tehetik próbára tudásukat, választható módon magyar nyelv és irodalomból, történelemből, matematikából, valamint ha az iskolában tanítják, angolból vagy németből. További öt tárgyból - földrajzból, biológiából, fizikából, kémiából és informatikából - is kiküld a minisztérium az iskolákba központi feladatsorokat és javító kulcsokat, s az intézmények maguk dönthetik el, íratnak-e ezen tárgyakból próba-érettségit.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Emelt szintű próbaérettségik Május 18-án lesz a kétszintű érettségi főpróbája

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.