40 év felett nyelvvizsga nélkül diploma - bírósághoz fordulás joga diákoknak

Újdonság az is, hogy a felsőoktatási végbizonyítvány, abszolutórium megszerzését követően a hallgató időbeli korlátozás nélkül teheti le záróvizsgáját.
2003.06.17 12:40, Forrás: MTI

A felsőoktatási törvény kedden elfogadott módosításával Károly Róbert Főiskola elnevezéssel szeptember 1-jétől önálló intézményként folytatja az oktatást a gyöngyösi mezőgazdasági és gazdálkodási főiskola, amely eddig a gödöllői központú Szent István Egyetem (SZIE) karaként működött.

A törvénymódosítás értelmében kiterjesztik az államilag finanszírozott képzéseket meghatározott másoddiplomákra. Emellett 40 év felett nem lesz szükség a diplomához nyelvvizsgára. Az államilag elismert nyelvvizsga követelményeinek teljesítése az oklevél kiadásának feltétele lesz a jövőben.

Újdonság az is, hogy a felsőoktatási végbizonyítvány, abszolutórium megszerzését követően a hallgató időbeli korlátozás nélkül teheti le záróvizsgáját.

A felsőoktatási intézményekben 2005-től megszűnik a felvételi vizsga azáltal, hogy az érettségi vizsgán elért eredmény jogosít majd a felsőfokú tanulmányok megkezdésére. Az egyetemeknek, főiskoláknak a követelményeket a felvételi kérelmek benyújtási határideje előtt legalább két évvel nyilvánosságra kell hozniuk.

A diákoknak lehetőségük lesz panasszal, felülbírálati kérelemmel élni, bírósági eljárást kezdeményezni. Szabályozzák a diákigazolvánnyal kapcsolatos adatkezelést, kitér a módosítás a fogyatékkal élők jogainak biztosítására.

A felsőoktatási információs rendszert az Országos Felsőoktatási Információs Központ működteti a jövőben. Elválasztják az egyetemi és főiskolai tanári kinevezéseket a munka- és közalkalmazott jogviszony létesítésétől. Eszerint a köztársasági elnök és a kormányfő által kinevezett oktatóval bármely felsőoktatási intézményben a munkakör betöltése az intézményvezető hatáskörébe tartozna.

A jövőben az intézményi tanács a felsőoktatási intézménnyel munkaviszonyban, közalkalmazotti viszonyban nem álló, kiemelkedő, országosan elismert szakmai teljesítményt nyújtó személynek, a felsőoktatási intézmény tevékenységét, fejlesztési feladatait segítő szakembernek címzetes egyetemi tanári, docensi, illetve címzetes főiskolai tanári, docensi címet adományozhat.

A módosítás arról is rendelkezik, hogy a felsőoktatási intézményben államilag finanszírozott képzésre felvett hallgató tanulmányi eredménye, vagy más ok miatt költségtérítésre nem kötelezhető.

A változások lehetőséget biztosítanak a befektetési alapú infrastruktúra-fejlesztés, kollégiumi férőhelybővítés megvalósítására; a törvény az egyházi felsőoktatási intézményeknél az egyenlő elbánás elvét alkalmazza.

A módosítás kitér a külföldi hallgatók fogalmának értelmezésére. Tartalmazza továbbá az oklevélmelléklet kiadásának intézményi kötelezettségét, amely az átjárást, a tanulmányok más országok egyetemein való folytatását teszi lehetővé.

Az oktatási miniszter korábbi közlése szerint a változtatás nem öleli fel a felsőoktatási reform egészét. Az átfogó változtatás ősszel vagy jövő tavasszal kerülhet a Ház elé.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Fogyatékossággal élők a felsőoktatásban Felsőoktatási toplista - Továbbra is vezet az ELTE Nincs megegyezés a közoktatási- és a felsőoktatási törvényről Haszontalan a felsőoktatási integráció

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.