
Elviselhetetlen és kényelmetlen a golyóálló mellény - és nincs is
Miért nem viselt a meggyilkolt rendőr golyóálló mellényt? Miért nem vonultak ki akommandósok a helyszínre?
2003.05.15 09:13, Forrás: NOL
Kedd kora reggel Borsos József századost, az ORFK szervezett bűnözés elleni igazgatóságának nyomozóját tűzharcban megölte egy bűnöző. A posztumusz alezredessé előléptetett rendőrtiszt halálának körülményeiről sokakban felvetődött a kérdés: miért nem viselt golyóálló mellényt a százados?
A kedd délután az ORFK által szervezett sajtótájékoztatón Garamvölgyi László kommunikációs igazgató cinikusnak és dilettánsnak minősítette az erre vonatkozó kérdéseket. Nem sokkal később Salgó László tábornok, országos rendőrfőkapitány - tudósít az MTI a televízióban tett nyilatkozata alapján: "a legjobb felszerelést is meg akarja adni a nyomozóknak, hogy a bevetéseken ne válhassanak céltáblává".
A rendőri vezetőktől azóta elhangzó nyilatkozatokból kiderül, hogy kedd reggel hatkor, amikor a két idős ember megmentésére indultak, a nyomozóknak nem volt idejük felvenni mellényüket, nem mehettek vissza értük Aradi utcai irodájukba.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy ilyen melegben elviselhetetlen, kényelmetlen a mellény, amire nem volt szükségük, hiszen eredetileg csak "blokkolni" mentek a helyszínt, meg kellett akadályozniuk tervének végrehajtásában a már ott tartózkodó bűnözőt. Ellentmond ennek, hogy a rendőrök pontosan tudták: Engel Zoltán különösen veszélyes bűnöző hírében áll, aki nem riad vissza a fegyver használatától. Tapasztalt nyomozók világítottak rá arra is: ha kollégáik Engelt meg akarták akadályozni a betörésben, rablásban, számítaniuk kellett arra is, hogy fegyverhasználatra is sor kerülhet.
A közvélemény arra sem kapott egyértelmű választ, volt-e egyáltalán golyóálló mellénye a kilenc nyomozónak.
A helyszínen nem volt náluk, mivel - mint hallottuk - nem volt idejük magukhoz venni, de ha náluk lett volna, akkor sem lett volna idejük felvenni. Információink szerint a mellény megvédhette volna Borsos életét. Egy névtelenséget kérő nyomozó szerint nem kizárt, hogy Borsosék csapatának egyáltalán nem volt golyóálló mellénye, mint ahogyan nekik sincs. Voltak olyan nyomozócsoportok, ahol tucatnyi emberre jutott egy, legfeljebb két mellény, de mivel ezek szavatossága lejárt, néhány hónapja bevonták azokat - újakat pedig nem kaptak helyettük.
Miért nem a kommandósok eredtek az "értesülés" nyomába?
A rendőrségen belül, ahol szakmai dilettantizmusról nyilván szó sem lehet, kedd reggel óta egyre nagyobb hangsúlyt kap a rendőrök védőfelszerelése és kiképzettsége. Többen, hol felháborodva, hol elkeseredve nyilvánítanak véleményt, de csak névtelenül. A rendőrség számos egységében ugyanis, amelyek bármikor kerülhetnek olyan szituációba, amilyenben Borsos százados életét vesztette, egyáltalán nincs golyóálló mellény. Tehát viselése sem válhatott rutinná, holott sokszor szükség volna rá.
Egy nyomozó, elismerve, hogy kényelmetlenül érzi magát a mellényben, azt mondta: abban viszont biztos, hogy a kedd hajnalinál kevésbé kockázatos akcióban biztosan viselné. Mivel Borsos higgadt, körültekintő és minden szituációban józanul mérlegelő profi volt, akinek könynyelműséget semmiképpen sem lehetett a rovására írni, biztosan viselte volna, annál is inkább, mert semmivel sem komplikáltabb felvenni, mint felcsatolni a fegyvert. Vagyis, ahogyan fegyverüket sem hagyták az Aradi utcában, úgy a mellényeket sem felejthették volna ott, ha rendelkezésükre állnak, és viselésük rutinná vált volna.
Joggal felvetődő kérdés, hogy miért nem a kommandósok eredtek az "értesülés" nyomába, azaz Pesthidegkútra? Miért indultak sietve útnak a nyomozók, anélkül, hogy harcedzettebb társaiknak szóltak volna? Elég-e erre az a válasz, hogy vágytak a sikeres rajtaütésre, a körözött bűnöző elfogására?
Ugyancsak névtelenséget választó fegyverszakértő szerint a golyóálló mellény viselése kényelmetlen, ám a súlyáról keringő hírek alaptalanok. A mellények, fajtájuktól függően különböző védelmi képességűek, ami szinte korlátlanul növelhető, ezt azonban a súllyal kell megfizetni. A szakértő szerint a rendőrségen is tudni kell, hogy a katonaság által használt, úgynevezett harci mellények a legnehezebbek. Természetesen a súlyt növeli, ha ágyék-, torok-, vállvédővel és gallérral látják el.
Ezekbe, védendő az életfontosságú szerveket, betehető két kerámiabetét is. Ez megfogja a B32-es Dragonov páncéltörő lőszert, míg betétek nélkül is védelmet kell nyújtania egy kézi lőfegyverrel szemben. Ez a legnehezebb, XXL-es vagy egyedileg gyártott ennél is nagyobb méretben legfeljebb öt-hat kilogramm, és a két, egyenként 25x30 centiméteres 3-3,5 kilogrammos kerámia- betéttel sem éri el a tizenöt kilót.
A rendőrség és a határőrség - ismereteink szerint - még 1995-ben jutott hozzá az orosz államadósság fejében kapott, a gyártóról elnevezett Kirasza típusú mellényekhez. Ezek szavatossága ez év elején lejárt, így azok viselése már nem biztonságos.
Nagyobb védettségért a súllyal kell fizetni
Magyarországon a Honvédelmi Minisztérium Technológiai Intézete foglalkozik a golyóálló mellények vizsgálatával. Ráth Tamás, az intézet főigazgatója, aki kizárólag szakmai szempontok szerint nyilatkozott, elmondta, hogy a nagyobb védettségért a súllyal kell fizetni, ám a mai technológiával és anyagokból könnyű viselet is előállítható. Ők az ISO 9001-es előírásoknak megfelelő, nemzetközileg akkreditált ballisztikai laboratóriumukban végzik vizsgálataikat.
A főigazgató azt is elmondta, hogy a magyar szabványok szigorúbbak a nemzetközi előírásoknál, vagyis a magyar mellények védelmi képessége a legszigorúbb követelményeknek is megfelel. Ráthtól tudtuk meg, hogy a szavatosság lejárta nem azonos egy konzerv fogyaszthatósági idejének lejártával. A lejárt szavatosságnak azonban pszichés hatása lehet: a kommandós ugyanis más lelkiállapotban merészkedik ki fedezékéből, ha tudja, hogy mellénye garantáltan megvédi.
Nem olcsó a harci mellény, betétekkel együtt az ára meghaladhatja a nettó kétszázezer forintot, míg egy könnyebb, a rendőrségnek is megfelelő változat körülbelül százezer forintba kerül. Hazánkban az Union Plus Kft. gyártja a HM Technológiai Intézet által is bevizsgált mellényeket. Krausz Gábor, a cég vezetője azonban, - mert cége érintett a hazai golyóállómellény-piacon - nem volt hajlandó kérdéseinkre válaszolni.
Németh Lajos, az ORFK sajtóosztályának vezetője elmondja, hogy minden szolgálati ág rendelkezik lövedékálló mellénnyel. A bevetési egységek, mint a terrorelhárítók vagy a megyei bevetési alosztályok munkatársai hármat is kapnak. Egy könnyített, egy zakó alatt viselhető és egy külső mellény áll a rendelkezésükre. A bűnügyi és közrendvédelmi szolgálatok rendőreit alegységszinten látták el golyóálló mellényekkel, ami azt jelenti, hogy nincs mindenkinek. Németh példaként említi, hogy egy negyvenöt rendőrből álló egységnél legfeljebb tizenöt ilyen védőeszköz van.
Információk szerint az ORFK legutóbb 2002-ben 68 millió forintért vásárolt golyóálló mellényeket, amelyek beszerzési ára, fajtától függően 250 ezer és 150 ezer forint között volt. Az idén 664 millió forintért tervezik kétezer mellény beszerzését, hiszen a régebbiek szavatossága folyamatosan lejár. Jelenleg a rendőrségnek 4666 golyóálló mellé-nye van.
![]() | ![]() |
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06