
33 halott és mindössze öt túlélő a siófoki buszbalesetben
Harmincháromra emelkedett a csütörtöki, Siófoknál történt katasztrófa halálos áldozatainak száma. Közben hétórás műtétet hajtottak végre a baleset egyik sérültjén. A Ferihegyi repülőtérre várhatóan este 11 óra körül száll le a német légierő egy utasszállító és egy kórházgéppé átalakított gépe.
2003.05.09 08:02, Forrás: MTI
33 halott, öt túlélő

Harminchárom áldozatot követelt az a tömegszerencsétlenség, amely csütörtökön történt Siófoknál; egy vasúti átjáróban német autóbusz ütközött össze egy Budapest felé haladó vonattal.
A vonat a Darnai Kálmán téri átjáróban kettészakította az utasokkal teli buszt, egyik felét mintegy 200 méteren át maga előtt tolta. Az ütközés következtében a mozdony kisiklott, a buszvezető pedig kizuhant a járműből és szörnyethalt.
A 38 német nyugdíjas turista, aki a buszon utazott, Németország különböző tartományaiból, de zömmel Schleswig-Holsteinból érkezett egy német utazási iroda szervezésében Magyarországra.
Mádl Ferenc köztársasági elnök táviratban fejezte ki részvétét Johannes Raunak, a Német Szövetségi Köztársaság elnökének.
Medgyessy Péter, a kormány több tagja és a budapesti német nagykövet személyesen tájékozódott a helyszínen. A miniszterelnök telefonon tájékoztatta Gerhard Schröder német kancellárt a tragédiáról és a Siófoki Városi Kórházban felkereste a reggeli vasúti szerencsétlenség néhány sérültjét.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium védelemkoordinációs főosztályán operatív csoport alakult a balesettel kapcsolatos információk értékelésére és a helyreállítási feladatok koordinálására.
A siófoki önkormányzat épületében információs központot hoztak létre, és szállást biztosítanak az áldozatok Németországból érkező hozzátartozóinak. Emellett német nyelvű telefonos információs vonalat létesítettek.
A budapesti német nagykövetség krízisközpontot állított fel, amely elsősorban a hivatalos szervekkel és az áldozatok hozzátartozóival tartja a kapcsolatot. Pál Béla, a Miniszterelnöki Hivatal turizmusért felelős politikai államtitkára a helyszínen elmondta: azonnali segítséget nyújtanak a hozzátartozók gyors utaztatásához, illetve tolmácsokat biztosítanak a számukra.
A Belügyminisztérium segítséget nyújt az elhunytak mielőbbi hazaszállításához. Az elhunytak hozzátartozóinak részvétüket fejezték ki többek között a pártok és a történelmi egyházak képviselői.
A MÁV tájékoztatása szerint a német turistabusz a fénysorompó tiltó jelzésének ellenére hajtott a sínekre. A buszon egyetlen magyar állampolgár volt, az idegenvezető, akit súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba.
Siófok és Szabadi-Sóstó között vonatpótló autóbuszok szállítják az utasokat, a nemzetközi vonatokat elterelik. A Fejér megyei vöröskereszt mozgósítására több mint 200 önkéntes véradó várt a székesfehérvári kórház előtt, hogy segítsen a siófoki baleset áldozatain.
Ugyanennél a vasúti árjárónál 1980-ban is történt hasonló tömegszerencsétlenség, akkor 21-en veszítették életüket.
Hétórás műtét Székesfehérváron
Hétórás műtétsorozatot hajtottak végre a csütörtöki, Siófoknál történt tömegszerencsétlenség egyik sérültjén a székesfehérvári megyei kórházban; a 62 éves férfi állapota stabil, reményteljesnek mondható.
Ezt Füles Péter osztályvezető főorvos közölte az MTI-vel, hozzátéve: a beteg végtag- és medence-sérüléseit a műtétek során ellátták, emellett azonban el kellett távolítaniuk a férfi lépét.
Tájékoztatása szerint a sérült tizenegy palack vért kapott, s még ellátásra várnak koponya- és mellkasi sérülései, valamint bordatörései. A német férfin a későbbiekben további műtétetek hajtanak végre; Füles Péter azonban úgy látja, a betegnek nagy a teherbírása, állapota reményt keltő.
A székesfehérvári kórházba összesen három sérültet szállítottak be a baleset helyszínéről, közülük ketten meghaltak. Egy 1981-es születésű férfi már halott volt, mire a mentőhelikopter a kórházba ért, egy 30 év körüli nőt pedig a klinikai halál állapotában vittek Székesfehérvárra, dél körül azonban az orvosok erőfeszítései ellenére ő is életét vesztette.
Ferihegyre érkezik két német gép
A Ferihegyi repülőtérre várhatóan este 11 óra körül száll le a német légierő egy utasszállító és egy kórházgéppé átalakított gépe.
Pető György, a Budapest Airport Rt. kommunikációs igazgatója az MTI-nek csütörtökön este elmondta: elsőként a csütörtök reggeli Siófoknál történt buszbalesetben elhunyt, illetve megsérült német turisták hozzátartozóit szállító Transal C 160-as gép landol Budapesten, ezt követően az Airbus 310-es kórházgép száll le.
Befejeződött a helyszíni műszaki szemle

A siófoki baleset helyszínén tartott műszaki szemle igazolta, hogy működött a fénysorompó, a vonat a megengedett sebességgel közelített a kereszteződéshez - tájékoztatta az MTI-t a MÁV vezérigazgatóság biztonsági igazgatóságának vasútbiztonsági főosztályvezetője.
Bencsik László elmondta: a helyszíni szemlén megállapították, hogy a mozdonyvezető a kereszteződéshez közelítve az előírásoknak megfelelően hangjelzést adott, majd gyorsfékezést is végrehajtott, de a balesetet már nem tudta elkerülni.
Hozzátette: a szerelvény megállításához legalább 400 méteres fékútra lett volna szükség. A rendőrség közúti és vasúti szakértők bevonásával folytatja a vizsgálatot.
Kiszakadt ülések, szétszóródott fémdarabok
A helyszín órákkal a baleset után még mindig megdöbbentő képet mutatott. A kereszteződéstől - ahol 1979-ben már történt egy akkor 18 áldozatot követelő baleset - mintegy 70 méternyire ott állt a felismerhetetlenségig összetört, kettévágott panoráma autóbusz.
Körülötte kiszakadt ülések, szétszóródott fémdarabok jelezték, hogy az ütközés iszonyatos erejű lehetett. Nagyságára jellemző, hogy a hírek szerint mintegy 60 betontalpfa is kiszakadt, megrongálódott, és a mozdony tengelye is eltörött.
A helyszínen tartózkodó szakemberek szerint a mozdony hosszan tolta maga előtt az autóbuszt. A balesetnek voltak szemtanúi is, őket a rendőrség hallgatja meg a történtekről.
Pénteken utaztak volna haza
Németország különböző tartományaiból, de zömmel Schleswig-Holsteinból érkeztek azok a német turisták - egy német utazási iroda szervezésében -, akiket tragikus baleset ért csütörtökön egy siófoki vasúti átjáróban.
Juhász László, a Pannonia Hotels Rt. balatoni igazgatója az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a 44 nyugdíjas német turista a siófoki Lidó Hotelben volt elszállásolva, s csütörtökön már a harmadik napjukat töltötték a Balatonnál.
Az igazgató tájékoztatása szerint csütörtökön reggel egész napos kirándulásra - Somogy megyei pusztaprogramra - indult a csoport. A 44 személyből 38-an ültek fel a buszra, és a szállodától 500 méternyire lévő vasúti átjáróban tragikus balesetet szenvedtek.
Juhász László megjegyezte: a szállodában maradt hat személy sokkos állapotban van, s velük ő is alig tudott szót váltani. Az igazgató közlése szerint a csoport pénteken már utazott volna vissza Németországba.
Az ötszáz szobás Lidó hotelben egyébként teltház van, a vendégek valamennyien németek, akiket rendkívül lesújtott a honfitársaik tragédiája. A szálloda homlokzatán gyászlobogókat helyeztek el.
Juhász László az MTI-nek elmondta, hogy a várhatóan pénteken érkező hozzátartozóknak 50 szobát tudnak biztosítani, ugyanis addigra már több csoport is távozik.
Nehézségek az azonosítás során
Az elmúlt másfél évtized egyik legsúlyosabb, ha nem a legsúlyosabb balesete történt német busszal csütörtökön délelőtt Siófok közelében.
A két közszolgálati televíziós adó, az ARD és a ZDF közös kora délutáni közéleti magazinjában első helyen, magyar felvételek alapján számolt be arról, hogy egy Nagykanizsára tartó vonatszerelvény "darabjaira szaggatott" egy német buszt: a busz a sínen vesztegelt, a szerelvény már nem tudott fékezni, s körülbelül 150 métert tolta maga előtt a járművet.
A halálos áldozatok száma több mint harminc. A berlini külügyminisztérium válságstábot állított fel, "forró vonalon", a 030-5000-1000-es telefonszámon lehet hívni a stábot. Magyar vezetők telefonon, táviratban vagy személyesen fejezték részvétüket német partnereiknek.
"A holttestek azonosítása nagyon nehéz. Azt tudjuk, hogy ki fizetett be az útra, de azt még nem, hogy kik is voltak valójában a buszon, kik sebesültek, vagy haltak meg" - közölte egy rendőrségi szóvivő Hannoverben.
Németországi információk szerint az utat a Maxim-Reisen elnevezésű iroda bonyolította a Clopppenburg melletti Emstekből. A busz utasai Alsó-Szászország és Schleswig-Holstein tartományból jöttek.
Az ARD és a ZDF magazinműsorában megemlítették, hogy a Balaton környékén nem először fordul elő súlyos buszbaleset, s egy szerencsétlenül járt lengyel busz tavalyi esetét említették.
A német statisztikákban szerepel egy 1992. szeptember 26-án történt eset is, amikor Agárd környékén zúzott szét buszt mozdony. Tizenhat, főleg idősebb bajorországi vakációzó halt szörnyet. Meghalt a busz vezetője is, aki állítólag elnézte a tilosat jelző piros lámpát, s ráhajtott a sínre. A csütörtöki tömegszerencsétlenség okait csak találgatták, magyar szakvéleményre vártak.
Belátható szakaszon történt a tragédia
Jól belátható vasútszakasznál történt csütörtökön a német autóbusz balesete, a fénysorompó feltehetően megfelelően üzemelt, jelenleg is működik. Bencsik László, a MÁV vasútbiztonsági főosztályának vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a vizsgálat még folyik, ám az előzetesen elmondható, hogy a vonat óránként 100 kilométeres sebességgel halad ezen a szakaszon.
- Az autóbusz sebességét a menetíró vizsgálata után lehet megmondani - tette hozzá. Bencsik László beszámolt arról, hogy a helyszínre várnak egy nagyteljesítményű darut, amivel a műszaki mentést, a mozdony és az autóbusz roncsainak leemelését megkezdhetik, várhatóan két óra múlva.
- A pálya több mint 300 méter hosszan rongálódott meg, miután a mozdony és az első kocsi is kisiklott - erősítette meg Bencsik András.
Megdöbbentő képriportunkat itt megtekintheti
Gyászban Siófok
(Bővebb cikk a témában)
Medgyessy Péter: Magyarország történetében talán a legrettenetesebb autóbusz-baleset történt
(Bővebb cikk a témában)
Táviratban fejezte ki részvétét Mádl Ferenc
(Bővebb cikk a témában)
Kormányrészvét a tragikus balesetről - Gál J. Zoltán
(Bővebb cikk a témában)
Csehák Judit a baleset helyszínén - az utaskísérő kisebb sérüléssel túlélte a tragédiát
(Bővebb cikk a témában)
Juhász Ferenc: a katonai segítség biztosított
(Bővebb cikk a témában)
Szalay Gábor: vizsgálat követi a részvét-nyilvánításokat
(Bővebb cikk a témában)
A Belügyminisztérium minden segítséget megad a rászorulóknak Siófoknál
(Bővebb cikk a témában)
Kovács: Fájdalmukban őszinte részvéttel osztozom
(Bővebb cikk a témában)
MDF együttérez és segítő jobbot nyújt
(Bővebb cikk a témában)
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Megdöbbentő képriport a baleset utáni mentésről
Medgyessy Péter: Magyarország történetében talán a legrettenetesebb autóbusz-baleset történt
Kormányrészvét a tragikus balesetről - Gál J. Zoltán
MDF együttérez és segítő jobbot nyújt
Kovács: Fájdalmukban őszinte részvéttel osztozom
Szalay Gábor: vizsgálat követi a részvét-nyilvánításokat
Juhász Ferenc: a katonai segítség biztosított
Csehák Judit a baleset helyszínén - az utaskísérő kisebb sérüléssel túlélte a tragédiát
Táviratban fejezte ki részvétét Mádl Ferenc
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06