
Hova tűnik a moslék a közkonyhákról?
Naponta többtonnányi közintézményekben, vendéglőkben keletkező ételmaradék tűnik el nyomtalanul.
2003.05.02 09:17
A konyhavezetők azt állítják, a kutyatartókhoz szállítják a moslékot. Élelmezési szakértők szerint azonban talán egész Európában nincs annyi eb, amennyi képes lenne felfalni ekkora mennyiséget. Egy adag ételből majdnem 120 gramm moslék lesz.
A malacokkal már tilos feletetni, a kutyák, a macskák és a prémes állatok takarmányozására azonban még hasznosítható a moslék. Egyebek mellett ezt is előírja az élelmiszer-hulladékokról szóló, tavaly novemberben életbe lépett rendelet. Ez igencsak nehéz helyzetbe hozta a közkonyhákat.
Míg korábban a sertéstartóktól még ők kaptak némi pénzt az ételmaradékért, most nekik kell(ene) fizetniük annak elszállításáért. Persze kínálkozik más lehetőség is: a hőkezelés utáni komposztálás. Ehhez az ártalmatlanítási eljáráshoz azonban jelenleg csak az FVM állati fehérjét feldolgozó telepei (ATEV) rendelkeznek hatósági engedéllyel.
A kezelési mód ráadásul nem olcsó. A szállítási díjjal, áfával együtt kilogrammonként megközelítőleg 60-70 forintba kerül a moslék szabályszerű ártalmatlanítása. Ezt az adagonként 8-10 forintot kitevő többletköltséget a konyhák döntő többsége nem képes vagy nem hajlandó megfizetni. Mint Fodor Istvántól, az ATEV Rt. vezérigazgatójától értesült a napilap: a vállalat telepeire hetente megközelítőleg ezer kilogramm ételmaradékot szállítanak.
Pedig az Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (Élosz) a rendelet megjelenése után készített felmérése szerint a közkonyhákon naponta ennek a mennyiségnek a sokszorosa keletkezik. Több száz konyha adatait összesítve kiderült: egy adag ételből átlagosan 117 gramm hulladék (azaz moslék) marad meg.
Figyelembe véve, hogy Magyarországon több mint egymillióan veszik igénybe a közétkeztetést, naponta legalább az ATEV-hez szállított mennyiség százszorosa képződik a konyhákon. És ebben a mennyiségben nincs benne a harmincezer vendéglátó egység szintén nyomon követhetetlen ételmaradéka.
Több intézményt megkeresett a napilap: az FVM konyhájának a vezetője azt mondta, tudomása szerint még nincs hatályban a rendelet. Más közkonyhákon azt állították: kutyatartók viszik el tőlük a moslékot. Hasonló válaszokat kaptak az élelmiszer-hulladék szállítására árajánlatot adó cégek.
A főként Budapesten és környékén működő Biofilter Kft., illetve az ország nyugati megyéiben tevékenykedő Florasca Kft. több száz konyhát keresett meg, de néhány kivételtől eltekintve mindenütt azt mondták nekik: kutyásoknak adják át a moslékot. Szakértők szerint kizárt, hogy valóban takarmány lesz a konyhai maradékokból. Kevés kutya, macska, prémes állat fogad el táplálékul moslékot, ráadásul a menhelyek többsége nem rendelkezik a hőkezeléshez szükséges berendezéssel.
Nagyobb a valószínűsége annak, hogy a konyhákon különféle eljárásokkal (például konyhamalac) próbálják ártalmatlanítani, vagy ami rosszabb, egyszerűen a lefolyóba öntik az ételmaradékot.
![]() | ![]() |
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06