Jogsértések sorozata a Malév-nál - menesztik a teljes vezetőséget

László Csaba pénzügyminiszter tegnap a Malév teljes igazgatóságának a menesztését kezdeményezte, miután a légitársaság jogi átvilágítására kiadott megbízás kapcsán indított vizsgálat jogsértések sorozatára derített fényt.
2003.03.22 08:13, Forrás: Népszabadság

A Malév eközben hónapok óta vár arra, hogy az állami tulajdonos jóváhagyja hitelfelvételi kérelmét. A kölcsön nélkül ugyanis a vállalat hónapokon belül fizetésképtelenné válhat.

Az ÁPV Rt. befejezte azt a vizsgálatot, amelyet László Csaba pénzügyminiszter utasítására indított, hogy kiderítse: történt-e szabálytalanság a Malév jogi átvizsgálására kiírt tender lebonyolítása során. Mint korábban ismertté vált, a megbízást a múlt év végén a Forgács & Kiss Ügyvédi Iroda, Kiss Elemér - az ügy miatt - nemrég távozott kancelláriaminiszter érdekeltsége nyerte el.

A jelentés alapján László Csaba a "megfelelő jogi lépések megtételével" a légitársaság teljes igazgatóságának a menesztését kezdeményezte tegnap. Várhatóan felmentik pozíciójából Váradi Józsefet, a légitársaság vezérigazgatóját is, aki egyébként tagja az igazgatóságnak. A PM közleménye szerint a vizsgálat során kiderült, hogy a testület tagjai, köztük az elnök és a vezérigazgató, "nem megfelelően" jártak el az átvilágításra kiírt tender lebonyolítása során. A Népszabadság információi szerint az ÁPV Rt. jelentése egy sor szabálytalanságot tárt fel.

Mint kiderült, a Malév jogi átvilágítását 2002. augusztus elején a légitársaság igazgatóságának (it) elnöke, Huszty András kezdeményezte, már ezt is szabálytalanul. Szóbeli előterjesztés alapján ugyanis döntést csak rendkívüli helyzetben hozhatott volna az IT. Huszty a tendert lebonyolító cégre is javaslatot tett: a Tender-Co Kft.-t jelölte ki. A vállalkozással augusztus végén kötött szerződést a légitársaság - a később kifizetett megbízási díj 1,7 millió forint volt. Az aláírók Huszty András és Barinkai Péter, igazgatósági tagok voltak.

A szerződésben a megbízó kapcsolattartójaként Szlávits Lászlót, a Malév felügyelőbizottságának tagját jelölték meg, aki azonban a szerződésről és megbízásáról sem tudott. A Tender-Co Kft. ügyvezetőjének nyilatkozata szerint a cég valójában Huszty Andrással tartotta a kapcsolatot, egyetlen esetet kivéve: Huszty kérésére a tenderszervező cég megkereste a hivatalos kapcsolattartót, Szlávits Lászlót, hogy felkérje a pályázati felhívás tervezetének korrigálására. A felügyelőbizottság tagja ezt követően javaslatot tett a kft.-nek, arra kérve a céget, hogy a munkát nyílt pályázatban adják ki. A Malév számára ugyanis ez biztosíthatta volna a legkedvezőbb feltételeket.

A törvény szerint Szlávits, mint a megbízó törvényes képviselőjének kérése nem egyszerű kérés, a kft. ugyanis azt köteles lett volna figyelembe venni, maga pedig csupán javaslatot adhatott volna a tender lebonyolításának módjára. Ebben az esetben azonban nem ez történt. Szlávits László utasítása süket fülekre talált. A tendert a gyors lebonyolítás szükségességére hivatkozva zártkörű, meghívásos formában bonyolították le.

A törvény által előírt írásos nyilatkozatok hiányában a vizsgálat arra nem tudott fényt deríteni, hogy erről ki hozott döntést a Malév részéről.

A pályázatra végül Kiss Elemér érdekeltségén kívül még ketten kaptak meghívást. A beszámolók szerint a szervező Tender-Co Kft. saját ismeretségi köréből kiindulva telefonon több ügyvédi irodát is megkeresett még, amelyek neve nem ismert. A megkeresés pedig - tekintettel arra, hogy az ilyenkor szokásos levelezéssel szemben szóban történt - nem dokumentálható - állapítja meg az ÁPV Rt.

Huszty András nyilatkozata szerint ő maga nem is tudott arról, kik kaptak felkérést a pályázaton való részvételre, ezt ugyanis a kft. szervezte. Sajnálatos tény ugyanakkor, hogy a kft.-nek ebben az esetben is csupán javaslattételi joga volt, a döntést a Malév vezetésének kellett (volna) meghoznia.

A vizsgálat megállapította továbbá, hogy a három, ebben az iparágban egyébként referenciával nem rendelkező ügyvédi iroda közül ketten (köztük a végül nyertes Forgács & Kiss) nem adtak be érvényes ajánlatot, ezt azonban a Tender-Co Kft. "nem ismerte fel". Érvényes ajánlatot csupán az egyik, a tenderen vesztes cég nyújtott be.

Az it november végén - Huszty András elnökletével - nyertesként hirdette ki a Forgács & Kiss Ügyvédi Irodát, és december végén szerződést kötött vele megbízási díjként 28,4 millió forint plusz áfát jelölve meg. A pályázat érvénytelenségével az IT szintén "nem foglalkozott".

A megbízási díj a vizsgálati anyag szerint nem tekinthető túlzottnak, tény ugyanakkor, hogy az ügyvédi iroda nem teljesítette határidőre feladatát. A szerződésbontást először maga az ügyvédi iroda kezdeményezte februárban. Ám az igazgatóság elnöke, Huszty András a szerződés meghosszabbításáról döntött - a vizsgálat szerint önhatalmúlag és szabálytalanul. A szerződést később az IT sem bontotta fel, így az érvényben maradt. Az ÁPV Rt. vizsgálata arra nem tért ki, hogy a március elejére végül elkészült átvilágítási dokumentáció megfelel-e a szerződésben rögzített elvárásoknak.

Huszty András, a Malév igazgatóságának elnöke a közleményhez a Népszabadságnak csak annyit fűzött hozzá, hogy a vizsgálati anyagot nem látta. Sőt, abba az igazgatóság egyetlen tagjának sem volt módja betekinteni. Huszty szeretné megismerni az ÁPV Rt. vizsgálatának megállapításait és kifejteni azzal kapcsolatos véleményét, már csak azért is, mert a megbízott számára a 28 milliót ki sem fizették.

Váradi József a közlemény megjelenése előtt a napilap munkatársának még azt mondta: semmit sem tud a vizsgálatok eredményéről. Így valószínűleg váratlanul érhette a pénzügyi tárca délután kiadott szűkszavú közleménye, amelynek megjelenése után már nem volt elérhető.

A Népszabadság úgy tudja: az elmúlt hónapokban igen feszültté vált a cég elnöke, Huszty András és vezérigazgatója Váradi József közötti viszony. Ezzel függhet össze az elmúlt hetek Malévval kapcsolatos botrány- és vizsgálatsorozata is. Úgy tudni, hetekig kérdés volt, hogy Huszty vagy Váradi kényszerül-e távozni a légitársaság éléről. A tegnapi döntést ezért tartják a cégen belül sokan amolyan kompromisszumos megoldásnak.

Az ÁPV Rt. ellenőrzése nyomán várhatóan távozó vezetők egy nehéz helyzetben lévő légitársaságot hagynak maguk után. A vállalatot az iraki háború miatt is többmilliárdos veszteség fenyegeti az idén. A mintegy 15 százalékkal visszaesett légi forgalom mellett pedig a pénzügyi helyzete is egyre kritikusabb. A működéshez elengedhetetlen hitelfelvétel jóváhagyására viszont hónapok óta hiába vár a légitársaság, a tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Rt., illetve a pénzügyminiszter azt a mai napig nem adta meg. Azt, hogy a vezetőváltás után hozzájut-e a Malév a fennmaradásához nélkülözhetetlen segítséghez, nem tudni még.

Korszerűtlen repülőgépek eladása: A régi Tu-154-es repülőgépek kiajánlási árát egy szakértő cég 2,2 millió USA-dollárban határozta meg. Az öt gép eladásából némi huzavona után csak 1,5 millió dollár folyt be, és alkatrészeik a Malév nyakán maradtak. A cégnek ki kellett fizetnie a TU-154-esek felújításának és biztosításának árát is.

Tanácsadói szerződések: A Malév Rt. milliárdokat költött különféle tanácsadók alkalmazására. A McKinsey & Company Inc. Hungary például 2001-ben és 2002-ben összesen 1,3 milliárd forintot kapott tanácsaiért. Úgy tudni, a tanácsadói szerződések szerint lehetőség volt arra, hogy a megbízottak visszamenőleges hatállyal állítsanak ki számlát tevékenységükről.

A Lurdy Ház bérlete: A légitársaság versenyeztetés nélkül vette bérbe három évre a Lurdy Ház irodáit 600 millió forintért, ám emellett az átalakításokra még 350 millió forintot kellett költenie.

Kisgépbeszerzések: A társaság tender kiírása nélkül döntött a regionális járatokhoz használt tíz repülőgép beszerzéséről. A hírek szerint egy brazil cég kedvezőbb ajánlata ellenére választotta a Malév a Bombardiert, amely egy gépet 4,5 milliárd forintért adott.

Repülőgép-karbantartások: A Malév Rt. és a Lufthansa Technik közös repülőgép-javító vállalkozást alapított, amelyben a magyar cégnek 15 százalékos részesedése van. A korábban milliárdos bevételt hozó tevékenység után a Malév azonban évente csak tízmillió forintos osztalékot kap.

Galileo-rendszer eladása: A Malév túl akart adni Galileo nevű helyfoglalási rendszerén, ám annak fejlesztése során egyes hírek szerint komoly adótartozást halmozott fel. A vevő könyvvizsgálója kiemelten jelentős adókockázatot állapított meg, így az üzlet meghiúsult.


A Malév Rt. igazgatóságának tagjai

Egyéb cégtisztségek (nem teljes körű felsorolás)

Balogh András - Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. it-tag*.

Barinkai Péter - Wallis Rt. vezérigazgatója 1991-1995; Vektor Bróker Rt. fb-tag 1993-1995.

Bencze Péter - ÁPV Rt. vezérigazgató-helyettes; Hungaroholding Vagyonkezelő Rt. it-tag; OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Rt. fb-tagja** 1999-2002.

Enyedy Balázs - Alba Volán Rt. it-tag; Mahart Rt. fb-tag.

Erdős Endre - Szerencsejáték Rt.-nél cégjegyzésre jogosult; a győri, kecskeméti kaszinók fb-tagja, a soproni ügyvezetője.

Gönci János - Group 4 Falck Megamicro Rt. elnök, vezérigazgató 1993-2001; Group 4 - Matávőr Rt. it-tag.

Huszty András, elnök - MFB elnök-vezérigazgató 1996-1998; BÁV Rt. it-tag 1995-1998 Csopak Holding it-tag 1996-1997; Hitelgarancia Rt. it-tag 1996-1998.

Marosi György - Stratégiakutató Intézet Kht. fb-tag; Díjhátralék Kezelő Rt. it-tag; Mafilm Befektetési Kft. ügyvezető 1996-2000.

Nyíri Iván - BorsodChem Rt. it-tag; Magyar Exporthitel Biztosító Rt. vezérigazgató 1995-1998.

Szedlacskó Zoltán - BKV Rt. it-tag; Mahart Rt. it-tag 1994-1998; OTP Rt. it-tag 1995-1997.

Váradi József - Lufthansa Technik Kft.fb-tag.


print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.