null

A tévé után több pénzt kérnek a rádiósok is

A Magyar Rádió munkatársainak fizetése irreálisan alacsony a kereskedelmi, de a közszolgálati tévé béreihez képest is.
2002.11.19 08:08

Néhány hete nagy felzúdulást váltott ki a közvéleményben, hogy mekkora fizetésért szerződtette a Magyar Televízió az új riportereket, elsősorban a két volt kereskedelmi televíziós műsorvezető, Pálffy István és D. Tóth Kriszta milliós nagyságrendű bére szúrt szemet sokaknak. A hírt az érintettek cáfolják, ám tény: ha csak egy része igaz a pletykáknak, a rádiós munkatársak fizetése akkor is messze alulmúlja még a közszolgálati béreket is.

A jelenlegi 180 ezer forintos átlagfizetést ugyan készülnek emelni, ám azt még nem tudni, erre honnan szereznek fedezetet. Ha nem sikerül pluszbevételekhez jutni, veszélybe kerülhet a jelenleg 1500 belső és 3500 külső munkatárs állása. A Magyar Rádió erre az évre összesen 12,8 milliárd forintot kapott, ám ebből nem csak a béreket kell kigazdálkodnia. A helyzet jövőre sem változik számottevően, ezért nem kizárt, hogy jelentős létszámleépítés várható az intézménynél. Az már biztos, hogy bezár a több tucat embernek munkát nyújtó, autójavító műhelyként is funkcionáló garázs, amely már évek óta gazdaságtalanul működik, emellett megszűnt a Magyar Rádió saját óvodája is, ahová az utóbbi időben már csak tizennégy rádiós szülő íratta be gyermekét.

Nem enyhít a rádiósok helyzetén az a tény sem, hogy eközben ismét alaptőke-emelésre számíthat a már évek óta milliárdos veszteséggel működő, illetve azt egyre csak halmozó közszolgálati televízió. Gőblyös István, a rádió gazdasági ügyekért felelős alelnöke úgy véli, a két közszolgálati csatornára, valamint a Duna Televízió forgótőkéjének megteremtésére szánt 6,8 milliárd forintból legalább egyharmadnyi rész a Magyar Rádiónak járna.

A dolgozók bérkifizetése nem egy esetben "kevert" módon, azaz részben alkalmazottként, részben pedig megbízásos szerződés révén történik, amely már az APEH szerint is a jogsértés határát súrolja. Az utóbbi három hónapban ezért a rádiós szakszervezetek hozzáláttak egy olyan egységes bértábla kidolgozásához, amely révén nemcsak ezek a hibrid megoldások szűnnének meg, de egységesítené a dolgozók munkájának elismerését is. Emellett fejlesztésre szorul a technológiai állomány is, a modernizáció igénye szorítja az internetes tartalomszolgáltatás területe mellett az archívum és a jelenlegi műsorok teljes körű digitalizálását és a vezető információs rendszer modernizálását is. Ez azonban felületes számítások szerint is akár 5-15 milliárd forintot emésztene fel.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Milliós fizetések - az MTV műsorvezetői cáfolnak Mennyit keresnek az új MTV műsorvezetői? 900 milliós hitel az MTV-nek

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.