"Kettesért szopás, egyesért dugás" - egyre több a nemi erőszak és a fajtalankodás

A megerőszakolt felnőtt nők közül tavaly mindössze 126 tett feljelentést. Az Országos Kriminológiai Intézet kutatása szerint száz esetből maximum négy kerül rendőrségre. A többiek hallgatnak, ahogy a kiskorúak nagy része is...
2007.06.25 08:10, Forrás: ma.hu

A nemi erőszak hátteréről és a magyar büntetőeljárásban betöltött szerepéről készített tényfeltáró riportot a Magyar Narancs. A lap többek között rámutatott arra, hogy a szexuális bűncselekményeket gyakrabban követik el fiatalok és gyermekek ellen, mint felnőttek sérelmére. Míg más bűncselekményeknél az esetek kétharmadában az áldozatok nem ismerik az elkövetőt, itt fordított az arány. Az ismertté vált áldozatok 85 százaléka nő. Egy 2002-es OKRI-vizsgálat szerint Magyarországon minimum két százalék körüli (141 ezer felnőtt) azok aránya, akiket gyermekkorukban szexuálisan bántalmaztak. A válaszolók több mint a fele sose mondta el senkinek.

Nehéz bizonyítani

Míg a "sima" nemi erőszak 2-8 évvel büntetendő, addig a 12 éven aluliakkal közösülő vagy fajtalankodó személy tette 5-10, illetve 10-15 évvel büntetendő, attól függően, hogy a gyermek az elkövető gondozása alatt áll-e. Sajnos nehéz a bizonyítás, és sokszor szinte egyértelmű esetek is megússzák a börtönt. A lap példaként egy 14. életévét betöltött kislányt hozott, akit nevelőapja arra kényszerített, hogy az iskolában kapott kettesért szopnia, egyesért közösülnie kellett vele. Ám az elkövető felfüggesztettel úszta meg az esetet.

A Magyar Narancs több forrásra hivatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy egyes tárgyalásokon a bíró nem titkolt örömmel kérdezgette az áldozatot (hogyan vette le a bugyiját, élvezte-e, hol és hogyan tette be neki a megerőszakoló). Sőt, egy esetben a bíró "úgy vélte", "valahogy az áldozatnak is el kellett vesztenie a szüzességét"...

A vizsgálat is olykor megalázó

A lap szerint nem csoda, ha a legelszántabbak fordulnak csak a rendőrséghez. Magyarázatképp hozzáteszik: a sértettnek ha mázlija van, akkor egy rendőrnő előtt kell elmondania történetét ha nincs, akkor zsúfolt irodában, férfinek. A helyszínen újra el kell mesélni mindent, majd nőgyógyász következik. Ezek után még legalább háromszor-négyszer elő kell adnia az áldozatnak az esetet a rendőröknek. A szakértők vizsgálják, a sértett hazudik-e, milyen a viszonya a nőiességéhez, a testéhez. A nőnek azt is bizonyítania kell, hogy fizikai ellenállást tanúsított. Az hogy lefagyott, vagy hagyta magát, nem elfogadható válasz.

Súlyosbítja a helyzetet az is, hogy a bírósági szakasz csak évekkel később következik be, és az áldozatnak ekkor is fel kell idéznie a történteket, márpedig szó szerint, különben a védők cafatokra szedik.

Ha nem bizonyítható az ellenállás, akkor az erőszakot elkövető megmenekül. Több esetben is emiatt mentette fel a bíróság a vétkest, miközben maga az erőszak ténye mindenki számára világos és elfogadott volt. Ugyanakkor még nehezebb ellenállni, ha a kapcsolaton belül történik az erőszak, főleg akkor, ha a gyerekekkel zsarol az elkövető. Ilyenkor leggyakrabban a "becsukom a szemem és várok" elv érvényesül.

Az áldozat provokál?

Az Amnesty International nemrégiben publikált jelentése szerint Magyarországon Európához viszonyítva még mindig a legtöbb elmarasztaló ítélet születik nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt, ám sokkal kevesebb a feljelentést, mint más országokban. Talán minden negyedik erőszak jut el a rendőrségre.

Talán nem véletlenül. Az Amnesty-riport egy 2006 kutatásra hivatkozva azt írja: a férfiak 40, a nők 25 százaléka szerint maguk a nők felelősek azért, ha megerőszakolják őket. Egy skizofrén nőt csoportosan megerőszakoló férfiakat például azért ítélte mindössze pénzbüntetésre a bíróság, mert a nő korábban prostituáltként dolgozott.

Gyakori az is, hogy a nők külsejére, viselkedésére, előéletére hivatkozással megosztják a felelősséget a felek között. A lap megszólaltatott egy szexuális erőszakkal foglalkozó alapítvány munkatársát, aki ezzel kapcsolatban cinikusan így fogalmazott: "Ha egy bankot kirabolnak, senki sem firtatja, hogy provokálta-e a bank a rablót egy korábbi hirdetésével".

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

AZ AI szerint Magyarországon nem törődnek a családon belüli nemi erőszakkal

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.