A főváros 21 szakképző iskola bezárását tervezi

A fővárosi önkormányzat oktatási bizottsága 21 szakképző iskola átszervezését és bezárását javasolja, ezen intézmények között szerepel többek között a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola és a Kossuth Zsuzsa Humán Szakközépiskola és Gimnázium is.
2007.01.29 16:06, Forrás: MTI

Az utóbbi iskolák diákjai és pedagógusai éhségsztrájkkal és utcai demonstráción tiltakoztak az önkormányzat tervei ellen - derül ki abból a listából, amelyet a Heti Válasz juttatott el hétfőn az MTI-nek.

A dokumentum szerint integráció mellett jogutóddal megszűnik a Batthyány-Strattmann László Egészségügyi Szakképző Iskola és Gimnázium, a Dekoratőr Iskola, a Klauzál Gábor Műszeripari Szakközépiskola és Szakiskola, a Kolos Richárd Fővárosi Gyakorló Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola, a Kvassay Jenő Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola. Ez a sors vár a Szabómester Szakképző Iskolára, a Szentágotai János Egészségügyi Szakképző Iskolára, a Hajnik Károly Közgazdasági Szakközépiskolára, az Irinyi János Környezetvédelmi és Vegyészeti Szakképző Iskolára, a Kelenföldi Műszaki Szakközépiskolára és Szakiskolára, a Dér Miksa Szakközépiskolára, Szakiskolára és Kollégiumra, az Eötvös Loránd Szakközépiskolára és Szakiskolára, a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskolára, a Soós István Borászati Szakközépiskolára és Szakiskolára. Utóbbi intézmény pénteken gyertyás élőláncos tiltakozást szervez a tervezett bezárás ellen.

A lista jogutóddal történő integrációt jelöl meg a Petőfi Sándor Közgazdasági Szakközépiskola és Gimnázium, a Kossuth Zsuzsa Humán Szakközépiskola és Gimnázium, a Bókay János Humán Kéttannyelvű Szakközépiskola, Szakiskola és Gimnázium, a Bőrfeldolgozóipari Szakközépiskola és Szakiskola, a Kalmár László Számítástechnikai Szakközépiskola, a Fényes Elek Közgazdasági Szakközépiskola, a Földes Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola esetében.

Germánné Vastag Györgyi (MSZP), a főváros oktatási bizottságának elnöke korábban azzal indokolta az átszervezéseket, hogy jelenleg tízezres nagyságrendű üres férőhely van a szakiskolákban, amelyek 65-70 százalékos átlagos "osztály-feltöltöttségűek". A fővárosi önkormányzat középfokú tanintézeteibe jelenleg 67 ezer diák jár, ebből a 95 szakközépiskolában 15 ezren, iskolánként 153-an tanulnak.

A szocialista politikus akkor azt közölte, hogy a szakképzés korszerűsítéséhez, fejlesztéséhez a következő években az átalakítások függvényében 7-9 milliárd forint EU-forrás is bevonható.

Ifi István, a főpolgármesteri hivatal oktatási ügyosztályvezetője azt hangsúlyozta, hogy szinte minden területen kapacitásfelesleg van ebben a képzési rendszerben. Úgy vélte, hogy a 22 fős átlaglétszámú szakképzés nem tartható olyan esetben, amikor a kormány szeptembertől súlyozottan az átlaglétszámhoz adja majd a normatívát. Utalt arra, hogy szinte minden szakmacsoportban tízezres nagyságrendben van üres kapacitás.

Pécsi Ágnes, a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola pedagógusa hétfőn az MTI-nek azt mondta: kártérítést fognak kérni, mert rengeteg diáktól estek el, amiatt, hogy a felvételi időszak előtt jelentették be az iskola bezárását.

Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke ugyanakkor azt mondta, hogy még az idei évben ezer pedagógus veszítheti el állását a budapesti iskolákban. Az átszervezéseket mindenféle előkészítés nélkül kívánják végrehajtani, azt sem lehet tudni, pontosan hány intézményt zárnának be, vagy vonnának össze.

"Az ítéletet húzták elő a tárgyalás előtt" - summázta álláspontjukat az érdekvédő.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Nem értesítették a diákokat hova lehet felvételizni - lehet megszűnik az iskola, ahova felvételiznek Éhségsztrájkba kezdtek a tanárok az iskolabezárás ellen

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.