Szeplőtelen fogantatás - a Fidesz megalakulása, Orbán elszántságot sugalló ifjú évei

"Nem jön ki ebből a könyvből olyan rosszul a Fidesz, amely indokolná, hogy ne legyenek jelen. Elég jó a kép, ami kikerekedik róluk."
2005.11.09 13:48, Forrás: MTI

A Fidesz megalakulásáról, az alapvető politikai változásokat magában hordozó ,80-as évekről szól többek között Pünkösti Árpádnak, a Népszabadság újságírójának Szeplőtelen fogantatás című könyve, amelyet szerdán mutattak be Budapesten.

"A könyv kicsit a rendszerváltozás Fidesz-központú, egyetemi-ifjúság központú története" - mondta a bemutatón a szerző, akinek a könyvvel azonos című közéleti sorozata hét éven át jelent meg a napilapban.

Az 520 oldalas kötet ugyanakkor nem ezeket az írásokat gyűjtötte csokorba. A könyv a szakkollégiumok mellett külön fejezetet szentel Orbán Viktor gyerekkorának, családjának, viselkedése, nézetei formálódásának, szocializációjának, "elszántságot sugalló ifjú éveinek" - olvasható a könyvbemutató sajtóanyagában.

Kéri László politológus kiemelte: a könyv nem csak a Fideszről és a párt előtörténetéről, az egyetemi mozgalmakról szól, hanem nélkülözhetetlen társadalom- és politikatörténet. A slendrián, slampos diktatúra szétesésének története - fogalmazott.

Sajnálatának adott hangot, hogy a bemutatón Fidesz-politikusok - Urbán László kivételével - nem vettek részt. Mint mondta: nem jön ki ebből a könyvből olyan rosszul a Fidesz, amely indokolná, hogy ne legyenek jelen. Elég jó a kép, ami kikerekedik róluk - mondta Kéri László.

Kijelentette: nem kampánycélokat szolgál a könyv, olyan "embertelen feltáró munka" van mögötte, amire kutatóintézetet kellene létrehozni. Pünkösti Árpád megjegyezte: a bemutatóra meghívták Orbán Viktort, Kövér Lászlót, Szájer Józsefet és Stumpf Istvánt is.

Lengyel László közgazdász, politológus kifejtette: ez a munka örököse a harmincas évek falumozgalmában kialakult szociográfiai alaposságnak. Nemcsak Orbán Viktor életét dolgozza fel, "életpályákat látunk" - mondta.

"A nyolcvanas évek az csupa egymás közé zárt ember története, akik barátok voltak,(...) szerették egymást. Utána a kilencvenes évek és az ezredforduló arról szól, hogy nem ismerek rá a saját feleségemre, apámra, fiamra, testvéremre, a barátomra. (...) Ezek a fiúk (...) a politikában felismerték a könyörtelen érdekeket és aszerint cselekedtek, az érdekeik vezérelték őket, és hatalomra kerültek" - fogalmazott Lengyel László, hozzátéve: most azon dolgoznak, hogy ismét megszerezzék a hatalmat.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Orbán mindig tart a vöröstől - "a narancs számunkra a napfény színe" Gyurcsány odaült Orbánhoz - "a parlamentből nem színházat kell csinálni" Orbán Viktor célkeresztben - interneten és levélben is agitál az MSZP Orbán három és fél év után szólalt fel a Parlamentben Orbán Viktor: izgágaság helyett nyugodt erő kell

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.