
Tilos a Dunában fürdeni, bármilyen csábító is a nagy melegben
A teljes fővárosi Duna-szakaszon tilos a fürdés, a város környéki bányatavak többségéhez hasonlóan.
2005.06.24 09:04, Forrás: NOL
Kánikulában mégis sokan választják ezeket a drága strand helyett. Aki természetes vízre és szabályos fürdésre vágyik, messzebbre kell utaznia.
A Duna magyarországi szakaszán másfél évtizeddel ezelőtt több tucat hivatalosan kijelölt strand üzemelt, szinte minden település kijelölte a maga fürdőhelyét. A rendszerváltás óta a helyhatóságok ennek anyagi feltételeit nem tudják vállalni. Fürdőőr biztosítása, vízfelület kijelölése, part- és mederrendezés, higiénés előírások biztosítása nélkül ugyanis nem nyithatnak strandot.
Ha csak egyetlen feltétel hiányzik, a strand már nem nyithat ki. Ma a Duna egész hazai szakaszán már alig vannak kijelölt fürdőhelyek. Pest megyében kizárólag a soroksári Duna-ágban, Ráckevén és Dömsödön működik hivatalosan dunai strand, míg a szigetszentmártoni fürdőhely megnyitásának engedélyezési eljárása már folyamatban van.
A Dunán számos olyan hely van, ahol a törvény kifejezetten tiltja a fürdőzést. Így települések belterületén, hajókikötők és lekötők, átkelők, hidak, műtárgyak közelében, meghatározott távolságig nem szabad a vízbe menni. Ez azt jelenti, hogy a teljes budapesti Duna-szakaszon, a főág 30-astól 58-as folyamkilométerig terjedő részén, valamint a fővároshoz tartozó mellékágakban mindenhol tilos a fürdőzés - tájékoztatta a Népszabadságot Fekete Tamás alezredes, a vízi rendészeti kapitányság budapesti őrsparancsnoka.
A rendőrök nem öncélúan ellenőrzik a szabályok betartását, hiszen minden évben követel áldozatokat a folyóban fürdőzés. A tapasztalatok szerint a vízbe fulladtak többsége jó úszónak számított. A Duna sajátosságai, így az erős sodrás, a hideg víz vagy a meder egyenetlensége miatt kialakuló örvények azonban a legedzettebb sportembereken is kifoghatnak.
A napozók kedvenc helye a Margit-sziget déli, város felé eső csücske. A napimádók gyakran keresnek enyhülést a folyóban, és a biztonságos parttól is beúsznak a sodorvonalba. Vannak, akik virtuskodásból átúsznak a híd középső pillérének alagútján. A pillér alatti átjáró a nagy sodrás, a hajók hullámai és a hídláb okozta áramlatok miatt különösen veszélyes. Sokan belehaltak már az ártalmatlannak látszó kalandba, legutóbb két éve követelte egy fiatalember életét a virtuskodás.
Ha a járőrök rajtakapnak valakit, azonnal feljelentik. Leggyakrabban mégis a figyelmeztetés eszközével próbálják megóvni a fürdőzőket. Bár erre nincs szabály, aki csak térdig merészkedik a Dunába, azt általában figyelmeztetik, aki mélyebben gázol be a vízbe, sőt úszik, azt feljelentik. A bírság összege elérheti a 20 ezer forintot; ennyi pénzből strandra is mehetnének a renitensek.
A gyerekek leginkább az Újpesti-öbölben fürdőznek. Ez a rész ugyan biztonságosabb, mint a főág, de a szülői felügyelet nélkül vízbe merészkedő gyerekek itt is életveszélyben vannak. A járőrök gyakran ejtik útba a Népszigetet, ahol a vasúti híd pillére közelében, a finom homokos parton egész családok szoktak strandolni. Népszerű fürdőhely a Római-part is, annak ellenére, hogy természetesen ezeken a helyeken is tilos a fürdés.
Nyaranta rendre felröppennek a hírek, melyek szerint közegészségügyi szempontból kockázatos fürdeni a Dunában. A tisztiorvosi szolgálat szerint a helyzet nem aggasztó, a Duna vízminősége a közhiedelemmel ellentétben nem rossz. Az orvosok szerint legyengült vagy fertőzésekre az átlagosnál érzékenyebb szervezetű emberek, főleg idős emberek és gyerekek fürdés közben a vízbe belekortyolva, valóban produkálhatnak hányásos, hasmenés tüneteket. Súlyos vagy életveszélyes kórok forrása azonban semmiképpen sem lehet a Duna.
A Duna vize sokkal tisztább, mint azt gondolnánk. Ekkora folyót, ilyen víztömeget szerencsére nehéz aggasztó mértékben elszennyezni. Dévényi László, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség laboratóriumának osztályvezetője szerint a folyó a főváros alatt is legfeljebb kissé szennyezett. Ennek ellenére folyamatosan figyelik a szennyezés változásait, kéthetente vesznek mintát az Északi öszszekötő vasúti híd közeléből és Nagytéténynél, vagyis a fővárosba érkező és onnan távozó vizet egyaránt vizsgálják. A tapasztalatok szerint partközelben a víz általában 15-20 százalékkal szennyezettebb, mint a sodorvonalban.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Veszélyeket rejtenek a strandok
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06