
Darazsak tartanak rettegésben egy pécsi családot
A százával betelepedett rovarok ellen a szúnyogháló is hatástalannak bizonyult.
2002.07.17 11:29, Forrás: WP
Az idős házaspár szúnyoghálóval is védekezett ellenük, de a rovarok már azt is átrágták. A tűzoltók viszont nem tudnak segíteni ilyen ügyben, a legilletékesebbek a méhészek.
Egy idős házaspár lakását három hete ellepték a darazsak. Az uránvárosi panelház negyedik emeletén élő család tehetetlennek érzi magát az állatokkal szemben.
- A konyhában a spájz ajtaját már ki sem merjük nyitni, hiszen özönlenek kifelé a darazsak - meséli szörnyülködve Bódog Lajos. - A szellőzőnyílásra műanyag szúnyoghálót ragasztottam fel pár napja, méghozzá két rétegben. Mostanra azonban már ezen is átrágták magukat. A korábbi években még soha nem fordult elő ilyen, a feleségemmel együtt tanácstalanok vagyunk.
A férfi elmondása szerint az elmúlt hetekben több mint száz darazsat ütött agyon. A legszebb példányok egy gyufásdobozban gyűlnek.
A méhek, illetve a darazsak irtásával kapcsolatban a Méhmentő Szolgálat a legilletékesebb. Legtöbben azonban ehhez hasonló esetben a tűzoltóságot hívják, akik azonban csak egy létrával tudnak hozzájárulni a probléma megoldásához. Aki náluk jelentkezik ilyen ügyben, azonnal átirányítják a méhészekhez.
Regős Rodion, a pécsi Méhmentő Szolgálat munkatársa elmondta, rengeteg ehhez hasonló esettel találkoztak mostanában. - Pár napja egy kertvárosi családi ház
tetőcserepe alá költöztek be a darazsak, de előfordult már olyan is, hogy egy villanyoszlopot szálltak meg, sőt, a pécsi városháza homlokzatát is ideális lakóhelynek találták.
Regős Rodion tájékoztatása szerint a darazsak akár egy vascsőben is kényelmesen érzik magukat. Elég, ha a közelben van egy kuka vagy egy gyümölcsfa.
Az állatok elpusztításához elegendő egy rovarirtó spray is. Az erre legalkalmasabb időszak a kora este, ekkor a darázs család összes tagja "otthon" tartózkodik, így az
irtás eredményes lehet.
A méhekkel viszont sokkal óvatosabbnak kell lenni. Ha veszélyben érzik magukat, támadnak. Egy méhrajban akár 20-30 ezer példány is élhet, megbolygatása nem túl sok jóval kecsegtet. A szakemberek kén-dioxid vagy vakond- és ürgeirtó fáklya segítségével pusztítják el őket. De ha mód van rá, inkább begyűjtik és máshova költöztetik a méhcsaládot.
A méh, illetve darázs csípése normál esetben nem jár különösebb veszéllyel. Ha azonban valakit egyszerre több állat is megtámad, illetve allergiás reakciókat vált ki a
bogár váladéka, életveszély alakulhat ki. Az ezzel járó tünetek: fulladás, a vérerek kitágulása miatt erős vérnyomás-esés. Az orvosi segítség megérkeztéig a beteget mindenképpen fektessük le, lábait polcoljuk fel, hogy a fejbe minél több vér jusson. Kálcium tartalmú pezsgőtabletta enyhítheti a tüneteket.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06