Érzelmek
Tényleg vonzzák egymást az ellentétek a kapcsolatokban?
A romantikus komédiáktól a romantikus regényekig van egy közös mozzanat, amikor a szerelemről van szó: az ellentétek vonzzák egymást.
2024.08.19 19:10ma.huDe vajon tényleg igaz ez? Valójában a való életben éppen az ellenkezője igaz: Az elmúlt évtizedek számos kutatása kimutatta, hogy az emberek inkább olyan emberekkel randiznak, akik jobban hasonlítanak rájuk. A közös vonásokkal rendelkező emberek között nagyobb valószínűséggel alakul ki a tartós kapcsolatokhoz szükséges hosszú távú vonzalom is.
„Amikor az emberek az ellentétek vonzásáról beszélnek, azt úgy gondolják, hogy 'Ó, ismerek egy párt; összejöttek, és nincs sok közös vonásuk'. De ez inkább a kivétel a szabály alól” - mondta Erica Slotter, a pennsylvaniai Villanova Egyetem pszichológusa a Live Science-nek. „A hasonlóság még mindig erős előrejelzője a vonzalomnak”.
Valójában a hasonlóság a kapcsolat kialakulásának minden szakaszában kulcsszerepet játszik. A kutatók megvizsgálják az emberek megadott preferenciáit, vagyis azokat a tulajdonságokat, amelyekről az emberek azt mondják, hogy egy másik emberben keresik.
„Az emberek legtöbbször azt mondják, hogy olyan embereket akarnak, akik olyanok, mint ők” - mondta Slotter. Ez mindenféle tulajdonságra igaz, például a társadalmi-gazdasági helyzetre, a vallásra, a politikai irányultságra és a hobbikra.
Ha a hosszabb távú kapcsolatokban élő emberekre vonatkozó adatokat nézzük, úgy tűnik, hogy a hasonlóság szintén uralkodik. Tanya Horwitz, a University of Colorado Boulder kutatója a múltbeli szakirodalom és nagy demográfiai adathalmazok elemzésével tanulmányt vezetett ezekről a tendenciákról. A Nature Human Behaviour című folyóiratban 2023-ban közzétett eredmények arra a következtetésre jutottak, hogy a partnerek közötti tulajdonságok akár 89%-a pozitívan korrelált, ami azt jelenti, hogy ha mondjuk az egyik személy sokat sportol, akkor valószínűleg a partnere is így tesz. Ez érvényes volt a politikára, az egészségügyi szokásokra, a szerhasználatra és még sok másra is. „A nyers adatok elemzését 133 tulajdonsággal végeztük el” - mondta Horwitz. „Meglepő volt, hogy mennyire szokatlan az a tendencia, hogy az emberek kevésbé hasonlítanak egymásra.”
Az egyik vonás, ami általában különbözik a partnerek között, az az, hogy mennyire veszik át az irányítást a társas interakciókban, más néven a szociális dominancia. Ha egy párban mindkét egyed domináns, „hajlamosak egymásnak esni” - mondta Slotter. Ezzel szemben két alárendelt, az áramlással együtt járó ember talán soha nem foglalkozik a problémákkal egy kapcsolatban. Az ellentétes szociális dominanciával rendelkező emberek általában boldogabbak, mint a hasonló pontszámúak - tette hozzá Slotter.
Két, papíron eltérő ember más okból is vonzódhat egymáshoz: a kémia miatt. A gyorsrandin végzett tanulmányok például azt találták, hogy amit mondunk, hogy szeretnénk egy partnerben, nem mindig egyezik azzal, akihez fizikailag vagy érzelmileg vonzódunk. Hogy ez hogyan működik, még mindig rejtély. Slotter szerint ez részben azért van, mert amikor szemtől szemben beszélgetünk valakivel, akkor is hasonlóságot keresünk, de sokkal holisztikusabb módon. Hozzátette, hogy a nagyobb holisztikus hasonlóság összefügg a jobb romantikus kémiával.
Még ha kezdetben meglehetősen különbözőek is, a partnerek idővel egyre hasonlóbbá válhatnak - ezt a jelenséget konvergenciának nevezik, mondta Horwitz. Az együtt töltött idő megváltoztathat olyan dolgokat, mint a szokások és az életmód. Ez szintén növelheti a vonzalmat, ahogy a kapcsolat növekszik, tette hozzá Horwitz.
Végül az is befolyásolhatja a tartós vonzalmat, hogy kinek gondoljuk magunkat és milyen benyomásaink vannak a partnerünkről. A Journal of Experimental Social Psychology című folyóiratban 2000-ben megjelent tanulmány például megállapította, hogy nem számított, hogy idegenek vagy barátok szerint a párban lévő egyének hasonlóak-e egymáshoz. Ehelyett a vonzalom, valamint a párkapcsolati elégedettség attól függött, hogy a párkapcsolatban élők hasonlónak tartották-e a partnerüket.
„Valójában arról a ... szubjektív ítéletről van szó, amit az ember meghoz” - mondta Slotter. „Ha úgy érzed, hogy ez a személy hasonlít rád, akkor hajrá. Mert ... úgy tűnik, ez számít a legtöbbet”.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:13 Nyitrai Zsolt: a cukorbeteg gyerekek maguknál tarthatják az iskolában a mobiltelefont
- 13:48 Erdőtűz Vasban - A tűzoltóknak sikerült elfojtaniuk a lángokat, az utómunkálatok zajlanak
- 12:45 Több autó kiégett egy budapesti telephelyen
- 11:41 Emberre támadt egy medve a horvátországi Plitvicei-tavaknál
- 10:38 NGM: kedvezők a magyar üzemanyagárak
- 9:47 Meteorológia: pénteken is megdőlt a fővárosi hajnali melegrekord
- 8:36 A férfiaknak kötelező, a nőknek önkéntes alapú lenne a sorkatonai szolgálat Szerbiában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06