2015. január 31.
Zsiráfborjú született a budapesti állatkertben
Zsiráfborjú született a Fővárosi Állat- és Növénykertben, aki gondozóitól az Ikinya nevet kapta. A hím zsiráf első lábraállásakor 170 centi magas volt, öt nap alatt azonban több mint tíz centit nőtt.
2015.02.05 18:29MTIAz Ikinya név Kenya legnépesebb etnikai csoportjának számító kikujuk körében a legnépszerűbb, és "egyetlen lépést" jelent - közölte az intézmény csütörtökön az MTI-vel.
A január 31-én született állat a Fővárosi Állat- és Növénykert történetének harmincadik zsiráfborja.
Ingrid, a 2007 januárjában született anyaállat 2008 tavaszán érkezett Budapestre a Prágai Állatkertből. Bár nyolcévesen fiatalnak számít, tapasztalatlannak nem mondható, hiszen 2012-ben már világra hozott és sikeresen fel is nevelt egy borjút. Akin, a hatéves, magdeburgi születésű zsiráfbika viszont most először lett apa. A kis Ikinya és az anyaállat jelenleg egy elkülönített istállóban tartózkodik, így pillanatnyilag a közönség még nem láthatja őket, ha azonban az időjárás engedi, az elkövetkező napokban időnként már a kifutóba is kiengedik az állatokat, majd megpróbálkoznak azzal, hogy anyát és borját összeengedjék a csapat többi tagjával.

A Fővárosi Állat- és Növénykert 1868 óta foglalkozik zsiráfokkal, az első állatot még Ferenc József ajándékozta a kertnek Erzsébet királyné közbenjárására. Voltak olyan időszakok, amikor a zsiráfok átmenetileg hiányoztak a kert állatállományából, de 1965 óta folyamatosan, megszakítás nélkül tartják őket Budapesten.
Az első pesti zsiráfborjú még 1868-ban született, az első állat ugyanis egy vemhesen érkezett nőstény volt.
A jelenlegi zsiráfcsapat nyolc egyedből áll: három felnőtt nőstényből (Santana, Ingrid, Sandra), egy felnőtt hímből (Akin), három, az elmúlt években Budapesten született fiatal állatból (Imara, Shemsa, Sempala), illetve a most született borjúból (Ikinya).
Az Afrikában őshonos zsiráfok meglehetősen nagy területen terjedtek el, bár élőhelyük az elmúlt száz évben jelentős mértékben csökkent az emberi tevékenység következtében. A nagy elterjedési területen belül a természeti adottságok nem egyformák, így az Afrika különböző területein élő zsiráfok a helyi viszonyokhoz való alkalmazkodás következtében némileg eltérnek egymástól. A zsiráfok nem egységes fajt alkotnak, hanem a fajon belül különböző csoportokat, alfajokat különböztetnek meg a szakemberek. A Fővárosi Állatkertben a veszélyeztetett Rothschild-zsiráfokat, másik nevükön Uganda-zsiráfokat tartják, amelyek eredetileg Uganda, Dél-Szudán és Kenya területén őshonosak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:48 Rejtett örökség - náci múlttal rendelkező családok Európa elitjeiben
- 10:15 Beszakadt Gubacsi híd - díjmentesen lett a közösségi közlekedés
- 8:13 Az ország egyes részein 15-17 nappal nőtt a hőhullámos napok száma 1901 óta
- 6:11 Meteorológia: az elmúlt egy hétben 4 centimétert csökkent a Balaton átlagos vízállása
- 22:10 56 Gidrán harcjárművel bővül a Magyar Honvédség eszközparkja
- 20:51 Tűz veszélyeztette a szentendrei skanzent
- 18:49 A Liverpool visszavonultatja a 20-as mezt Diogo Jota tiszteletére
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06