Virágzó iskolák viszik tovább a rend hagyományait
A jezsuiták örökségét mentenék Bolíviában
1767-es kiűzetésük a jezsuita misszionáriusok közel 80 éven át tevékenykedtek a mai Paraguay, Brazília és Argentína területén. Míg örökségük többsége ezen országokban ma romokban áll, Bolíviában még mindig virágzó iskolák viszik tovább a rend hagyományait.
2010.12.15 15:45MTIHa azonban nem sikerül fellépni ennek megőrzéséért, itt is elveszhet a gyarmati múlt ezen fejezete.
Az egykori térítő missziók épületei Paraguay, Brazília és Argentína területén romokban hevernek, ám Bolíviában a mai napig megőrizték a jezsuiták kulturális és művészeti örökségét.
1990-ben ezek közül hat az UNESCO világörökségi listájára is felkerült - hívták fel a figyelmet többek közt erre is a Dél-Amerikai Jezsuita Missziók Első Nemzetközi Fórumán, ahol a jelenlévők a dél-amerikai örökség közös védelme, megőrzése és ápolása mellett tették le voksukat.
A brazil delegációt vezető Geovani Gisler szerint Bolívia más, mint a környező országok, hiszen ott a missziókban ma is komoly élet folyik, ezért olyan, mintha 350-400 évet utaznánk vissza az időben.
Mindennek védelme ma komoly terhet ró a helyi közösségekre, akik bár komoly anyagi problémákkal küzdenek, mégis megpróbálnak tenni valamit annak érdekében, hogy a helyi gyerekek csellengés helyett inkább náluk töltsék az időt, ahol különböző képzési formákban részesítik őket.
A zeneiskolák mellett van, ahol fafaragást tanítanak a diákoknak, és egy másik iskolában fazekasságot oktatnak.

Az iskolák egy része hamarosan pénzhiány miatt bezárhat majd, ami azonban az évszázados hagyományok eltűnését is jelentheti - derült ki a háromnapos fórumon.
Ronald Teran, a kulturális minisztérium szóvivője az anyagi támogatás mellett állt ki: a hasonló közösségi fejlesztésekre azonban csak a nemzetközi pályázati rendszerekben találhatnak pénzt, a rendelkezésükre álló forrásokra ugyanis az infrastruktúra fejlesztéséhez van szükség.
Így ha nem sikerült gyorsan megoldást találni a problémára, a bolíviai jezsuita örökség is a szomszédos államokéhoz hasonlíthat: a turisták az élő közösségek helyett csak romokat és a múzeumokban kiállított fotókat és tárgyakat láthatnak majd.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06