Közös örömtáncra gyűlnek össze
Magyar táncház Tokióban
Évente egyszer közös örömtáncra gyűlnek össze a magyar néptánccal foglalkozó japán csoportok, s a magyar mintára megszervezett táncház két napja alatt új táncokat is tanulnak egymástól.
2010.11.30 13:10MTI
Idei seregszemléjüket a napokban tartották Tokióban, ahol jelenleg három nagy hagyományú táncklub működik.
A táncház alkalmat adott arra, hogy Nagoja és a Kanszai-régió táncosai is ellátogassanak a japán fővárosba a közös táncünnepre. A japán néptáncosok többek között Erdélyi Tibor és Timár Sándor irányítása alatt kezdtek el ismerkedni a magyar néptánccal a hetvenes években, akiket azóta is rendszeresen meghívnak Japánba tanítani.
Tanítómesterüket, az idén 80 esztendős Timár Sándort alig néhány hete köszöntötték Tokióban.
A japán táncosok lelkesedését erősítette, hogy hasonló városi háttérrel indultak neki a kalandnak, mint a magyarországi táncházmozgalom fővárosi fiataljai, és egy-egy budapesti látogatásukkor mindig több különböző magyar vidék táncait is tanulmányozhatták.
Az idősebb generáció tagjai eredetileg még több ország néptáncával kezdtek el ismerkedni az egyetemi évek alatt, azonban a magyar néptáncok gazdagsága, változatos motívumai miatt döntöttek úgy, hogy a későbbiekben már csak a magyar néptáncnak szentelik a szabadidejüket. Tokio A táncosok többsége számos alkalommal járt már Magyarországon és az erdélyi néptánctáboroknak is gyakori vendégei. Táncházuk jelentőségét emeli, hogy az utóbbi években már élőzene kíséri a rendezvényeket, és így nemcsak néptáncosok, de zenészek is bekapcsolódtak a magyar hagyományok ápolásába. A táncosok és zenészek között van olyan is, aki tanulmányai miatt hosszabb-rövidebb ideig Magyarországon és Erdélyben élt.
A csoportoknak minden évben több fellépésük van, és rendszeres résztvevői a szigetországban rendkívül népszerű egyetemi kulturális fesztiváloknak is.
Más országok magyar néptánccsoportjaitól eltérően vezetőik mind japánok, akik maguk készítik a koreográfiákat. Táncaikhoz igyekeznek mindig az adott vidékek ruháit viselni, amelyeket részben Magyarországon vásárolnak, részben pedig maguk készítenek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:38 Döbbenetes felvételek: úgy repedt meg a föld a Fülöp-szigeteken, mintha gyurma lenne
- 6:34 Száz évvel Gaudí halála után új korszak kezdődik: felavatták a Sagrada Família legmagasabb tornyát
- 20:30 A pápa az MI-ről: nem a technológia, hanem a hatalom koncentrációja a legnagyobb veszély
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
Bréking: megérkezett a Sziget nagyszínpad hiányzó headlinere

Augusztus 15-én a globális klub- és fesztiválkultúra egyik legnagyobb hatású figurája, Skrillex lép fel a Szabadság Szigetén.
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


