A Ludwig Alapítvány bécsi kiállítása
Fotórealista festmények kiállítása Bécsben
A fotórealista festészet világába kalauzolja a látogatókat a Ludwig Alapítvány csütörtöktől látogatható bécsi kiállítása.
2010.10.25 12:15MTIA Modern Művészetek Múzeuma - Ludwig Alapítvány Bécs (MUMOK) épületében látható tárlat áttekintést ad a hiperrealista irányzat képviselőiről a késő 1960-as évektől a kortárs művészekig, az Egyesült Államoktól Európáig.
Szorosan vett tárgyát a kiállítás egybeveti a modern fotóművészettel és a pop arttal is.
A tárlat anyagát javarészt a Ludwig Alapítvány öt múzeumának, köztük a budapesti Ludwig Múzeumnak a kincsei képezik, de mellettük magángyűjteményekből és a bécsi Albertina múzeumból kölcsönzött alkotások is láthatók.
A kiállítás a bécsi, a budapesti és az aacheni kiállítóhely közös tárlata.

Az 1960-as évek elején megjelent fotórealista - más néven hiperrealista vagy új realista - stílus jellemzője a fotók felhasználásával készült, részletgazdag kidolgozás.
A fotórealisták úttörői a modern amerikai életstílust, az átlagemberek hétköznapjait állították műveik középpontjába. Sokszor pillanatfelvételek, amatőr fényképek, újságkivágások alapján dolgoztak.
Kedvelt témáik voltak a portrék, az utcarészletek és a modern életérzést megtestesítő gépkocsik. Gyakori motívumaik a kirakatüvegek tükröződése, a járművek krómozott felületeinek csillogása.
A stílus képviselői közül sokan a pop artot tekintették kiindulópontjuknak. A MUMOK kiállítása ezért a hiperrealisták, köztük Richard Estes, Chuck Close, Ralph Goings, Don Eddy és Gerhard Richter képeit a pop art neves képviselőinek - mint például Roy Lichtenstein, Andy Warhol vagy Tom Wesselmann - alkotásai "társaságában" mutatja be.
Összehasonlítja a fotórealizmust a fotóművészettel is, mások mellett Jeff Walls, Thomas Ruff, Joel Meyerowitz és William Eggleston felvételeinek segítségével.
A kiállítás február 13-ig látható a bécsi MUMOK-ban. Az osztrák főváros után a németországi Aachenban, majd 2011 júliusa és októbere között Budapesten is látható lesz a tárlat, más-más hangsúlyokkal.
Mint az a megnyitót megelőző csütörtöki sajtótájékoztatón elhangzott, a budapesti kiállítás a nyugati és a volt szocialista országok alkotóinak szemléletmódját veti össze egymással.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06