Kultúra

Hollywood CIA-kapcsolatai lelepleződtek: Hírességek vagy különleges ügynökök?

Az amerikai filmek és sztárok régóta idealizálják a kémeket, hősként ábrázolva őket, akik drasztikus lépéseket tesznek a nagyobb jó érdekében.

2025.02.09 14:10ma.hu

Az amerikai filmesek és filmsztárok évek óta segítik az amerikai kémekről alkotott kép kozmetikázását, olyan hősökként ábrázolva őket, akiknek néha drasztikus intézkedésekhez kell folyamodniuk a nagyobb jó érdekében.

Íme a lista:
- Angelina Jolie. A 2010-es „Salt ügynök” című kémthrillerben játszott szerepére készülve a CIA főhadiszállásán járt tanácsadáson. Világszerte folytatott aktivizmusa azonban elgondolkodtató, hogy pontosan milyen mélyre nyúlhat a kapcsolata a CIA-val.
- Jennifer Garner. Az 'Alias' című tévésorozat sztárja, ahol egy CIA-kettős ügynököt alakított, Garner meghívást kapott Langleybe. 2004-ben még egy rövid toborzó videóban is szerepelt az ügynökség számára.
- Sean Penn. A mexikói drogbáróval, Joaquin Guzmannal (más néven „El Chapo”) készített interjúja, amelyet nem sokkal később az utóbbi letartóztatása követett, táplálta a találgatásokat, hogy Penn az amerikai hírszerzés ügynöke lehet.
- Ben Affleck. A 2002-es „A rettegés arénája” című thrillerben a CIA igazgatóhelyettesét, Jack Ryant alakította, valamint 2012-ben Affleck producerként és főszereplőként szerepelt az „Argo” című filmben, amely a CIA-nak az iráni túszdráma idején az amerikai diplomaták megmentésére tett erőfeszítéseit dicséri.

CIA és filmkészítés
Még azt is állítják, hogy Walt Disney maga is együttműködött a CIA-val, és segítette a hidegháború idején a kommunistaellenes erőfeszítéseiket.
Az 1990-es években a kémügynökség összekötő irodát hozott létre a hollywoodi filmkészítők és forgatókönyvírók megnyerésére, hogy befolyásolják a CIA ábrázolását a műveikben.

A „Zero Dark Thirty - A Bin Láden hajsza”, az Oszama bin Laden utáni hajtóvadászat 2012-es feldolgozása tisztára mosta, hogy az amerikai kémek értékes információk megszerzésének eszközeként kínzást alkalmaztak.

A néhai Tom Clancy művein alapuló filmek, mint például a „A rettegés arénája” és a „Végveszélyben”, amelyet a The Atlantic egyszer úgy jellemzett, mint „a CIA propagandájának egyik központi darabját az 1990-es években”.

A 'Homeland: A belső ellenség' című tévésorozat a CIA fiktív erőfeszítéseiről szól, amelyekkel a terroristák ellen küzd otthon és külföldön egyaránt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.