Kultúra
Átadták a berlini Múzeumsziget új kapujának számító James Simon Galériát
Átadták pénteken a berlini Múzeumsziget új kapujának számító James Simon Galériát, amelyet Angela Merkel német kancellár nyitott meg.
2019.07.12 21:30MTIAz építkezést számos bírálat érte, mert a beruházás az eredetileg tervezett 71 millió euró helyett csaknem kétszer annyiba, 134 millió euróba (mintegy 43,6 milliárd forint) került. A David Chipperfield sztárépítész által tervezett épületnek ráadásul már hat évvel ezelőtt el kellett volna készülnie.
A James Simon Galéria több mint 4000 négyzetméteres kiállítóterülettel rendelkezik és egy előadóteremnek is otthont ad. Legfontosabb funkciója, hogy mostantól a szigeten található összes múzeum bejárataként szolgáljon, ezért sokan a párizsi Louvre előtti üvegpiramishoz hasonlítják, míg mások az építési költségek emelkedése és az épület formája miatt a világ legdrágább ruhatárának csúfolják. A német sajtó egy része szerint viszont az új épület nem más, mint a Múzeumsziget 180 éves fejlődésének záróköve.
A galéria a korábbi raktárház területére került, az épületre egy tartóelem emlékeztet a Neues Museumba vezető átjáróban. A hatalmas faoszlop az építkezés egyik fő problémáját is jelképezi: a jégkorszakban jelentkezett kimosódás miatt a stabil alap megteremtése érdekében 1200 cölöpöt kellett búvároknak leverniük az iszapos berlini talajba.
A galéria kőtalapzata magasan a csatorna vonala fölé emelkedik. Közvetlenül a vízparton egy sor vékony oszlop uralja az épület megjelenését. Széles lépcsősor vezet a fénnyel elárasztott előcsarnokba, ahonnan a jegypénztárakhoz, a ruhatárakhoz, a kávézóhoz, a szuvenírbolthoz, a nagy auditóriumhoz és a kiállítóhelyhez vezet az út.
Az épületet James Simon zsidó származású német vállalkozóról és műgyűjtőről nevezték el, aki a XIX. század második felétől 1932-ben bekövetkezett haláláig mintegy 10 ezer műtárgyat adományozott a berlini múzeumoknak, és ezzel Németország egyik legnagyobb művészeti mecénása volt.
A Múzeumsziget a német főváros egyik legfőbb nevezetessége. A Pergamon Múzeum legfőbb kincsét, az ókori mezopotámiai nagyváros, Babilon legjelentősebb építészeti emlékének számító világhírű Istár-kaput naponta ezrek csodálják meg, akárcsak "a szépség istennőjét", a Neues Museum kissé elsötétített kupolatermében üvegszekrényben elhelyezett 3400 éves Nofertiti-mellszobrot.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:50 Élve mentettek ki egy csecsemőt a romok alól Venezuelában - videó
- 12:07 A HUNGO egyelőre nem indul Venezuelába a földrengés után
- 16:25 Lemondott a Baranya vármegyei közgyűlés elnöke
- 14:24 A Semmelweis Egyetem teljeskörűen együttműködik a nyomozó hatóságokkal
- 13:26 Legalább 164 halottja van a venezuelai földrengésnek
- 12:23 Vádat emeltek egy mozdonyvezető ellen, aki kollégáját és az utasokat is veszélyeztette
- 10:22 MÁV-csoport: vizet osztanak a forgalmasabb állomásokon
Bréking: megérkezett a Sziget nagyszínpad hiányzó headlinere

Augusztus 15-én a globális klub- és fesztiválkultúra egyik legnagyobb hatású figurája, Skrillex lép fel a Szabadság Szigetén.
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


