Egy író mind felett
J.R.R. Tolkienre emlékeznek szombaton
A Magyar Tolkien Társaság rendhagyó módon, színpadi produkciókkal emlékezik meg A gyűrűk ura című trilógia írójáról, 2009 első szombatján este fél héttől - közölte a társaság kommunikációs felelőse, Barna Bálint az MTI-vel.
2008.12.30 12:17MTI Rendezvényük a Magyar Tolkien Társaság régi hagyományait követi, de 2009-ben nem egésznapos családi programmal emlékeznek meg J.R.R. Tolkien születésnapjáról, hanem néhány órás színpadi esttel tisztelegnek az író előtt, amelyben a tánc-, ének-, és rövid prózai jelenetek között sok meglepetés is várható - tájékoztatott Barna Bálint.
Az est lezárásaként közösen koccintanak a szervezők, fellépők, nézők és vendégek a "Professzor" egészségére az óbudai Alternatív Közgazdasági Gimnázium színháztermében.
A műsor az Illúvatar gyermekei - Fény és árnyék című kortárs kontakttáncjelenettel kezdődik, majd hobbit kocsmadalok hangzanak el két részletben. Közöttük a Hobbit megyeőrök jó útra térnek címmel ír sztepptáncjelenetben gyönyörködhet a néző. Előadás hallható a mágusokról, és megszólal az Into the West, A király visszatér filmváltozatának főcímdala is, majd bábelőadás, újabb táncjelenet és az Utolsó tünde dala gazdagítja a programot.
A 2002-ben alakult Magyar Tolkien Társaság először Tolkien születésének 111. évfordulóján (2003-ban) rendezte meg az eseményt, a 111-es szám ugyanis fontos volt A gyűrűk ura történetében.
J. R. R. (John Ronald Reuel) Tolkien 1892. január 3-án született a dél-afrikai Oranje szabadállam fővárosában, Bloedfonteinben. Az apa halála után az édesanya a két gyermekkel Angliába költözött. Tolkien a birminghami King Edward Schoolban, majd az oxfordi Exeter College-ban folytatta tanulmányait. Főként a nyelvészet érdekelte, játékból kialakított egy új "ősgermán" nyelvet. Később kezébe került a Kalevala angol fordítása, és a finn mitológia annyira megragadta, hogy megtanult finnül. Ennek alapján új nyelvet kezdett alkotni - ebből fejlődött ki később a quenya, a tündenyelv.
Élete során összesen tizenöt mesterséges nyelvet alkotott, és tucatnyi európai nyelven beszélt folyékonyan. Az I. világháborúban megsebesült, a kórházban kezdte írni azokat a meséket, amelyekből megszületett a Szilmarilok című kötet.
Gyermekeinek mesélte először Zsákos Bilbó, a félénk hobbit történetét, amely 1937-ben látott napvilágot The Hobbit címmel. Tizenhét évig dolgozott A gyűrűk Ura című trilógián: 1954-ben jelent meg A gyűrű szövetsége és A két torony, 1955-ben A király visszatér.
A magyar fordítást Réz Ádám készítette, majd halála után a munkát Göncz Árpád folytatta.
A verseket Tandori Dezső ültette át magyarra, a kötetek az 1970-es években jelentek meg Magyarországon. J. R. R. Tolkien 1973. szeptember 2-án hunyt el az angliai Bournemouthban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:58 Magyar-bosnyák - Gól nélküli döntetlen a Puskás Arénában
- 20:55 Nébih: két vármegyében megszűnik, 17 vármegyében és a fővárosban fennmarad a tűzgyújtási tilalom
- 18:53 Kigyulladt egy mozdony Tiszafürednél
- 16:11 Oscar-díj - A Semmelweis című filmet nevezi Magyarország
- 14:09 Hatástalanították a második világháborús rombolóbombát Esztergomban
- 12:39 Meteorológia: a kilencedik legszárazabb volt az idei augusztus 1901 óta
- 10:51 Síri csend és gyász - ez maradt Csönge határában az erdőből - videó
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06